کد خبر:220846
پ
اوراق گواهی اعتبار مولد
در نشست مشترک سازندگان زنجیره تامین ایران خودرو و نمایندگان بانک تجارت مطرح شد

انتشار اوراق گواهی اعتبار مولد برای تامین مالی قطعه‌سازان

در نشست مشترک سازندگان زنجیره تامین ایران خودرو و نمایندگان بانک تجارت، اوراق گواهی اعتبار مولد برای بهره‌برداری در صنعت قطعه‌سازی مورد ارزیابی قرار گرفت.

در نشست مشترک سازندگان زنجیره تامین ایران خودرو و نمایندگان بانک تجارت، اوراق گواهی اعتبار مولد برای بهره‌برداری در صنعت قطعه‌سازی مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

*** انتشار اوراق گواهی اعتبار مولد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در نشستی با حضور نمایندگان شرکت‌های تامین کننده ورق، فولاد و آلومینیوم ساپکو و نمایندگان انجمن قطعه‌سازی کشور، کاربرد اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) برای بهره‌برداری در صنعت قطعه‌سازی به عاملیت بانک تجارت مورد ارزیابی قرار گرفت.

این طرح که از بهمن سال ۹۷ به دستور بانک مرکزی به اجرا درآمده است، ابزار جدید تامین مالی نظام بانکی است که به منظور حمایت از زنجیره تامین و تولید و تامین سرمایه در گردش شرکت‌ها در بخش تولید و به عنوان واسطه‌ای میان فروشندگان و خریداران طراحی شده است.

اوراق گواهی اعتبار مولد با نام و به‌ صورت الکترونیکی بوده که کوپن سودی ندارد و سررسید آن حداقل یک ماه و حداکثر نه ماه خواهد بود.

همچنین، این اوراق پس از گذشت یک ششم از بازه زمانی آن‌ها، قابل معامله در بازار بورس خواهند بود، به گفته نمایندگان بانک تجارت به عنوان عرضه‌کنندگان این اوراق در صنعت قطعه‌سازی، اوراق گام شباهت زیادی با اعتبار اسنادی داخلی دارد، با این تفاوت که قابلیت انتقال متعدد و خرید و فروش در بورس برای آن تعریف شده است.

 

*** اهداف اصلی طرح

 

بر اساس اهداف بانک مرکزی، رفع تعهد بین فروشندگان و خریداران از اهداف اصلی انتشار اوراق‌گواهی اعتبار مولد است که کارمزد صدور سالانه آن در صورت ارائه وثیقه نقدی ۰.۵ درصد، وثیقه شبه نقد یک درصد، وثیقه ملکی ارزنده ۱.۵ درصد و سایر وثایق تا سقف دو درصد برای خریدار اولیه خواهد بود.

 

*** ظرفیت سنجی شرکت‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در اوراق‌گواهی اعتبار مولد ظرفیت سنجی شرکت‌ها بر اساس سقف اعتباری خریدار معادل ۷۰ درصد فروش سال آخر پس از کسر مانده تسهیلات مرتبط با تامین مالی سرمایه در گردش آن و تعهدات ناشی از اوراق قبلی خریدار انجام می گیرد.

همچنین، در صورت ایفای دوبار تعهد متوالی، این سقف اعتباری تا ۱۰درصد افزایش خواهد یافت.

 

 

 

انتهای پیام///

 

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول