کد خبر:220337
پ
شمش فولاد
معاون عملیات و نظارت بورس کالا:

وزارت صنعت، متولی عرضه کم شمش فولاد در کشور

معاون عملیات و نظارت بورس کالا، وزارت صنعت را متولی عرضه کم شمش فولاد در کشور دانست.

معاون عملیات و نظارت بورس کالا، وزارت صنعت را متولی عرضه کم شمش فولاد در کشور دانست.

 

*** کمبود شمش فولاد در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا محتشمی پور در خصوص عرضه و کمبود شمش فولاد در کشور، خاطر نشان کرد:

زمانی که وزارت صنعت کف عرضه را اعلام می‌کند و متولی پیگیری دستور نیز خودش است و این اتفاق نمی‌افتد طبیعی است که با کمبود شمش روبرو می‌شویم و این مسأله خود را به صورت رقابت‌های سنگین نشان می‌دهد.

 

وی در ادامه افزود:

مشکل اصلی این است که وزارت صنعت عددی را به تولیدکنندگان اعلام می‌کند که باید عرضه کنند و نیاز نیز اعلام می‌شود، اما این نیاز تأمین نمی‌شود.

 

**** قیمت دلار در عرضه

 

محتشمی پور به قیمت دلار برای عرضه شمش فولاد اشاره و خاطر نشان کرد:

۴۸۰۰ تومانی که قیمت پایه بوده است قیمت ۹۵ درصد فوب بر اساس ارز نیمایی است، دلار شمش که امروز رقابت سنگینی در آن بود و معاملات را تا مرز ابطال پیش برد حدود ۲۷ هزار تومان بوده است.

 

وی در ادامه افزود:

فروشندگان میلگرد و تولیدکنندگان، ارزی که از محل صادرات به دست می‌آورند با قیمت بالاتر از سنا دریافت می‌کنند و شرکت‌ها بر این اساس به خود اجازه می‌دهند در حجم بسیار بالا رقابت‌هایی انجام دهند و با نرخ نزدیک به ارز سنا خرید کنند، البته اگر معاملات از ارز سنا بالاتر رود ابطال می‌شود.

 

*** وضعیت عرضه در بورس کالا

 

محتشمی پور به وضعیت عرضه شمش فولاد در بورس کالا اشاره و اظهار کرد:

تولیدکنندگان شمش فولاد، کف عرضه یعنی ۶۰ درصد تولیدشان را در بورس کالا رعایت نکرده‌اند و این رقم حدود ۵۰ درصد بوده است، البته همان زمانی که وزارت صنعت کف عرضه را اعلام کرد، برخی ارقام اشتباه بود و در کارگروه فولاد درباره آن بحث شد که از جمله آن‌ها در نظر گرفته نشدن خودمصرفی کارخانه‌های تولید شمش بود.

 

وی در ادامه افزود:

سهام بورس کالا در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود و هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند بیش از دو و نیم درصد سهام بورس کالا را داشته باشد، این سهامداران هم عرضه‌کنندگان و هم کارگزاران هستند.

 

*** تایید مصوبه در بورس کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون عملیات و نظارت بورس کالا در پایان به نحوه تایید مصوبه در هیئت مدیره بورس کالا اشاره و اظهار داشت:

بورس کالا ایران نهاد تحت تنظیم سازمان بورس است و نماینده سازمان ناظر در هیئت مدیره آن شرکت می‌کند، در صورتی که تعارضی میان مصوبات و مقررات شورای عالی بورس ایجاد شود همان جا مصوبه هیئت مدیره بورس کالا تأیید نمی‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

 

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول