کد خبر:220314
پ
اسماعیلی
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت:

هدفگذاری تولید بیش از ۳۰ میلیون تن شمش فولاد در سال ۹۹

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت با انتقاد از عرضه نشدن ۶۰ درصد تولید شمش فولاد در بورس کالا، خواستار عرضه آن توسط انجمن فولاد شد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت از هدفگذاری تولید بیش از ۳۰ میلیون تن شمش فولاد در سال ۹۹ خبر داد.

 

*** میزان تولید شمش فولاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، داریوش اسماعیلی در خصوص میزان تولید شمش فولاد در کشور، اظهار داشت:

در سال ۹۹ بیش از ۳۰ میلیون تن شمش تولید می‌کنیم و در ۶ ماه گذشته میزان تولید شمش ۱۰ درصد افزایش داشته است، اما نوردکاران و ورق‌کاران و مصرف‌کنندگان مشکل دارند.

 

وی در ادامه افزود:

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، تولیدکنندگان شمش باید ۶۰ درصد تولید خود را در بورس کالا عرضه کنند و بر این اساس، انجمن تولیدکنندگان فولاد از وزارت صنعت اختیار سه ماه خواست و قول داد این عرضه را انجام دهد و وزارت صنعت اجازه داد، اما این عرضه محقق نشد.

 

*** عرضه در بورس کالا

 

اسماعیلی با بیان اینکه وقتی شمش فولاد صادر می‌شود و دلار آن باز می‌گردد باید با نرخ نیمایی تبدیل شود، اظهار کرد:

در ۸ مهر ۹۹ قیمت شمش معامله شده در بورس کالا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم و یک تن شمش ۵۰۰ دلار با ارز نیمایی بود در حالی که قیمت فوب ۴۰۳ دلار است و هزینه حمل و نقل از در کارخانه تا بورس نیز ۲۵ دلار است.

مهم نیست که تک تک تولیدکنندگان شمش فولاد ۶۰ درصد تولید خود را در داخل توزیع کنند بلکه انجمن تولیدکنندگان فولاد ۶۰ درصد تولید را به هر شکلی که صلاح می‌داند در بورس کالا توزیع کند.

 

*** کاهش قیمت شمش و میلگرد

 

وی با اشاره به کاهش قیمت شمش فولاد و میلگرد، بیان کرد:

در آینده‌ای نزدیک شاهد کاهش قیمت شمش و میلگرد خواهیم بود و اگر تولیدکنندگان شمش‌های فولادی، کف عرضه را رعایت نکنند محدودیت صادراتی خواهند داشت.

 

اسماعیلی در ادامه تصریح کرد:

پیشنهاد‌های جدیدی را به ستاد تنظیم بازار خواهیم داد که مبنای قیمت پایه شمش حدود ۷۵ درصد درب کارخانه است و سقف معاملات را حداکثر با ۹۵ درصد این عدد خواهیم بست و مبنای محاسبه ارز نیمایی میانگین سه ماهه گذشته است.

به جز معاملات باطل شده در بورس کالا، تولیدکنندگان شمش از تعهد ۶۰ درصدی خود ۲ میلیون تن عقب هستند.

 

*** میزان تولید میلگرد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت در پایان به میلگرد تولید شده در کشور اشاره و اظهار داشت:

بیش از ۴ میلیون تن میلگرد تولید شده، اما شمش مورد نیاز آن در بورس کالا عرضه نشده است و تولیدکنندگان شمش با عرضه کم در بورس کالا، قیمت را حتی بیشتر از قیمت جهانی افزایش داده‌اند تا بتوانند خارج از بورس با قیمت بالا شمش را به نوردکاران بفروشند.

اینکه کشور‌های وارد کننده فولاد برای محصولات نهایی تعرفه گذاشته‌اند و شمش را بدون تعرفه وارد می‌کنند، به این دلیل است که شمش محصول خام محسوب می‌شود، کشور‌های حاشیه خلیج فارس، کارخانه‌های تولید میلگرد ایجاد کرده‌اند و ماده خام شمش را از ما می‌گیرند که بر این اساس، به مرور بازار‌های جهانی میلگرد را از دست خواهیم داد.

 

 

 

انتهای پیام///

 

 

منبع
خبرگزاری صنعت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول