کد خبر:220231
پ
ارونقی
معاون فنی گمرک:

اولتیماتوم گمرک به صاحبان کالا/ کالایی که ظرف یک ماه ترخیص نشود، متروکه محاسبه می‌شود

معاون فنی گمرک به صاحبان کالا اولتیماتوم داد که اگر کالاهای خود را ظرف یک ماه ترخیص نکنید، آن کالا متروکه محاسبه می‌شود.

معاون فنی گمرک به صاحبان کالا اولتیماتوم داد که اگر کالاهای خود را ظرف یک ماه ترخیص نکنید، آن کالا متروکه محاسبه می‌شود.

 

***  ترخیص کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی با بیان اینکه برخی صاحبان کالا عمدأ نسبت ترخیص کلا اقدام نمی‌کنند، افزود:

بر اساس مفاد تبصره ۲ ذیل ماده ۲۴ قانون امور گمرکی، چنانچه ظرف یک ماه، کالاهایی که برای آن سند ترخیص یا فروش صادر گردیده است از انبارها خارج نشود مشمول مقررات متروکه می‌شود.

طبق بررسی‌های صورت پذیرفته مشخص گردیده برخی از صاحبان کالا به دلایل مختلف بعد از صدور پروانه گمرکی از ترخیص ‌قطعی و خروج کالا خودداری می‌نمایند.
اخیرا در بخشنامه ای از گمرکات اجرایی خواسته شده نسبت به اعمال مقررات متروکه در خصوص کالاهای مذکور که صاحبان آنها عامداً از خروج این اقلام جلوگیری می کنند اقدام شود.

معاون فنی گمرک در ادامه اضافه کرد:

مشخصاً این نوع واکنش برخی صاحبان کالا باعث رسوب بعضی از کالاها در اماکن گمرکی و بنادر کشور گردیده است.
بر این اساس طی بخش‌نامه‌ای به کلیه گمرکات اجرایی کشور ضمن تاکید بر اجرای مفاد تبصره ۲ ذیل ماده ۲۴ قانون امور گمرکی تأکید شده است تا به قید فوریت نسبت به موارد رسیدگی و اقدام مقتضی صورت پذیرد.

 

*** تشریفات متروکه

 

ارونقی در ادامه بیان داشت: با توجه به اینکه احتمال می‌رود برخی از صاحبان کالا علیرغم صدور پروانه گمرکی به دلایل مختلف، از جمله نرخ انبارداری پایین در بنادر و مناطق ویژه و آزاد، عالماً و عامداً از خروج کالا از گمرکات و بنادر امتناع می نمایند تا قیمت آن کالا در بازار داخلی افزایش یابد، در مکاتبه‌ای با معاون برنامه ریزی گمرک درخواست نمود تا نسبت به اعلام آمار کالاهایی که علیرغم صدور پروانه و گذشت مدت یک ماهه از گمرک خارج نشده اند اقدام شود تا متعاقباً تشریفات متروکه درخصوص این کالاها به عمل آید.

 

*** مقررات جدید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون فنی گمرک در پایان، اظهار داشت:

طبق مصوبات سفر اخیر معاون اول رییس جمهور – که جزئیات این مصوبات در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

گمرک ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی مکلف گردیده اند در حداقل زمان ممکن اهتمام لازم را در ترخیص کالاهای رسوبی و دپو شده در گمرک به عمل آورند که به همین منظور گمرک با تلاش گسترده و اعلام فراخوان نسبت به جمع آوری درخواست صاحبان کالاهای موجود در بنادر و گمرکات و انعکاس این اطلاعات به وزارت صمت و بانک مرکزی بصورت روزانه اقدام می نماید.

حال چنانچه بانک مرکزی نسبت به تأیید منشأ ارز کالاهای اشاره شده اقدام نماید ، صاحبان این کالاها نیز باید در حداقل زمان ممکن و حداکثر ظرف ۱۰ روز از صدور کد رهگیری بانک ، نسبت به اتمام تشریفات گمرکی و ترخیص قطعی کالاهای موصوف اقدام کنند و درغیر این صورت ، مقررات متروکه، درخصوص این کالاها هم اعمال خواهد شد.

همچنین وزارت صمت و بانک مرکزی نیز درصورت احراز تعلل عمدی صاحبان کالاهای اشاره شده از ارائه خدمات و تسهیلات به این افراد خودداری خواهند نمود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول