کد خبر:220130
پ
کرونا
رییس پژوهشگاه رویان:

روند درمان ناباروری در دوران کرونا ادامه دارد

رئیس پژوهشگاه رویان از روند درمان ناباروری در دوران کرونا، خبر داد.

رییس پژوهشگاه رویان از روند درمان ناباروری در دوران کرونا خبر داد.

 

*** اقدامات ناباروری در کرونا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالحسین شاهوردی در خصوص اقدامات ناباروری در روزهای کرونا در سطح کشور، اظهار داشت:

بیماری کووید ۱۹ توانسته بسیاری از ابعاد زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار دهد، در این ایام هم به دلیل سرویس دهی به بیماران کرونایی، کمتر به درمان‌های روتین روزانه پرداخته شده است.

 

وی در ادامه افزود:

بحث ناباروری هم متاثر از این موضوع نبود، ما در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت تعداد بسیار کمی مراجعه‌کننده داشتیم، برخی افراد نیز به شکل اورژانسی مراجعه می‌کردند و به آن‌ها سرویس داده می‌شد اما با کسب تجربه‌ای که در این مدت به دست آوردیم و دستورالعمل‌هایی که بازنگری شده بودند، توانستیم کم کم پذیرای مراجعان برای درمان ناباروری باشیم.

با توجه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فرآیند‌های درمانی در دوران کرونا، توانستیم درمان ناباروری را ادامه دهیم.

 

*** جدایی با درمان

 

شاهوردی در خصوص جدایی بین ارتباط کرونا و درمان در این مقطع حساس، بیان کرد:

برخی خانواده‌ها که به پژوهشکده رویان مراجعه می‌کردند به جراحی یا گرفتن آزمایش نیاز داشتند که همین امر موجب می‌شد شرایط را متفاوت‌تر از قبل برای آن‌ها فراهم کنیم، به همین دلیل  تا جایی که توانستیم ارتباط کرونا و درمان را با هم جدا کنیم تا بتوانیم خانواده‌ها را در داشتن فرزندان سالمی کمک کنیم.

 

وی در ادامه تصریح کرد:

در این ایام کرونایی به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد، سفر‌ها به خصوص سفر‌های هوایی به شدت کاهش یافته است، در این ایام تعداد بسیار کمی مراجعه‌کننده داریم، کسانی بودند که در کشور خودمان حضور داشتند و برای درمان مراجعه می‌کردند، اما این که به شکل توریسم درمانی به آن ها نگاه کنیم، وجود ندارد.

در حمل و نقل‌های هوایی هم دستورالعمل‌های بهداشتی در نظر گرفته شده است، به این صورت که تست‌های کرونا را از تمام افراد می‌گیرند و بعد جا به جایی صورت می‌گیرد، با این کنترلی که  روی  مردم اعمال می‌شود، می‌توان ساختار‌های لازم را  ایجاد کرده تا بتوانیم به درمان مراجعان رسیدگی کنیم.

 

*** وجود تحریم

 

شاهوردی با اشاره به وجود تحریم ها، اظهار کرد:

هزینه‌های موجود برای مراجعان با سال ۹۸ متفاوت است و همان مقدار ۵، ۶ درصدی که دولت افزایش داده داخل پژوهشکده رویان هم اعمال شده است، اما همه ما می‌دانیم که بحث کرونا هزینه‌های جانبی زیادی را بر افراد و دولت تحمیل کرده و هنوز هم ادامه دارد.

ما سعی می‌کنیم که تمام قواعد و قوانین وزارت بهداشت را به خوبی عمل کرده و شرایط راحت‌تری را برای افراد فراهم کنیم.

 

*** راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص رویان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس پژوهشگاه رویان در پایان با اشاره به راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص رویان در دوران کرونایی کشور، اظهار داشت:

پژوهشکده رویان تلاش کرده در این مدت باری را از روی دوش جامعه درمانی کشور بردارد، ما در عرصه آزمایشگاهی قبل از کووید ۱۹ زیاد سابقه نداشتیم اما با شیوع ویروس کرونا، دوستانی که تخصص و مطالعه‌ای در بحث مولکولی داشتند ورود کردند و آزمایشگاه تشخیص را راه‌اندازی کردیم تا به عنوان مکمل آزمایشگاه موجود بتواند به افرادی که گرفتار می‌شوند، کمک کنیم.

در بحث سلول درمانی هم برای بیماران کووید ۱۹ به کمک بیمارستان‌هایی مانند: شریعتی و مسیح دانشوری کار‌هایی را انجام داده ایم.

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول