کد خبر:220164
پ
محمد-راستاد
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی:

بندر شهید رجایی آماده پذیرش کشتی‌های نسل جدید می‌شود

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی از آمادگی بندر شهید رجایی برای پذیرش کشتی‌های نسل جدید خبر داد.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی از آمادگی بندر شهید رجایی برای پذیرش کشتی‌های نسل جدید خبر داد.

 

*** آمادگی پذیرش بندر شهید رجایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد راستاد در حاشیه مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب، اظهار داشت:

برای اینکه بنادر ما قابلیت پذیرش کشتی‌های نسل جدید را داشته باشند که ابعاد بزرگتری دارند، از نظر عمق و کانال‌های دسترسی دریایی و همچنین ظرفیت زیرساخت‌ها باید توانمندی بنادر افزایش یابد.

در بین بنادر موجود این هدف را در پایانه کانتینری بندر شهید رجایی دنبال می‌کنیم و بر این اساس در فاز سوم برای پذیرش کشتی‌های نسل جدید در حال ارتقای این بندر هستیم که قابلیت پذیرش کشتی‌های نسل جدید کانتینری را دارا شود و انتظار داریم بخشی از این پایانه را تا پایان سال افتتاح کنیم.

 

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه، افزود:

در مرحله بعد به دنبال جانمایی هستیم تا بنادری جدید را با قابلیت صرفا ورود ناوگان نسل جدید احداث کنیم که عمده تمرکز ما در سواحل مکران است.

مطالعات انجام شده است و بندری جدید با قابلیت پذیرش کشتی با سایز بزرگ در مکران احداث خواهیم کرد.

دبیرخانه سواحل مکران تشکیل شده است که به وزارت راه و شهرسازی منتقل شد.

 

وی درباره ورود کالا به بنادر در دوران کرونا نیز اظهار داشت:

عمده اتکا کشور به ناوگان متعلق به شرکت‌های کشتیرانی‌های ایرانی است و در کالای اساسی محدودیتی نداریم ضمن آنکه امکان پذیرش کشتی‌های خارجی را هم داریم و پذیرش می‌کنیم.

 

*** آخرین وضعیت قرارداد شرکت هندی

 

راستاد در خصوص از سرگیری مسیرهای بین‌المللی دریایی در بخش مسافری، افزود:

سفرهای دریایی بین بنادر و جزایر داخلی فراهم است و پروتکل‌های بخش دریایی اجرا می‌شود، اما در بخش سفرهای خارجی، سختگیرانه‌تر است و حمل ‌و نقل مسافری بین‌المللی در هر سه مسیر بین ایران و کشورهای همسایه متوقف شده، اما رایزنی‌ها در حال انجام است.

 

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی پیرامون آخرین وضعیت قرارداد شرکت هندی در بندر چابهار و زمان تبدیل قرارداد موقت به قرارداد اصلی، تصریح کرد:

مشکلی برای انعقاد قرارداد داشتیم که یک مرحله پیش رفتیم و در یک بند از مواد قرارداد به جمع‌بندی رسیدیم، در این راستا انتظار داریم تا پایان سال۹۹ از قرارداد موقت به قرارداد اصلی برویم.

 

وی درباره کالاهای رسوب شده در بنادر، گفت:

کالاها در بنادر در حال حاضر شامل کالاهای رسوبی و موجودی است، هفت میلیون تن کالا در بنادر وجود دارد که ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی و ۳.۵ میلیون تن کالای غیراساسی است.

همچنین یک میلیون تن کالای کانتینری و بخش محدودی کالای رسوب شده داریم که تصمیماتی برای آن اتخاذ شده است که انتظار داریم به واسطه تصمیمات روند خروج کالا از بنادر تسریع شود.

عوامل متعددی در ماندگاری بیش از حد کالا در بنادر مؤثر است که بخشی از اراده صاحبان کالا خارج است.

کالا نباید از مدت مجاز ماندگاری در بنادر فراتر رود که اگر این گونه شود، متروکه می‌شود، اما تصمیم‌گیری‌ها ناظر بر اجرای مرتبط با خروج کالا است.

 

*** توقیف فنی و ایمنی کشتی‌های ایرانی

 

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص اینکه مبنی بر توقیف فنی و ایمنی کشتی‌های ایرانی در بنادر جهان، اظهار کرد:

ما هیچ کشتی توقیف شده از نظر فنی و ایمنی در بنادر دنیا نداریم، ضمن آنکه باید یادآور شوم اگر توقیفی به دلیل فنی یا ایمنی صورت بگیرد هیچ ارتباطی با موضوعات سیاسی ندارد.

کشتی‌هایی وارد بنادر می‌شوند و اگر برخی استانداردها را نداشته باشند مشمول توقیفات فنی و ایمنی تا رفع این مشکلات هستند و تا زمانی که این مشکلات رفع نشود خارج نمی‌شوند.

ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در بخش دولتی و خصوصی در فهرست سفید رعایت مقررات فنی کشتیرانی قرار دارد و خوشنام است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول