کد خبر:219345
پ
حریری
رییس اتاق بازگانی ایران و چین:

چرا هنوز عامل واردات ۷۰۰ پورشه با کارت بازرگانی پیرزن روستایی مشخص و مجازات نشده است؟/راهکار جلوگیری از تکرار چنین تخلفاتی چیست؟

رییس اتاق بازگانی ایران و چین با انتقاد از مشخص و مجازات نشدن عامل واردات ۷۰۰ پورشه با کارت بازرگانی پیرزن روستایی تاکنون، راهکار جلوگیری از تکرار چنین تخلفاتی را تشریح کرد.

رییس اتاق بازگانی ایران و چین با انتقاد از مشخص و مجازات نشدن عامل واردات ۷۰۰ پورشه با کارت بازرگانی پیرزن روستایی تاکنون، راهکار جلوگیری از تکرار چنین تخلفاتی را تشریح کرد.

 

*** چرا دوباره پرونده واردات ۷۰۰ پورشه باز شد؟

 

گزارش خبرگزاری صنایع، چند روزی است که دوباره خبر واردات ۷۰۰ پورشه توسط یک پیرزن روستایی، بواسطه اظهارات رییس اتاق بازگانی ایران و چین در یکی از برنامه‌های صداوسیما، در رسانه‌ها بخصوص شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و دوباره نظرها را به خود جلب کرده است.
شاید یکی از دلایلی که باعث می‌شود هر از گاهی اینگونه پرونده‌ها دوباره به میدان بیاید و مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد، عدم اطلاع رسانی بایسته و شایسته درباره نتیجه پیگیری اینگونه پرونده‌ها و نبود شفافیت لازم در این حوزه است.
اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، قبل از شفافیت در حوزه اطلاع‌رسانی، شفافیت در امور بازرگانی و بانکی کشور مورد نیاز است، موضوعی که رییس اتاق بازگانی ایران و چین در برنامه رسانه ملی به آنها اشاره داشت.

 

**** شفافیت در نظام بانکی

 

مجیدرضا حریری پیرامون شفافیت به حساب‌های بانکی اشاره و اظهار داشت:
شفافیت این است که تمام تراکنش‌های مالی فرد برای مقام ناظر قابل رصد باشد.
تا حدود دو سال گذشته رییس جمهوری با افتخار بیان می‌کرد که کاری با حساب شخصی ملت ندارد اما این افتخار نیست و من به عنوان یک فرد به رییس جمهور رای می‌دهم که به حساب‌ها نظارت داشته باشد تا ملت متوجه شوند چه کسی حق ما را می‌خورد.

 

وی در ادامه افزود:
تا نظارت بر روی صاحبان حساب‌های بزرگ نکنیم اوضاع اقتصادی کشور همین می‌شود، اما وظیفه دولت این است که به حساب‌های ملت نظارت داشته باشد.
به اصطلاح، کسی که حساب آن پاک است از محاسبه باکی ندارد، پس بگذاریم این نظارت به حساب همه صورت بگیرد.
حساب کسی با ماهی ۵ میلیون درامد، نیازی به رصد ندارد ، ۸۰ درصد مردم حقوق ثابت دارند یعنی کارمند، کسبه، کشاورز و غیره و ۲۰ درصد مابقی، حساب‌هایی با تراکنش بالا هستند.

 

*** اولین قدم برای رفع مشکلات

 

حریری درباره قاچاق کالاها، گفت:
شخصی که ۲ تن سکه می‌خرد یا مالک ۷۵ هزار خانه است، بالاخره مبلغ این دارایی‌ها به طریقی وارد سیستم بانکی کشور شده و به راحتی قابل شناسایی است و به این صورت نیست که این مقدار پول براحتی قابل جا به جایی باشد.
طبق آخرین آمار، سالی ۱۲ میلیارد دلار ورود جنس قاچاق به کشور داریم که این قاچاق تبدیل به پول و وارد سیستم بانکی می‌شود که با ایجاد شفافیت این موارد قابل ردیابی است.
کافی است به عنوان اولین اقدام، فقط سیستم بانکی را شفاف کنیم تا بسیاری از مسائل حل شود.

 

رییس اتاق بازگانی ایران و چین در خصوص نظارت بر معاملات بانکی نیز بیان کرد:
از زمان آقای همتی این نظارت شروع شده و هنوز نظارت بانکی اول راه است و مقاومت در بدنه سیستم بانکی وجود دارد.
هنوز آدمهای قدرتمندی هستند که می‌توانند این را دور بزنند و میلیاردها تومان را به راحتی جابجا کنند، اما برای ملت جابجایی حتی ۱۵ میلیون نیز نیاز به سند دارد.

 

حریری در ادامه نظرها را به خرید ملک از ایران جلب و اظهار داشت:
به عنوان مثال به خرید ملک در ترکیه از ایران توجه کنید، آیا نمی‌توان مشخص کرد که این پول به حساب چه کسی می‌رود؟ چگونه ریال در داخل کشور تحویل میشود و ارز از کشور خارج می‌کنند؟

 

*** آدرس غلط به جامعه ندهید

 

حریری در ادامه به شناسایی عوامل اصلی تخلفات ایجاد شده مثل واردات ۷۰۰ پورشه اشاره کرد و گفت:
یک تاجر اگر کالای خود را وارد گمرک کند تا زمانیکه عوارض گمرک آن را که حقوق دولتی این کالا است، نپردازد امکان ترخیص کالای خود را ندارد.
شخصی که توانایی وارد کردن ۷۰۰ خودرو پورشه به کشور را دارد یک شخص عادی نیست و این ماجرا حاکی از آن است که فردی با نفوذ بالا پشت این قضیه قرار دارد و در عین حال مشخص است که این نفوذ فقط اقتصادی نیست و قدرت‌های سیاسی هستند که به این فرد قدرت نفوذ دادند.
این کار آدرس غلط به جامعه دادن است که شما فرد با نفوذ را شناسایی نکنید و به دنبال افراد متفرقه بروید.

وی در ادامه تصریح کرد:
واردات پورشه کار آسانی نیست، باید هرکدام از آن‌ها شماره زده شود و در این جا بحث ما راجع به کالایی است که امکان رهگیری ندارد که پورشه جز آن کالاها نیست.
واردکننده اصلی برای وارد کردن کالا باید در یک دفتر اسناد رسمی از فردی که دارای کارت بازرگانی است وکالت دریافت کند.
دارنده کارت مشخص است، وکیل دارنده کارت نیز با تمام مشخصات فردی در دفتر اسناد رسمی ثبت شده است.

 

*** چرا هنوز متخلف اصلی شناسایی نشده است؟

 

رییس اتاق بازگانی ایران و چین در پایان با انتقاد به وضعیت موجود، اظهار داشت:
هنگامی که در کشور از چراق قرمز عبور می‌کنید، جریمه می‌شوید و تخلف شما قابل پیگیری است، چطور چنین تخلفی قابل پیگیری نیست؟
باندهای سازمان یافته قاچاق با مراکز با نفوذ سیاسی و دولتی یا غیر دولتی شراکت دارند و تخلفاتی را انجام می‌دهند که برای گمراه کردن ملت، افراد عادی جامعه را مسئول این کار اعلام می کنند.
از سال ۹۱ این بحث مطرح است و هنوز این فرد شناسایی نشده است، چرا؟

 

*** شفافیت در عملکرد، نظارت و اطلاع‌رسانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همانطور که در مقدمه نیز به آن اشاره شد و از صحبت‌های رییس اتاق بازگانی ایران و چین نیز می‌توان برداشت کرد، شفافیت در عملکرد، نظارت و اطلاع‌رسانی، تنها راه رفع این مشکلات در کشور است که در مورد فوق نیز دقیقا صدق می‌کند و از مسئولین مربوطه انتظار می‎رود هرچه سریعتر در کمال شفافیت، عامل یا عاملان تخلف واردات ۷۰۰ پورشه به کشور با کارت بازرگانی یک پیرزن روستایی را معرفی و با مجازات متخلفان بصورت شفاف، اولا این پرونده را برای همیشه ببندند و دوما از تکرار چنین مواردی جلوگیری کنند.
خوشبختانه با حضور آقای رئیسی در راس قوه قضائیه، افزایش و توسعه شفافیت در حوزه‌های مختلف سرعت پیدا کرده است که البته الکترونیکی کردن امور تا حد زیادی می تواند سرعت آن را بیشتر کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول