کد خبر:220044
پ
دستگاه‌های کارتخوان سیار با تراکنش‌های پایین جمع می‌شوند
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

دستگاه‌های کارتخوان سیار با تراکنش‌های پایین جمع می‌شوند

تراکنش‌های متقاضیان دستگاه‌های کارتخوان (pos) طی هر ماه باید قابل قبول باشد در غیر این صورت کارت‌خوان‌هایی که حداقلی از تراکنش ماهانه را نداشته باشند جمع آوری می‌شود.

تراکنش‌های متقاضیان دستگاه‌های کارتخوان (pos) طی هر ماه باید قابل قبول باشد در غیر این صورت کارت‌خوان‌هایی که حداقلی از تراکنش ماهانه را نداشته باشند جمع آوری می‌شود.

 

*** دستگاه‌های کارتخوان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پی شیوع کرونا تقاضا برای دستگاه‌های کارتخوان بالا رفته و طبیعتا تعداد تراکنش‌ها، که هزینه آن بر عهده بانک‌هاست، بیشتر شده است، بنابراین بانک‌ها باید بیشتر هزینه کنند در حالی که منابع زیادی هم از این راه عایدشان نمی‌شود.

این موضوع سال‌هاست مطرح می‌شود، اما به نظر می‌رسد این روز‌ها با شدت بیشتری در حال پیگیری است.

تا جایی که اخیرا خیلی از فروشندگان در ایستگاه‌های مترو که هر کدام صاحب یک پوز هستند، این موضوع را در بین سخنان خود مکررا مطرح می‌کنند.

تعداد زیادی از این فروشندگان از طرف شبکه بانکی اخطار دریافت کرده‌اند، زیرا حجم و رقم تراکنش‌هایشان در حدی نیست که برای بانک به‌صرفه باشد، بنابراین هزینه حاصل از نصب و راه‌اندازی این کارتخوان‌ها تامین نمی‌شود.

کارتخوان‌های کم‌تراکنش جز زیان برای بانک‌ها نتیجه‌ای ندارند، ظاهرا کمکی هم به جذب سپرده و گردش مالی و جذب منابع بیشتر برای آن‌ها نکرده‌اند.

در حال حاضر برای دریافت این پوز‌ها از شبکه بانکی، علاوه بر مدارکی که از شما در این زمینه خواسته می‌شود (مدارک شناسایی، جواز کسب و…) حداقلی برای تراکنش‌های شما هم اعلام می‌شود.

برای مثال استفاده از دستگاه‌های کارتخوان بانک ملی باید شامل ماهانه ۲۵ تراکنش و در مجموع به مبلغ ۲۵ میلیون تومان باشد و یا ۴۰ تراکنش بدون محاسبه گردش حساب را طی این مدت در برگیرد.

از آن‌جا دستگاه‌های کارتخوان از خارج کشور وارد می‌شوند با توجه به شرایط تحریم هم اکنون تهیه آن‌ها با سختی و محدودیت‌هایی همراه است.

در این شرایط بانک‌ها باید هم هزینه تراکنش‌ها و هم اجاره این دستگاه را به شرکت‌های پی‌اس‌پی بدهند.

 

*** زیان بانک‌ها در پی کرونا و افزایش تراکنش‌ها

 

رییس کانون بانک‌های خصوصی در خصوص بالا رفتن تقاضا برای دستگاه‌های کارتخوان در پی شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد:

طبیعی است که بانک اقدام به جمع آوری پوز‌ها کند.

بانک مرکزی ده سال است که برای خدمات الکترونیکی که ارائه می‌دهند هیچ کارمزدی را به عهده مردم نمی‌گذارد و تمام این خدمات برای مردم رایگان و بر عهده بانک‌ها است.

 

*** افزایش قیمت قطعات

 

جمشیدی با اشاره به اینکه قطعات این دستگاه وارداتی است و قیمت آن بسیار بالا رفته است، تصریح کرد:

وقتی بانکی از این راه درآمد ندارد به چه دلیلی باید هزینه کند؟ در ابتدا بر اساس دستور اداره پولشویی بانک مرکزی قرار بود این دستگاه‌ها در دست کسانی که محل استقرار مطمئن و مشاغل تعریف شده‌ای دارند، قرار گیرد، اما حالا حتی در دست متکدیان هم دیه می‌شود، زیرا شرکت‌هایی که مسئول ارائه این دستگاه‌ها هستند از باتک‌ها کارمزد می‌گیرند و سود می‌کنند.

با شیوع کرونا داوطلب برای دریافت پوز زیاد شده و هزینه برای بانک‌ها بالاتر رفته است.

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کانون بانک‌های خصوصی در پایان پیرامون اینکه پیش از این شبکه بانکی برای جذب منابع بیشتر داوطلبانه اقدام به ارائه این خدمات می‌کرده، اظهار کرد:

 به واسطه این خدمتی به فروشندگان داده می‌شد و بار چاپ اسکناس هم از روی دوش بانک‌مرکزی برداشته می‌شد، در حال حااضر با افزایش دستگاه‌های کارمزد و بیشتر شدن تعداد تراکنش‌ها ادامه این روند برای بانک‌ها به صرفه نیست.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول