کد خبر:219891
پ
دژپسند
وزیر امور اقتصادی و دارایی:

جبران کسری بودجه ۶ ماهه از محل واگذاری‌ها و فروش اوراق

وزیر اقتصاد از جبران کسری بودجه ۶ ماهه از محل واگذاری‌ها و فروش اوراق خبر داد.

وزیر اقتصاد از جبران کسری بودجه ۶ ماهه از محل واگذاری‌ها و فروش اوراق خبر داد.

 

*** کسری بودجه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

با تدابیری که دولت اندیشید در ۶ ماه گذشته ما توانستیم کسری تحقق منابع را از محل فروش اوراق و از محل واگذاری‌های سهام شرکت‌ها و دارایی‌های دولتی تقریبا جبران کنیم و مانع شویم که کسری تحقق بودجه موجب فشار بر روی استقراض از سیستم بانکی یا فشار مالیاتی شود.

 

وزیر اقتصاد پیرامون اینکه وزارت اقتصاد چه اقداماتی انجام داده است برای اینکه دولت برای جبران کسری بودجه مجبور به انتشار اوراق بدهی نشود، گفت:

پیش‌بینی می‌شد که در سال جاری درآمد و منابع بودجه دولت در برخی از حوزه‌ها مثل نفت تحقق نیابد، بنابراین سوال اینجاست که در ۶ ماه گذشته چگونه دولت توانسته است که این کسری تحقق منابع بودجه را جبران کند، ضمن اینکه بخش خصوصی هم نگران بود که این امر منتهی به فشار مالیاتی نشود و برخی از صاحب‌نظران نیز نگران بودند که این موضوع منتهی به استقراض از بانک مرکزی نشود.

 

*** واگذاری

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه، بیان داشت:

من این خبر خوب را می‌دهم که با تدابیری که دولت اندیشید در ۶ ماه گذشته ما توانستیم کسری تحقق منابع را از محل فروش اوراق و از محل واگذاری‌های سهام شرکت‌ها و دارایی‌های دولتی تقریبا جبران کنیم و مانع شویم که کسری تحقق بودجه موجب فشار بر روی استقراض از سیستم بانکی یا فشار مالیاتی شود.

ما امسال از نظر درآمد ناشی از واگذاری‌ها عملکرد بسیار درخشانی داشتیم و حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان در نیمه اول سال واگذاری صورت گرفته و این رقم قابل توجه است و همچنین حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه و اوراق منتشر شده و سعی کردیم که اگر کسری تحقق داریم این موضوع منتهی به افزایش تورم و نقدینگی و پایه پولی نشود.

 

وی در ادامه تصریح کرد: حداقل از سال ۹۲ تاکنون که در سازمان برنامه بودم و بعد به وزارت دارایی آمدم هیچگاه دولت از بانک مرکزی استقراض نکرده است و امسال هم در برنامه‌اش نبوده است.

 

*** مصوبه شورای عالی بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان با اشاره به جلسه در روز جاری در مورد اجرایی شدن مصوبه شورای عالی بورس، بیان داشت:

بانک‌ها اقدام لازم برای بازارگردانی انجام داده‌اند و سازمان تامین اجتماعی و شستا بر اساس دستور وزیر رفاه وارد شده‌اند و بعضی از حقوقی‌ها دیگر نیز کار را انجام داده‌اند و در آستانه انعقاد قرار داد هستند و فکر می‌کنم تا اواسط هفته آینده عملیاتی شود.

در مورد ای تی اف ها نیز میزان سهامی که داده می‌شود بیشتر می‌شود و اگر قبلا قرار بود به عنوان مثال ۱۰ سهام داده شود الان ۱۱ سهام داده می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول