کد خبر:219904
پ
محمدرضا-پورابراهیمی-۱
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

ترخیص کالا از مناطق آزاد موجب تحریک تقاضای ارز می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، ترخیص کالا از مناطق آزاد موجب تحریک تقاضای ارز می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، ترخیص کالا از مناطق آزاد موجب تحریک تقاضای ارز می‌شود.

 

*** ترخیص کالا از مناطق آزاد 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا پورابراهیمی در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با ابراز نگرانی از موضوع ترخیص کالا از مناطق آزاد، اظهار داشت:

پگزارشی به ما رسیده مبنی بر اینکه معاون حقوقی رئیس جمهور پیگیر موضوع ترخیص کالا از مناطق آزاد هستند که این موضوع نگران کننده است زیرا منجر به تحریک تقاضای ارز میشود.

از آنجا که بخش زیادی از مناطق آزاد از سرزمین اصلی جدا نیست تحقق این امر باعث تحریک تقاضای ارز میشود و لذا شاهد جریان جدیدی در کشور خواهیم بود و لذا بر این اساس با نرخ جدید ارز مواجه خواهیم شد.

 

وی در ادامه اضافه کرد: بخش عمده‌ای از صادرکنندگان خوشنام درگیر تبعات ناشی از عملکرد صادرکنندگان با کارت بازرگانی یک بار مصرف شده‌اند لذا به نظر می‌رسد باید دستور ویژه‌ای درباره سیاست‌های ارزی، صادرات و موضوعات مرتبط با تمدید کارت‌های بازرگانی صادر شود ضمن اینکه معتقدیم که نباشد شرایطی بوجود آید که حتی یک دلار ارز صادراتی هم به کشور بازنگردد.

 

*** بهره‌مندی صادرکنندگان از تسهیلات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان، اظهار داشت:

برای بهره‌مندی صادرکنندگان از تسهیلات سرمایه در گردش باید صادرکنندگان از طریق سامانه سپیدار اقدام کنند اما به علت مشکلاتی که در این سامانه و مشکلات مرتبط با تصمیمات اخیر مربوط به حوزه صادرات تنها سه تا پنج درصد از صادرکنندگان توانسته‌اند از این سامانه استفاده کنند ضمن اینکه برای ادامه صادرات خود نیز دچار مشکل هستند.

بنابراین گزارش سامانه سپیدار براساس مفاد ماده یک بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۹۸ در خصوص سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات در گردش صادراتی طراحی شده و صادرکنندگان از این طریق می‌توانند درخواست‌های خود برای دریافت این تسهیلات را از طریق این سامانه به سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول