کد خبر:219669
پ
فاطمه-پهلوانی
رییس سازمان ملی بهره‌وری:

بهره‌وری می‌تواند نیمی از رشد اقتصادی را تامین کند

رییس سازمان ملی بهره‌وری معتقد است در برنامه هفتم توسعه، اگر اقدامات دولت برای افزایش بهره‌وری انجام شود، ۳۰ تا ۵۰ درصد رشد اقتصادی را می‌توانیم از محل بهره‌وری به دست آوریم.

رییس سازمان ملی بهره‌وری معتقد است در برنامه هفتم توسعه، اگر اقدامات دولت برای افزایش بهره‌وری انجام شود، ۳۰ تا ۵۰ درصد رشد اقتصادی را می‌توانیم از محل بهره‌وری به دست آوریم.

 

*** بهره‌وری شرکت‌های دولتی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فاطمه پهلوانی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این مطلب، اظهار داشت:

این هدف دور از دسترس نیست و اگر رشد اقتصادی پایین باشد بهره‌وری می‌تواند جبران کننده سایر بخش‌ها شود.
هدف برنامه ششم توسعه برای رشد اقتصادی ۸ درصد بود که ۲/۸ درصد آن یعنی ۳۵ درصد، قرار بود از محل بهره‌وری به دست آید که در حال حاضر در چنین شرایطی نیستیم.

در پایان سال ۹۸ که رشد اقتصادی منفی ۶/۵ درصد و رشد بهره‌وری منفی ۳/۹ درصد بود بخشی از آن به کاهش درآمد‌های نفتی برمی گردد، زیرا اقتصاد ما متکی به نفت است.

وی با اشاره به اقداماتی که برای افزایش‌بهره‌وری صورت می‌گیرد و با ادامه همکاری فعلی دستگاه‌های اجرایی، تصریح کرد:

امیدواریم در صورتی که حتی تحریم هم اگر داشته باشیم‌بهره‌وری بتواند آن را جبران کند و آسیب عمیق از مشکلات نفتی نبیند.

دستگاه‌های اجرایی که موضوع ماده ۵ قانون برنامه ششم توسعه هستند در مجموع ۳۴ دستگاه اصلی را شامل می‌شود البته با احتساب دستگاه‌های توابع آن‌ها ۱۰۸ دستگاه غیر اصلی را هم داریم که هم اکنون درخواست ما از دستگاه‌های اصلی این است که دستگاه‌های توابع خود را مدیریت کنند.

 ۷۸ درصد از ۳۴ دستگاه اصلی، وارد گام پنجم تا هفتم راهنمایی اجرایی شده‌اند که مرحله مسئله شناسی و تدوین برنامه‌های بهبود اقدامات و شاخص‌های بهره‌وری است.

 

*** اهداف سازمان ملی بهره‌وری

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران در پایان پیرامون اهداف سازمان ملی بهره‌وری، اظهار کرد:

هدف ما این است که در سال ۹۹ این تکلیف قانونی به نتیجه برسد و دستگاه‌های متولی بخش‌های اقتصادی شاخص‌های چرخه بهره‌وری آن‌ها کامل شود.

براساس نتایجی که در برنامه‌های عملیاتی استخراج می‌شود از سال ۱۴۰۰ سنجش‌بهره‌وری این دستگاه‌ها را شروع می‌کنیم.

در برنامه هفتم توسعه تلاش می‌کنیم از هدف‌گذاری به سمت رویکردگذاری برویم چنانکه در برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه نیز هدف گذاری کمی بوده است و ۳۰ تا ۳۵ درصد رشد اقتصادی از محل بهرهوری مشخص شده بود.

بنابراین در برنامه هفتم توسعه بیشتر به رویکرد‌ها می‌پردازیم و زیربنای ارتقای‌بهره‌وری در برنامه را در دستگاه‌های اجرایی داشته باشیم.

در برنامه هفتم توسعه باید سایر برنامه‌هایی که به ارتقای بهره‌وری منجر می‌شود مثل بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، بهبود فضای کسب و کار و مقررات زدایی را به گردونه‌بهره‌وری متصل کنیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول