کد خبر:219850
پ
محمود گودرزی
معاون بازار بورس اوراق بهادار:

اوراق تبعی ضامن بازدهی سهام/ بیش از ۱۳۰شرکت بازارگردان دارند

معاون بازار بورس اوراق بهادار معتقد است سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید اوراق اختیار فروش تبعی و با نگهداری سهام پایه آن تا سررسید اوراق، سهام خود را بیمه نموده و به بازدهی تضمین شده دست یابند.

معاون بازار بورس اوراق بهادار معتقد است سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید اوراق اختیار فروش تبعی و با نگهداری سهام پایه آن تا سررسید اوراق، سهام خود را بیمه نموده و به بازدهی تضمین شده دست یابند.

 

*** اوراق اختیار فروش

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمود گودرزی در خصوص اینکه چه میزان اوراق اختیار فروش تبعی جهت حمایت از سهام منتشر شده است و مزیت‌های آن را اظهار کرد:

تاکنون چه میزان اوراق اختیار فروش تبعی جهت حمایت از سهام منتشر شده است و مزیت‌های آن مطرح شده است
در ماه اخیر اوراق اختیار فروش تبعی به منظور حمایت از بازار در بورس اوراق بهادار تهران در ۲۲ نماد و با ارزش اعمال بیش از ۳۶۰۰ میلیارد تومان منتشر شده است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید اوراق اختیار فروش تبعی و با نگهداری سهام پایه آن تا سررسید اوراق، سهام خود را بیمه نموده و به بازدهی تضمین شده دست یابند.

همچنین اشخاصی که تمایل به خرید اوراق اختیار فروش تبعی دارند حتما باید شرایط و محدودیت‌های خرید اوراق تبعی را که در اطلاعیه عرضه اوراق و پیام‌های ناظر مربوطه ذکر شده، رعایت کنند.

قیمت فروش‌اوراق اختیار فروش تبعی نیز به شکلی تعیین می‌شود که با خرید سهام پایه و اختیار فروش تبعی آن در یک روز، بازدهی تضمین شده ای توسط عرضه‌کننده برای خریداران محقق گردد.

 

ویبا اشاره به اینکه بازار گردانی فعال در راستای صیانت از حقوق سهامداران صورت می‌گیرد، تصریح کرد:

در راستای آئین‌نامه حفظ و صیانت از حقوق سهامداران در بازار سرمایه و الزام به بازارگردانی توسط کلیه ناشران بورسی، از همه ناشران تقاضا شد نسبت به شروع عملیات بازارگردانی موثر و فعال در اسرع وقت اقدام کنند. به همین منظور طی اطلاعیه‌ای به صورت مشخص، پارامترهای بازارگردانی به اطلاع ناشران و سهامداران رسانده می شود تا فعالیت های بازار گردانی به صورت رسمی از ۱۰ مهر ماه آغاز شود.

در واقع بورس تهران با ابزارهای بازار گردانی و اختیار فروش تبعی که نوعی بیمه سهام است، قصد دارد نقدشوندگی بازار را ارتقا و بهبود دهد.

 

*** درخواست بازار گردانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون بازار بورس اوراق بهادار در پایان پیرامون اینکه چند شرکت درخواست بازار گردانی را اعلام کرده‌اند،اظهار داشت:

هم اکنون ۱۳۲ شرکت از میان شرکت‌های بورسی دارای بازارگردان فعال می‌باشند، لیکن آنچه که در شرایط موجود حائز اهمیت می‌باشد موثر بودن فرایند بازارگردانی است.

با توجه به مصوبه‌ی شورای عالی بورس، ناشرین و سهامداران آنها ملزم به اجرای عملیات بازار گردانی مطابق با پارامترهای مدنظر بورس تهران شده‌اند.

همچنین تاکنون ۱۶ شرکت درخواست رسمی مبنی بر شروع عملیات بازارگردانی موثر اعلام کرده‌اند و به زودی بازارگردانی بر روی این نمادها آغاز خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول