کد خبر:218995
پ
همتی
رییس بانک مرکزی:

همراهی بانک مرکزی با واردکنندگان و تولیدکنندگان کالاهای اساسی

رییس کل بانک مرکزی از همراهی این بانک با واردکنندگان و تولیدکنندگان کالاهای اساسی برای کاهش زمان ماندگاری کالاها، مواد اولیه، تجهیزات و قطعات در گمرک خبر داد.

رییس کل بانک مرکزی از همراهی این بانک با واردکنندگان و تولیدکنندگان کالاهای اساسی برای کاهش زمان ماندگاری کالاها، مواد اولیه، تجهیزات و قطعات در گمرک خبر داد.

 

***  همراهی بانک مرکزی با واردکنندگان کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه شخصی خود از همراهی بانک مرکزی با واردکنندگان کالاهای اساسی و تولید کنندگان در راستای کاهش زمان ماندگاری کالاهای اساسی، مواد اولیه، تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید خبر داد.

 

*** متن یادداشت رییس کل بانک مرکزی

 

متن یادداشت عبدالناصر همتی به این شرح است:

۵ مهرماه ۹۹ در معیت معاون اول رئیس جمهور، جمعی از وزرا و رؤسای سازمان‌های گمرک و بنادر از گمرک بندر شهید رجایی در بندرعباس بازدید و موضوع کالاهای دپو شده در گمرک این بندر و نیز سایر بنادر کشور را بررسی کردیم. ⁩بانک مرکزی در راستای کاهش زمان ماندگاری کالاهای اساسی و مواد اولیه و تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید در قالب تصمیمات ذیل، همراهی کامل خود را با وارد کنندگان کالاهای اساسی و تولید کنندگان محترم ابراز داشت.

⁩در این جلسه مقرر شد واردات کلیه کالاهای مشمول ارز با نرخ ترجیحی که در گمرکات کشور دپو شده اند، امکان بهره گیری از خرید اعتباری ۳ ماه و تضمین نرخ ارز توسط بانک مرکزی را با تأیید وزارت مربوطه و ترخیص و خروج کالاها ظرف ۴۵ روز خواهند داشت.

کلیه مواد اولیه، تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید که کالاهای آنها به گمرک اظهار و منتظر تخصیص ارز و صدور اعلامیه تأمین ارز جهت خروج کالا هستند، با اعلام وزارت صمت به بانک مرکزی ظرف ۲۴ ساعت تخصیص ارز توسط این بانک انجام شده و امکان دریافت اعلامیه تأمین ارز، خروج کالا از گمرک و سپس اقدام برای تأمین ارز از بازار ثانویه (نیما) خواهند داشت.

کالاهای اساسی که در گذشته به صورت درصدی از گمرک خارج و از شمول ارز با نرخ ترجیحی خارج شده اند، با پیشنهاد وزارت صمت و تأیید معاون اول محترم در سقف ارزی واردات با نرخ ارز ترجیحی، می‌توانند اقدام به تأمین ارز با آن نرخ و خروج باقی مانده کالا از گمرکات کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کل بانک مرکزی در پایان یادداشت خود آورده است:

⁩اتصال کلیه سامانه‌های مرتبط به تجارت خارجی به سامانه جامع تجارت و اتصال بارنامه و قبوض انبار به ثبت سفارش توسط سامانه مذکور با قید فوریت انجام شود و این دست از ثبت سفارش‌ها توسط بانک مرکزی در اولویت تخصیص و تأمین ارز قرار گیرند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول