کد خبر:218998
پ
غریب پور
رییس هیئت عامل ایمیدرو:

ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در گوهرسنگ‌ها تا ۶ سال آینده

رییس هیئت عامل ایمیدرو از ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در گوهرسنگ‌ها تا ۶ سال آینده خبر داد.

رییس هیئت عامل ایمیدرو از ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در گوهرسنگ‌ها تا ۶ سال آینده خبر داد.

 

*** ایجاد شفافیت و کنترل هزینه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، غریب پور در جلسه مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو که با حضور اعضا، بازرس و حسابرس قانونی برگزار شد، تصریح کرد:

با انجمن مدیریت پروژه در حال استقرار مدیریت پروژه در ایمیدرو هستیم که هدف آن ایجاد شفافیت، کنترل هزینه، کنترل پروژه، شفافیت امور بین کارفرما و پیمانکار و کنترل پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها است.

به نظر می‌رسد با استقرار چنین سیستمی در سایر حوزه‌ها و دستگاه های دولتی، بسیاری از مشکلات مربوط به هزینه کرد، کنترل هزینه‌ها و پیشرفت طرح‌ها برطرف می‌شود.

 

*** مدل توسعه حوزه‌های جدید

 

معاون وزیر صنعت به تحقیقات اخیری که درباره جایگاه سازمان های توسعه ای جهان انجام شده اشاره کرد و افزود:

نتیجه تحقیقاتی که به تازگی از سوی دانشگاه امیر کبیر (به سرپرستی دکتر کاوه محمد سیروس استادیار دانشکده مهندسی) انجام شده نشان می‌دهد حتی کشورهای توسعه یافته دارای سازمان‌های توسعه‌ای هستند.

ژاپن، ایتالیا و نیز ایرلند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و مالزی به رغم اینکه از سیستم سرمایه داری برای هدایت کشورهای خود بهره می برند، از سازمان‌های توسعه‌ای دولتی برخوردارند.

سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی (گوهرسنگ ها) و نیز سنگ‌های تزیینی حوزه های جدیدی است که ایمیدرو در حال توسعه آن‌ها است.

بر اساس مدل توسعه ای ایمیدرو، بخش خصوصی تمامی مراحل اجرا را برعهده دارد و این سازمان تنها به ارایه کمک های در حوزه های آموزشی، پژوهشی و تحلیل داده ها می پردازد و ‌ ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در گوهر سنگ‌ها طی ۵-۶ سال آینده پیش‌بینی شده است.

۱۶۰ نفر در حوزه گوهر سنگ‌ها در فردوس آموزش دیده اند که همگی اکنون مشغول به کارند.

فعال سازی معادن سنگ تزیینی غیرفعال نیز جزو برنامه های ایمیدرو است که از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در حال اجرا است.

 

*** پشتیبانی بیشتر از معادن کوچک

 

غریب پور درباره مهیا شدن زمینه پشتیبانی بیشتر از معادن کوچک، بیان کرد:

سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت های معدنی سال قبل با مصوبات مجمع به ۳۵۰ میلیارد تومان رسید و سال جاری به ۵۰۰میلیارد تومان می‌رسد. 

در گام بعد افزایش سرمایه، به هزار میلیارد تومان افزایش می یابد که بدین ترتیب صندوق بیمه می‌تواند به ترتیب تا ۳ هزار میلیارد و ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار بنگاه‌های کوچک معدنی ارایه دهد.

ایجاد کنسرسیوم اکتشاف با راهبری ایمیدرو انجام شد به طوری بدون هزینه دولت، بنگاه‌های بزرگ اقدام به سرمایه‌گذاری در این حوزه کنند.

ایمیدرو در راستای راهبری و نیز با استفاده تجربه سال‌های اخیر، در برخی واحدها به جای واگذاری سهام، اقدام به واگذاری مدیریت کرده که نتایج ارزنده ای در پی داشته است.

ایمیدرو سال ۹۸، ۴۴۰۰ میلیارد تومان از بدهی سال‌های پیش از آن را به خزانه پرداخت کرد این در حالی است که مبالغ حاصل از خصوصی سازی به ایمیدرو بازنگشته‌ است.

 

وی به دو اقدام مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی اشاره کرد و گفت:

راه‌اندازی پایلوت استحصال عناصر نادر و همچنین ایجاد واحدهای فرآوری سیار (موبایل) در معادن کوچک، دو اقدام قابل توجه این مرکز است.

 

*** افزایش اعتبارات زیربناها

 

رییس هیئت عامل ایمیدرو همچنین درباره بخش زیربناها با ابراز تشکر از افزایش اعتبارات این بخش از سوی سازمان برنامه و بودجه، اظهار داشت: ایمیدرو از سال ۹۸ اعتبارات بخش زیربناهای معادن را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.

این سازمان با مشارکت سرمایه‌گذاران خصوصی در حال توسعه زیربناها در خطوط جاده‌ای و آهن در سنگان است.

 

وی درباره حقوق دولتی، بیان کرد:

این سازمان توسعه پیگیر توسعه بخش معدن است از این رو پیشنهاد می‌کند که در شرایط حاضر موضوع افزایش حقوق دولتی معادن با احتیاط بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

 

غریب پور به طرح فعال سازی معادن کوچک اشاره کرد و گفت:‌

سال ۹۸، ۱۴۶ معدن احیا شد و سال جاری برنامه احیای ۲۰۰ معدن را پیش رو داریم و سال ۹۸ به رغم اینکه شاهد افزایش تولید شدیم اما حوادث رشد ناچیزی داشته است.

در حال انجام اقداماتی برای تثبیت جایگاه شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس هستیم، تشکیل صندوق‌های بازارگردان برای حمایت از بازار بورس، انجام شده است.

 

*** ۴۰میلیون یورو قرارداد شرکت‌ها با هپکو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس هیئت عامل ایمیدرو  در پایان پیرامون همکاری با شرکت هپکو، اعلام کرد:

شرکت‌های معدنی با راهبری ایمیدرو بیش از ۴۰ میلیون یورو قرارداد با هپکو منعقد کرده‌اند و ساخت دستگاه‌های معدنکاری توسط هپکو طی همکاری با شرکت‌های معدنی در دستور کار است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول