کد خبر:219203
پ
بورس املاک
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:

ریشه گرانی مسکن در بورس نیست

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس معتقد است، ریشه گرانی مسکن در بورس نیست.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس معتقد است، ریشه گرانی مسکن در بورس نیست.

 

*** بورس، بستر معامله محصولات است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طی هفته‌های گذشته خبری از سوی برخی مسئولان دولتی برای چندبار تکرار شده که هر بار با واکنش کارشناسان و مسوولان مواجه شده است، خروج فولاد از بورس برای برخی از پروژه‌های مسکن دولتی که این امر می‌تواند به ارزان‌سازی مسکن کمک کند، اظهار نظری که عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس آن را عجیب عنوان می‌کند.

 

سید شمس الدین حسینی در خصوص احتمال خروج فولاد از بورس کالا، اظهار داشت:

پذیرش هر کالایی در بورس شرایط و معامله در بورس نیز ضوابطی دارد و معتقد هستم اگر شرایط پذیرش و ضوابط معامله رعایت و نظارت کافی صورت گیرد، عنوان کردن گرانی یک کالا به دلیل بورس که بستر معامله محصولات است، امری منطقی نیست.

 

رییس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید در ادامه افزود:

موضوع گرانی کالاها از سوی مجلس مورد بررسی قرار گرفته است، حتی با دریافت گزارش از نهادهای مختلف و بورس به این شواهد رسیده‌ایم که هر زمان سقف قیمت در بورس کالا گذاشته‌ایم، نرخ انواع محصولات در خارج از بورس به مراتب بیشتر از معاملات در داخل بورس بوده است و باید در نحوه سیاست‌گذاری‌ها تجدید نظر شود.

بررسی ها نشان می‌دهد که مشکل گرانی بازار مسکن که از سوی وزیر راه و شهرسازی مطرح شده، منطقی و کارشناسی نیست و باید مشکل بازار مسکن را جای دیگری جستجو کرد.

 

*** ریشه گرانی مسکن در بورس نیست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پایان با تاکید بر اینکه آشفتگی بازارهای کالایی را نباید به بستر مبادلات کالاها یعنی بورس کالا نسبت داد، اظهار داشت:

مشکل نابسامانی برخی کالاها به معاملات و عرضه محصولات در بورس کالا باز نمی‌گردد.

به طور یقین آشفتگی و عدم انسجام در برخی بازارها از جمله مسکن و خودرو نه دلیل و نه راهکارش خارج کردن محصولات و کالاها از بورس است، بلکه باید مشکل را در جاهای دیگر و مشکلات ساختاری در اقتصاد، عدم مدیریت صحیح، تحریم، رشد نقدینگی، انتظارات تورمی و … جستجو کرد.

وقتی کالاها و محصولات مطابق شرایط پذیرش و ضوابط بورس معامله می شود، مشکلی وجود ندارد و به نظر بنده خروج محصولات و کالاها از بورس علاوه بر کمک به غیرشفاف سازی مبادلات، دردی از آشفتگی و نابسامانی بازارها دعوا نخواهدکرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول