کد خبر:218925
پ
معدنی
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو:

آغاز عملیات اجرایی ۱.۷ میلیارد دلار طرح جدید بخش معدن و صنایع معدنی

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو از آغاز عملیات اجرایی ۱.۷ میلیارد دلار طرح جدید بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو از آغاز عملیات اجرایی ۱.۷ میلیارد دلار طرح جدید بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد.

 

*** طرح جدید بخش معدن و صنایع معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سمیه خلوصی در مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام با بیان این مطلب، اظهار داشت:

سال ۹۹، طرح‌های جدیدی شامل تولید ۱٫۶ آهن اسفنجی در بیجار و یک میلیون تن فولاد در قروه، بلوک ۳ پروده ۴ طبس، نفلین سینیت سراب و خط نورد ۲ فولاد مبارکه و نیز تعدادی پروژه کوچک شروع شده یا در مرحله شروع است.

همچنین تا پایان سال جاری، ۳۲ طرح در زنجیره فولاد، مس، طلا، زیرساختی و غیره به ارزش ۲٫۲ میلیارد دلار در بخش معدن و صنایع معدنی افتتاح می‌شود.

میزان اشتغال مستقیم این طرح ها ۴۱۰۰ نفر و غیر مستقیم ۱۵ هزار و ۹۸۰ نفر است.

 

*** افتتاح ۳٫۲ میلیارد دلار طرح

 

وی با بیان اینکه این سازمان از سال تاسیس تا پایان سال ۹۸، حدود ۲۰ میلیارد دلار در بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه‌گذاری کرده است، گفت:

از ابتدای سال ۹۲ تا پایان ۹۸، برای ۲۱ هزار و ۶۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شد.

در سال ۹۸، حدود ۳٫۲ میلیارد دلار طرح در این بخش افتتاح شد.

 

*** افزایش سهم ارزش از صادرات غیرنفتی

 

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به نقش بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد، بیان کرد:

توسعه این بخش به استقلال صنعتی، کاهش وابستگی به نفت و توسعه متوازن کشور (محرومیت زدایی مناطق غیر برخوردار مستعد معدنی) کمک می کند.

قابلیت ارزآوری و توسعه صادرات غیر نفتی، از دیگر مزایای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است.

 

خلوصی با بیان اینکه ایمیدرو در ۳۰ استان اکتشاف انجام می‌دهد، گفت:

اکنون ۱۰۳ پهنه در بیش از ۶۶۳ هزارکیلومتر مربع گستره کشور عملیات اکتشاف در فازهای شناسایی و پی جویی در حال اجراست.

تاکنون ۷۵۹ محدوده امیدبخش به مساحت ۳۴ هزار و ۹۵ کیلومتر مربع شناسایی شده است.

همچنین، درخواست پروانه اکتشاف برای ۲۸۱ محدوده به مساحت ۲۹ هزار و ۳۸ کیلومتر مربع انجام شده و بقیه محدوده‌ها به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها واگذار شده است.

 

*** هدف ۴۰ میلیارد دلاری 

 

وی با اشاره به افزایش ارزش افزوده صنعتی و کاهش وابستگی درآمدهای کشور به نفت و ایجاد ثروت با توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، به عنوان یکی دیگر از مزایای بخش معدن و صنایع معدنی، بیان کرد:

ارزش محصولات معدنی و صنایع معدنی، حدود ۲۶ میلیارد دلار در سال بوده و در صورت تحقق اهداف چشم‌انداز، به بیش از ۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

افزایش حضور بخش خصوصی در اقتصاد ملی، از دیگر مزایای مذکور است که از جمله آثار آن، فروش ۵۵ هزار میلیارد تومان در بورس کالا در ۵ ماهه سال جاری(سهم ۵۳ درصدی) است.

در حال حاضر، ۸۵ شرکت سهامی عام زنجیره معدن در بورس حضور دارند و سهم ۲۴٫۹ درصد ارزش بورس اوراق بهادار را در اختیار دارند.

 

*** چشم‌انداز ایمیدرو در ۱۴۱۴

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو  در پایان با اشاره به چشم انداز این سازمان در سال ۱۴۱۴، تصریح کرد:

ایمیدرو در ۱۵ سال آینده، رهبر زنجیره ارزش در حوزه های فلزات آهنی، مس، سرب و روی، پیشتاز زنجیره تأمین در حوزه فلزات غیرآهنی و نیز پیشتاز دانش و فناوری و نوآوری در اکتشاف، استخراج، فرآوری و متالورژی در غرب آسیا و آسیای مرکزی خواهد بود.

اقتصاد معادن و صنایع معدنی بعد از نفت و گاز، به جایگاه دوم تولیدکننده ناخالص ملی (GNP) خواهد رسید و این بخش بستر ساز ثروت افزایی ملی است.

از میزان هزینه‌های توسعه‎ای انجام شده، حدود ۴۰٫۷ درصد برای بازپرداخت فاینانس، ۱۹٫۶ درصد در بخش آلومینیوم و ۱۶ درصد در بخش فولاد بوده است.

همچنین، از هزینه‌های توسعه‌ای انجام شده در سال ۹۸، ۱۱ درصد در بخش زیربنا و مناطق ویژه، ۸ درصد صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و بقیه بخش‌ها کمتر از ۲ درصد سهم داشته اند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول