کد خبر:218892
پ
ارونقی
معاون فنی گمرک:

تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور/ تامین ارز برای ترخیص ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی

معاون فنی گمرک از تامین ارز مورد نیاز برای ترخیص ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی خبر داد.

معاون فنی گمرک از تامین ارز مورد نیاز برای ترخیص ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی خبر داد.

 

*** تسهیل ترخیص کالاها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی در رسانه ملی با بیان اینکه با سفر معاون اول رییس جمهور به بندر عباس مقرر شد در روز‌های آینده، گمرک نسبت به ترخیص کالا‌ها اقدام کند، افزود:

حدود سه و نیم میلیون تن کالای اساسی در گمرکات و بنادر کشور وجود دارد که در این سفر مقرر شد بانک مرکزی درباره اقلام و کالا‌های اساسی که اعتباری خریداری شده اند تأمین ارز کند تا این کالا‌ها از گمرک ترخیص شوند.

همچنین درباره کالا‌های اساسی که هنوز اسناد آن به خریداران نرسیده است و مشکل انتقال ارز دارند مقرر شد نسبت به تأمین ارز این اقلام اساسی نیز اقدام شود.

 

وی با اشاره به وجود حدود سه و نیم میلیون تن کالا‌های غیر اساسی در گمرکات و بنادر کشور، اظهار داشت:

بر اساس برآورد گمرک و سایر سازمان‌ها بیش از ۸۰ درصد این اقلام مواد اولیه و قطعات مورد نیاز واحد‌های تولیدی هستند که در جلسه امروز و با هماهنگی بانک مرکزی نسبت به تأمین ارز این اقلام اقدام و مقدمات ترخیص و تشریفات گمرکی آن‌ها از گمرکات انجام خواهد شد.

درباره موضوع کالا‌های اساسی که بخشی از آن، اعتباری خریداری شده و مابقی آن که اسناد مالکیت آن به صاحبان کالا انتقال پیدا نکرده است، قرار شد بانک مرکزی به قید فوریت نسبت به تأمین ارز این اقلام نیز اقدام کند.

 

*** تامین ارز برای ترخیص کالای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون فنی گمرک در پایان با بیان اینکه یکی از مشکلات درباره کالا‌های غیر اساسی تأیید منشأ ارز است، افزود:

بیشتر صاحبان کالا و واحد‌های تولیدی در صف تأمین و تخصیص ارز قرار گرفته بودند و ترخیص اقلام آن‌ها با مشکل مواجه شده بود که با توجه به اولویت‌های این موضوع توسط وزارت صنعت مقرر شد به قید فوریت نسبت به تأمین منشأ ارز این اقلام هم اقدام شود.

 

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول