کد خبر:219207
پ
محبی نژاد
بیر انجمن قطعه سازان خودرو:

وعده تسریع در ترخیص قطعات خودرو محقق نشد

دبیر انجمن قطعه سازان خودرو از رسوب قطعات خودرو و عدم ترخیص سریع بر خلاف وعده‌های داده شده خبر داد.

دبیر انجمن قطعه سازان خودرو از رسوب قطعات خودرو و عدم ترخیص سریع بر خلاف وعده‌های داده شده خبر داد.

 

*** ترخیص قطعات خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آرش محبی نژاد در خصوص عدم ترخیص قطعات خودرو و انباشت خودروهای ناقص در پارکینگ ها اظهار داشت:

یکی از دلایل خودروهای ناقص نبود قطعات است و بعضا بیش از ۶ ماه است که قطعات خودرو اعم از یدکی، مواد اولیه و تولید در گمرکات مانده و ترخیص نشده است.

اخیرا گمرک اعلام کرده که ترخیص به صورت درصدی و بدون توجه به کد رهگیری انجام می دهد و با توجه به اینکه حدود ۱۱۰ هزار خودرو ناقص در پارکینگ‌ها رسوب شده، این اقدام می تواند کمک خوبی برای ترخیص سریع قطعات خودرو از گمرک باشد، اما متاسفانه این امر عملی نشده و ترخیص به کندی انجام می‌شود.

 

دبیر انجمن قطعه سازان با اشاره به اینکه در شرایطی که تحریم های بین المللی این گونه است، دیگر طاقت بد سلیقگی‌های داخلی را نداریم، افزود:

همچنین هزینه های زیادی برای انبار و نگه داری این قطعات باید پرداخت شود و برخی از مواد نیز تاریخ انقضای آن‌ها با مشکل روبه رو خواهد شد، بنابراین نیازمند همراهی بیشتر مسئولان هستیم.

 

*** جهش تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن قطعه سازان خودرو در پایان  با تأکید بر اینکه اگر ترخیص این اقلام به سرعت انجام نشود، نیاز بازار به این قطعات با مشکل روبه رو شده و جهش تولید رخ نخواهد داد، خاطر نشان کرد:

علی رغم همه رایزنی هایی که با بانک مرکزی انجام شده، درخواست کردیم تا بخش اندکی از ارز مورد نیاز بخش خودروسازی کشور یعنی یک چهارم را بدون انتقال ارز و ذکر منشا، انجام شود تا بتوانیم خودروهای رسوب شده را تکمیل کنیم.

قصد داشتیم اجازه ترخیص با این شرایط حتی به صورت درصدی نیز انجام شود تا روند کار سرعت بیشتری داشته باشد، زیرا اگر قرار باشد کد پیگیری ثبت شود، روند ترخیص طولانی خواهد شد.

ارزش کل کالاهای رسوب شده در گمرک حدود یک میلیارد دلار است که درخواست ما برای ترخیص با این شرایط یک چهارم این مبلغ است.

جالب  است که ما قطعات مورد نیاز را برای تولید، در گمرک کشور خود داریم، اما شاهد توقف و کاهش تولید و تیراژ خودرو هستیم. بنابراین از مسئولان یعنی وزارت صنعت، گمرک و بانک مرکزی درخواست می کنیم با هماهنگی و توافق  با یکدیگر این مشکل را حل کنند تا شاهد وعده های توخالی نباشیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول