کد خبر:219993
پ
احتکار کاغذ در انبار تاجران
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

احتکار کاغذ در انبار تاجران به امید گرانی بیشتر

قیمت کاغذ تحریر در بازار آزاد به بندی ۴۴۰ هزار تومان رسید‌، این در حالی است که بسیاری از تجار کاغذ‌های خود را در انبارها به امید گرانی بیشتر احتکار کرده‌اند.

قیمت کاغذ تحریر در بازار آزاد به بندی ۴۴۰ هزار تومان رسید‌، این در حالی است که بسیاری از تجار کاغذ‌های خود را در انبارها به امید گرانی بیشتر احتکار کرده‌اند.

 

*** افزایش قمیت کاغذ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روند افزایشی قیمت کاغذ که از هفته پیش یکباره اوج گرفته است، همچنان ادامه دارد و اکنون به بالاترین قیمت خود در یکسال اخیر رسیده است.

بر این اساس هر بند کاغذ چاپ و تحریر ۷۰ در ۱۰۰ با گرماژ ۷۰ گرم‌بندی ۴۴۰ هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که در روزهای پایانی هفته پیش قیمت این نوع کاغذ ۳۹۰ تا ۴۱۰ هزار تومان بود، حالا به نظر می‌رسد پس از بازدید مأموران تعزیرات از بازار ظهیرالاسلام که انجام شد،‌ بازاریان با خیال راحت افزایش قیمت دوباره را رقم زده‌اند

همچنین کاغذ تحریر ۶۰ در ۹۰ با گرماژ ۷۰ گرم نیز بندی ۳۵۰ هزار تومان معامله شده است.

سایر انواع کاغذ مانند مقوا‌، کاغذ روزنامه،‌ گلاسه و .. نیز با افزایش دو تا پنج هزار تومانی در قیمت روبرو شده‌اند.

بسیاری از کارشناسان بازار کاغذ این افزایش قیمت را طبیعی عنوان کرده و بیان می‌کنند از ابتدای مهر ماه به دلیل بازگشایی مدارس و تقاضای بیشتر برای‌کاغذ این افزایش قیمت قابل پیش‌بینی بوده است.

به نظر می‌رسد که در نیمه دوم سال ۹۹ قیمت‌کاغذ دوباره به مانند سال‌های ۹۳ و ۹۷ به بالاترین حد خود برسد و نوعی حباب در بازار کاغذ ایجاد شود.

شاید یکی از دلایل این افزایش قیمت را که تازه در نقطه شروع آن هستیم، بتوان حذف ارز تخصیصی‌کاغذ به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی و تحریم‌ها دانست، موضوعی که موجب خواهد شد ناشران نیز در ماه‌های آتی برای خرید کاغذ به بازار آزاد مراجعه کنند و این افزایش تقاضا کاهش عرضه و گرانی را به دنبال داشته باشد.

 

*** واردات کاغذ

 

رییس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا، که پیش از این نیز بسته بودن مسیر واردات کاغذ به کشور به دلیل تأیید نشدن پرونده‌ها و عدم تخصیص ارز را موجب بروز مشکلاتی در آینده نزدیک عنوان کرده بود،‌ گفت:‌

افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر توان واردکننده را پایین آورده است.

سرمایه واردکنندگان به شدت کاهش داشته و از سوی دیگر چندان امیدی هم به بازگشت سرمایه در صورت واردات وجود ندارد.

پیش از این واردکننده با سرمایه‌اش می‌توانست ۵۰۰ تن‌کاغذ بیاورد و امید داشته باشد که ظرف چند ماه سرمایه‌اش با سود برمی‌گردد،‌ اما اکنون با همان پول می‌تواند به دشواری ۱۰۰ تن‌کاغذ بیاورد.

 

سید‌حسن میرباقری با اشاره به طولانی شدن روند واردات کاغذ، تصریح کرد:

بسیاری از دوستان ما بیش از سه ماه است که در نوبت تخصیص ارز هستند،‌ بسیاری کالا را خریداری کردند و کالا در گمرک بندرعباس مانده است و ارزی برای ترخیص آن وجود ندارد.

در این شرایط واردکننده باید هزینه انبارداری نیز پرداخت کند که قطعا به گران شدن قیمت نهایی منجر می‌شود و این هزنیه انبارداری باید از جیب مصرف‌کننده نهایی پرداخت شود.

 

فعالان بازار کاغذ با اظهار تأسف از افزایش قیمت‌کاغذ در هفته‌های پیش، اظهار کرد:

ما هر چقدر تلاش کردیم قیمت‌کاغذ را ثابت و پایین نگه داریم،‌ موفق نشدیم. دلیل اصلی افزایش قیمت‌کاغذ جو روانی به وجود آمده از افزایش نرخ ارز‌، طلا و خودرو است.

 

قدبیگی در ادامه، تصریح کرد:

تاجر بیان می‌کند که ما کاغذ را بندی ۳۲۰ هزار تومان می‌فروختیم زمانیکه پراید ۴۰ میلیون تومان بود،‌ اکنون پراید ۱۲۰ میلیون تومان شده است، به چه دلیلی باید کاغذ را به همان قیمت بفروشیم؟ زمانی که از ارتباط بین این دو و دلیل این قیاس می‌پرسیم نیز دلیل خاصی ندارند.

 

*** خودداری تاجران از فروش کاغذ

 

خبرگزاری صنایع، فعالان بازار کاغذ در پایان پیرامون اینکه خودداری چند تاجر عمده از فروش‌کاغذ در هفته‌های گذشته موجب افزایش قیمت شده است، اظهار داشت:

تقاضا افزایش پیدا نکرده که بیان کنند افزایش تقاضا موجب افزایش قیمت شده است.

مأموران تعزیرات نیز بررسی‌های لازم را انجام داده‌اند، اما به نظر می‌رسد نتیجه مشخصی حاصل نشده است.

فروشندگان‌کاغذ در بازار ظهیرالاسلام تعطیلی مدارس، اینترنتی شدن قبوض آب و برق، لغو عروسی‌ها و مراسم ترحیم را موجب کاهش فروش‌کاغذ در این بازار عنوان کرده و بیان می‌کنند برای ما صرف نمی‌کند که‌کاغذ را با قیمت پایین به فروش برسانیم.

این در حالی است که نائب رییس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا، بسیاری از تجار کاغذهای خود را در انبارها نگاه داشته‌اند تا با افزایش قیمت آن‌ها را به فروش برسانند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول