کد خبر:218491
پ
چنگلوایی
رییس سازمان حفظ نباتات:

مصرف سالانه ۳۵ هزار تن آفت‌کش در کشور

رییس سازمان حفظ نباتات کشور از مصرف سالانه ۳۵ هزار تن آفت‌کش در کشور و واردات بیش از ۹۸ درصد این محصول از خارج کشور، خبر داد.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور از مصرف سالانه ۳۵ هزار تن آفت‌کش در کشور و واردات بیش از ۹۸ درصد این محصول از خارج کشور، خبر داد.

 

*** میزان مصرف سالانه آفت‌کش

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کیخسرو چنگلوایی در خصوص میزان مصرف سالانه آفت‌کش در کشور، اظهار داشت:

سالانه معادل ۱۸ میلیون هکتار در کشور بر علیه بیماری‌ها، آفات و علف‌های هرز مبارزه می‌شود که در این ارتباط کم و بیش ۳۵ هزار تن انواع آفت کش مورد مصرف قرار می‌گیرد.

 

وی در ادامه افزود:

بیش از ۹۸ درصد این آفت‌کش‌ها به یک معنا صد در صد از خارج کشور تأمین می‌شود، ورود این آفت‌کش‌ها که برای تضمین امنیت غذایی و تولید حیاتی بوده به صورت تام و تمام به تأمین و تخصیص ارز وابسته است.

 

*** افزایش قیمت ۵ برابری

 

چنگلوایی در خصوص افزایش قیمت ۵ برابری انواع آفت‌کش‌ها در اوایل سال ۹۹، اظهار کرد:

از ۲۰ فروردین ۹۹ وقتی مبنای ارز از ترجیحی به نیمایی تبدیل شد واردکنندگان برای واردات سموم و انواع آفت‌کش‌ها با افزایش قیمت پنج برابری مواجه شدند.

برای مثال: وارد کننده که پیش از این سمی را با یک واحد وارد می‌کرد اکنون باید با پنج واحد وارد کند.

 

وی در ادامه افزود:

پس از تغییر گروه کالایی آفت‌کش‌ها و افزایش نرخ ارز، مشکلاتی در زمینه تأمین نقدینگی مورد نیاز برای وارد کنندگان سموم و آفت کش‌ها به وجود آمد.

 

*** اختصاص ۸ هزار میلیارد تسهیلات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس سازمان حفظ نباتات کشور در پایان با اشاره به جلسه خود با مدیران عامل انجمن واردکنندگان و تولیدکنندگان سموم و آفت‌کش و مدیرعامل بانک کشاورزی، اظهار داشت:

با توجه به پیگیری‌های که به عمل آمد ۳ مهر ۹۹، با حضور مدیران عامل انجمن واردکنندگان و تولیدکنندگان سموم و آفت‌کش جلسه‌ای با مدیرعامل بانک کشاورزی برگزار شد.

در این نشست مقرر شد از سوی بانک کشاورزی و از محل منابع داخلی اعتباری معادل ۸ هزار میلیارد ریال در قالب تسهیلات سرمایه در گردش برای این منظور تخصیص یابد.

 

 

 

انتهای پیام///

 

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول