کد خبر:218907
پ
مصباحی مقدم
رییس کمیته فقهی بورس:

طرح کمیته فقهی بورس، عرضه اوراق سلف نفتی در بازار بورس

رییس کمیته فقهی بورس، طرح این کمیته را با موضوع عرضه اوراق سلف نفتی در بازار بورس را تشریح کرد.

رییس کمیته فقهی بورس، طرح این کمیته را با موضوع عرضه اوراق سلف نفتی در بازار بورس را تشریح کرد.

 

*** عرضه اوراق سلف نفتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، غلامرضا مصباحی مقدم ضمن اینکه سران قوا با طرح پیش فروش نفت در بازار سهام موافقت کردند و در خصوص اینکه دولت پیشنهاد ۲۰۰ میلیون بشکه نفت را در بازه زمانی یک ساله در بازار سهام عرضه کند، اظهار داشت:

ما در کمیته فقهی بورس معتقد بودیم حالا که دشمنان تحریم می‌کنند، می‌توان از منابع مالی مردم در این مسیر استفاده کرد. اگر این اقدام به موقع انجام می‌شد اکنون دولت در شرایطی تحمیلی اقدام به عرضه اوراق فروش سلف نفت نمی‌کرد.

عرضه اوراق سلف نفتی در بازار بورس از ابتدا طرح ما در کمیته فقهی بورس بود.

این کمیته ۷ الی ۸ سال قبل چنین طرحی را به پیشنهاد وزارت نفت آماده کرد و در آن مقطع از دولت خواست آن را اجرایی کند تا سرمایه مردم به صورت ارزی و ریالی جمع آوری و به کارگیری شود.

 

وی درباره اینکه با اجرای طرح کمیته فقهی بورس، ضمن اینکه دولت می‌توانست بخشی از نیازش به سرمایه را تأمین کند و صاحبان وجوه ارزی و ریالی نیز می‌توانستند از این راه منتفع شوند، افزود:

این طرح بر مبنای یک طراحی دقیق و کامل بود و با اینکه در سال‌های گذشته به سران سه قوه ارائه و حتی در شورای اقتصادی آنها مطرح شد، اما مخالفت وزیر مانع اجرای آن شد، به نظرم اگر جلوتر این اقدام انجام شده بود، می‌توانستیم از منابع حاصل شده برای سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.

 

*** حل مشکل کسری بودجه دولت

 

رییس کمیته فقهی بورس پیرامون اینکه اکنون قرار است این طرح برای حل مشکل کسری بودجه دولت استفاده شود، تصریح کرد:

این طرح به دوره‌ای بازمی گشت که کشور با تهدید تحریم سرمایه‌گذاری‌های بخش نفتی مواجه بود.

ما در کمیته فقهی بورس معتقد بودیم حالا که دشمنان تحریم می‌کنند، می‌توان از منابع مالی مردم در این مسیر استفاده کرد، اگر این اقدام به موقع انجام می‌شد اکنون دولت در شرایطی تحمیلی اقدام به عرضه اوراق فروش سلف نفت نمی‌کرد.

 

مصباحی مقدم با توجه به اینکه دولت اکنون در شرایط تنگنا برای تامین هزینه‌های جاری خود و تامین هزینه‌های عمرانی که در بودجه پیش‌بینی شده، خاطرنشان کرد:

باید کسری بودجه را پوشش دهد، اقدام به این کار کرده است.

با اینکه اصل این موضوع مورد قبول ما است، ولی معتقدیم که هدف باید سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت و گاز یا برای پالایش نفت خام و فروش فرآورده‌ها باشد، نه جبران کسری بودجه دولت.

طراحی ما بسیار دقیق و کارشناسانه است، بنابراین اگر به متن مصوبه کمیته فقهی بورس مراجعه شود، ما آن را توصیه می‌کنیم.

 

*** تعادل عرضه و تقاضا ارز

 

عضو جامعه روحانیت مبارز در خصوص یکی از مفاد طرح در کمیته فقهی بورس این بود که روی منابع ارزی مردم تکیه کرده بودیم، گفت:

طرح پیشنهادی دولت هیچ تکیه‌ای روی این مسأله ندارد، اگر ارز در دست مردم با عرضه اوراق سلف جمع آوری شود، عرضه ارز توسط دولت را به شدت بالا ‌برد و همین موجب متعادل شدن قیمت ارز در بازار می‌شود، متاسفانه در طرح دولت چنین موردی پیش‌بینی نشده است.

 

مصباحی مقدم در ادامه، افزود:

در طراحی ما ارزی که به دست می‌آمد، نقدی یا اسکناس بود، ضمن اینکه مانعی هم برای خریداری این اوراق توسط سرمایه‌گذاران خارجی وجود نداشت.

طبعا ارز نقدی در بازار بسیار تاثیرگذار بوده و می‌تواند عرضه و تقاضای ارز را متعادل کند، در این مورد نیز تدبیری در طراحی دولت نشده است.

 

*** طرح پیشنهادی دولت

 

رییس کمیته فقهی بورس با اشاره به تفاوت دیگر طرح‌ها با طرح پیشنهادی دولت، اظهار کرد:

 نمی‌خواستیم از این روش برای جبران کسری بودجه دولت بهره ببریم.

بلکه قرار بود برای افزایش سرمایه‌گذاری به ویژه در صنایع بالادستی نفت استفاده کنیم، یعنی وقتی دیدیم سرمایه‌گذاری خارجی با مشکل مواجه شده، جایگزین آن را منابع مالی ملت ایران قرار دادیم و برای این کار نیز دو امتیاز در نظر گرفتیم.

نخست، امتیاز فروش از ناحیه خریداران این اوراق و دوم نیز امتیاز خرید اوراق از ناحیه دولت است.

 

وی در خصوص اینکه قرار شد بر مبنای امتیاز فروش از ناحیه خریداران، افراد بتوانند اوراقی را که خریداری کنند و قبل از موعد سررسید در نقطه بهینه‌ای بفروشند، گفت:

زمانی که انتظار افراد از سود محقق می‌شود، اوراق خود را بفروشند.

امتیاز خرید از سوی دولت را نیز چنین در نظرگرفته بودیم که اگر تا حدی سود بالاتر رفت، حق خرید داشته باشد، برای نمونه اگر نفت اکنون ۴۰ دلار است و سال بعدی قیمتی بالای ۵۰ دلار پیدا کرد، دولت یا وزارت نفت باید بتواند این اوراق را در قیمت پایین‌تری بازخرید کند. اما این ظرافت کاری‌ها در طرح پیشنهادی اخیر دولت دیده نمی‌شود.

 

مصباحی مقدم با اشاره به اینکه اصولا اقتصاد ایران بانک محور بوده و کمتر توجهی به بورس شده است، تصریح کرد:

اینکه در یکی دو سال پیش بورس مورد اقبال مردم قرار گرفته را باید یک فرصت تلقی کرد.

بورس بازاری شفاف و به روز است و نقدشوندگی در آن بالا است، از این جهت بسیار بهتر از بازار مسکن و خودرو بوده و چیزی شبیه بازار ارز و سکه است، بنابراین اقبال مردم را به بازار سرمایه باید مغتنم شمرد و دولت باید اجازه دهد شرکت هایی که در بورس هستند بتوانند سهام جدید را عرضه کنند.

 

*** حامی تولید و بخش واقعی اقتصاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کمیته فقهی بورس در پایان پیرامون اینکه مصوبه اخیر مجلس، عرضه اولیه شرکت‌ها را به خریداران جدید دنبال می‌کند، اظهار داشت:

هرچقدر بازار مالی ما وسعت پیدا کند، بهتر است، زیرا این بازار حامی تولید و بخش واقعی اقتصاد است.

البته نباید بگذارند حباب شکل بگیرد و برای جلوگیری از این موضوع شرکت‌های دولتی و خصوصی باید عرضه‌های اولیه بیشتری داشته باشند.

در این میان اگر دولت می‌خواهد دارایی‌های خود را واگذار کند، این فرصت مغتنمی خواهد بود و باید از آن استقبال کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول