کد خبر:218447
پ
زادبوم
رییس کل سازمان توسعه تجارت:

ایفای کامل تعهد ارزی توسط ۷۲ درصد از واحدهای تولیدی

رییس کل سازمان توسعه تجارت از ایفای کامل تعهد ارزی ۷۲ درصد از واحدهای تولیدی صادرکننده خبر داد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت از ایفای کامل تعهد ارزی ۷۲ درصد از واحدهای تولیدی صادرکننده خبر داد.

 

*** میزان ایفای تعهدات ارزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم با اشاره به اهمیت تقسیم‌بندی واحدهای تولیدی و غیرتولیدی براساس میزان ایفای تعهدات و تصمیم‌گیری‌ در این خصوص، اظهار داشت:

بر اساس تحلیل پنج بخشی، صادرکنندگان با ایفای تعهد ارزی صد درصد، ۷۱ تا ۹۹ درصد، ۳۱ تا ۷۰ درصد، یک تا ۳۰ درصد و صفر درصد تقسیم‌بندی شده‌اند و نتایج به دست آمده مبنای تصمیمات کارشناسی قرار خواهد گرفت.

آخرین تحلیل‌های انجام شده نشان می‌دهد که از مجموع ۲۱ هزار و ۲۵۴ صادرکننده، ۶ هزار و ۸۹۴ واحد تولیدی و ۱۴ هزار و ۳۶۰ واحد غیرتولیدی مجموعا ۳۵ میلیارد یورو معادل ۶۸ درصد تعهد ‌ارزی را ایفا کرده‌اند.

همچنین از مجموع ۲ هزار و ۲۸۶ صادرکننده با رفع تعهد صادراتی ۱۰۰ درصد، ۱۶۴۴ واحد تولیدی و ۶۴۲ واحد غیر تولیدی ۱۴.۸ میلیارد یورو معادل ۴۳ درصد بازگشت ارز را به خود اختصاص داده‌اند.

نکته مهم اینکه از این مجموع، ۱۳.۹ میلیارد یورو ارز توسط واحدهای تولیدی و فقط ۹۹۳ میلیون یورو توسط واحدهای غیرتولیدی به چرخه اقتصادی کشور بازگشته است.

از سوی دیگر، از مجموع ۱۵ هزار و ۴۳ صادرکننده بدون رفع تعهد ارزی، ۲۴۰۰ واحد تولیدی و ۱۲۶۴۳ واحد غیرتولیدی با صادرات ۹.۷ میلیارد یورو بوده که فقط ۱.۴ میلیارد یورو از صادرات این گروه به واحدهای تولیدی اختصاص دارد.

 

*** صادرکنندگان

 

وی با بیان اینکه ۷۲ درصد از واحدهای تولیدی صادرکننده صد درصد تعهدارزی خود را ایفا کرده‌اند، افزود:

در مقایسه صادرکنندگانی که صد درصد ایفای تعهد ارزی داشته‌اند و صادرکنندگانی که تعهدارزی صفر درصدی داشتند، این نتیجه حاصل می‌شود که ۷۲ درصد از صادرکنندگان با تعهدارزی صد درصد تولیدی بوده در حالی که این میزان در مورد صادرکنندگان با رفع تعهدارزی صفر درصد، فقط ۱۶ درصد است.

در خصوص میزان صادرات هم این نکته قابل بیان است که فقط ۷ درصد صادرات صادرکنندگان با ایفای تعهدات صد درصدی به واحدهای غیرتولیدی اختصاص داشته که این رقم برای واحدهای غیرتولیدی با عدم رفع تعهدارزی ۸۵ درصد است.

 

*** بیش‌ترین بازگشت ارز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کل سازمان توسعه تجارت در پایان با اشاره به لزوم بهره‌گیری از این تحلیل‌ها به عنوان مبنای تصمیم‌گیری کارشناسی، اظهار داشت:

بیش‌ترین بازگشت ارز مربوط به صادرکنندگانی است که بین ۷۱ تا ۹۹ درصد ایفای تعهد ارزی داشته‌اند و ۴۷ درصد میزان بازگشت ارز کل ( معادل ۱۶.۶) میلیارد یورو را به خود اختصاص داده‌اند.

این گروه شامل ۱۸۸۷ صادرکننده است که شامل ۱۴۹۳واحد تولیدی و ۳۹۴ واحد غیرتولیدی بوده که ۲۰.۸ میلیارد یورو از کل صادرات را شامل می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول