کد خبر:218805
پ
اسحاق جهانگیری
معاون اول رییس‌جمهور:

تولید ۶۵ درصد از فولاد مورد نیاز منطقه خاورمیانه در ایران

معاون اول رییس‌جمهور از تولید ۶۵ درصد از فولاد مورد نیاز منطقه خاورمیانه در ایران خبر داد. 

معاون اول رییس‌جمهور از تولید ۶۵ درصد از فولاد مورد نیاز منطقه خاورمیانه در ایران خبر داد. 

 

*** صنعت فولاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح فاز دوم فولاد سازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در بندرعباس، اظهار داشت:

بخش فولاد و صنایع معدنی را از مهمترین فرصت‌های سرمایه گذاری کشور است.

کشورمان از ظرفیت‌های بی نظیری در بخش معادن فلزی و غیرفلزی برخوردار است و بدون تردید با استفاده از نیروی انسانی متخصص و پرتوان خود می‌توانیم این ظرفیت‌های معدنی را در مسیر رشد آبادانی روزافزون کشورمان قرار دهیم.

 

معاون اول رییس‌جمهور با گرامیداشت هفته دفاع مقدس به ایثار و فداکاری ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:

بدون تردید جانفشانی و ایثارگری های شهدای عزیز و همه ملت ایران در مقابل فشارهای ظالمانه دشمنان همیشه زنده است و در تاریخ ایران ماندگار خواهد ماند.

 

*** افزایش تولید و صادرات

 

وی با تاکید بر اینکه بایستی از دل سختی ها و مشکلات، فرصت های بزرگی را برای آبادانی و پیشرفت کشور بوجود بیاوریم، افزود:

همه باید از فعالیت بخش خصوصی و فعالان اقتصادی پشتیبانی کنیم تا از درون بحران و تحریم، فرصت های بی نظیری برای افزایش تولید، صادرات و اشتغال ایجاد شود.

 

معاون اول رییس جمهور در ادامه اضافه کرد:

در سه ماه اول امسال شاهد رشد ۲٫۵ درصدی در بخش صنعت هستیم این در حالی است که اکثر کشورهای پیشرفته جهان صرفاً به خاطر مواجه شدن با پدیده کرونا با رشد های منفی بالای اقتصادی روبرو هستند.

 

*** صادرات غیرنفتی 

 

وی در ادامه با اشاره به تحریم‌ها، افزود:

آمریکایی ها تصور می کردند که اگر نفت ایران را تحریم کنند و جلوی صادرات آن را بگیرند می توانند در روند صادرات و واردات کشورمان اخلال ایجاد کنند این در حالی است که دولت با دوراندیشی برنامه هایی در حوزه اقتصاد مقاومتی در طول سالهای گذشته اتخاذ کرد که در سال ٩٨ توانستیم حدود ۴۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم و نیازهای ضروری کشور را تامین کنیم و بدون تردید اگر امسال هم پدیده کرونا وجود نداشت حتماً رقم این صادرات افزایش پیدا می کرد.

 

*** بازگشت ارز حاصل از صادرات

 

جهانگیری با تاکید بر ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات در چرخه اقتصاد کشور گفت:

صادراتی برای کشور مهم است که ارز حاصل از آن در چرخه اقتصادی بکار گرفته شود و زمانی صادرات، ارزشمند و صادر کننده مهم و سرباز خط اول جنگ اقتصادی است که ارز حاصل از صادرات را در مسیر تامین نیازهای کشور قرار دهد.

 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به مدیریت کشور در حوزه واردات کالا اظهار داشت:

متاسفانه برخی در این زمینه موارد ناچیزی را بزرگ نمایی می کنند و به این وسیله کل مدیریت واردات کشور را زیر سوال می برند که این جفا در عرصه مدیریت واردات است.

دولت از سال ۹۷ بلافاصله اعلام کرد که کالاهای وارداتی طبقه بندی و الویت بندی شوند و مواردی که در داخل کشور تولید می شود، وارد نشود و در نتیجه این تصمیم تولید در داخل کشور به راه افتاد.

 

*** تصمیمات کارگروه رفع موانع جهش تولید 

 

جهانگیری در ادامه خاطر نشان کرد:

کارگروه رفع موانع جهش تولید با جدیت کار خود را آغاز کرده و البته بایستی تصمیمات این کارگروه نافذ باشد لذا بایستی سازوکارهایی تدوین شود که این کار به خوبی انجام گردد.

 

معاون اول رییس جمهور ضرورت حمایت از سرمایه گذاری در کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت:

نهادهای عمومی و شرکت های خصوصی و سرمایه گذاری بانکی از جمله مجموعه هایی هستند که در شرایط فعلی بایستی مورد حمایت قرار بگیرند چرا که برای ایران نامناسب است که در دوره طولانی بیش از ۱۰ سال از رشد سرمایه گذاری منفی برخوردار باشد از این رو تیم اقتصادی دولت بایستی سازوکار دقیقی تدوین کند که بخش خصوصی و نهادهای عمومی به عرصه سرمایه گذاری وارد شوند.

 

*** سرمایه‌گذاری

 

وی در ادامه تصریح کرد: سرمایه گذاری آینده کشور را رقم می زند و اگر روند آن کند شود آینده کشور دچار مشکل خواهد شد.

جهانگیری با بیان اینکه هنر و کار انقلابی این نیست که علیه بخش خصوصی فضاسازی شود، اضافه کرد:

فضاسازی علیه بخش خصوصی با هیچ منطقی سازگار نیست . باید کاری کنیم که فضای سرمایه گذاری در کشور امن و پایدار باشد و با توجه به گرفتاری های اقتصادی مردم ضرورت دارد از موارد حاشیه ساز پرهیز کرده و در مسیرحل و فصل مشکلات کشور و مردم متمرکز شویم.

 

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به خاطر گام بلندی که در مسیر سرمایه گذاری برداشته است، بیان داشت:

راه اندازی این مجموعه صنعتی اقدام بسیار ارزشمندی است که می تواند آثار و برکات فراوانی برای کشور داشته باشد و امیدواریم این بنیاد با همین روحیه بسیار خوبی که از ریاست آن سراغ داریم به این روند ادامه دهد.

 

وی قدرشناسی از مدیران توانمند کشور را حائز اهمیت توصیف کرد و گفت:

هنر مسئولین این است که چهره های بی ادعا و متخصص را شناسایی کرده و فرصت های بزرگ فعالیت را در عرصه های ملی برای آنان فراهم سازد.

 

*** تولید فولاد خاورمیانه 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون اول رییس جمهوری در پایان با اشاره به ظرفیت های کشورمان در حوزه تولید فولاد، اظهار کرد:

امروز ۶۵ درصد فولاد خاورمیانه در ایران تولید می شود و جزو ده کشور اول تولید کننده فولاد در سطح جهان هستیم و چنانچه ظرفیت بالقوه ۵۵ میلیون تن هم فعال شود می توانیم بخش مهمی از صادرات کشور را به فولاد اختصاص دهیم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول