کد خبر:218420
پ
صنعت نفت
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

پژوهش‌های دانشگاهی به کمک صنعت نفت می‌آیند

با امضای ۱۳ قرارداد کلان پژوهشی، مطالعه نیمی از ذخایر هیدروکربوری کشور به دانشگاه‌ها سپرده شد و با امضای این قراردادها، پیوند ناگسستنی میان دانشگاه و صنعت نفت شکل گرفت.

با امضای ۱۳ قرارداد کلان پژوهشی، مطالعه نیمی از ذخایر هیدروکربوری کشور به دانشگاه‌ها سپرده شد و با امضای این قراردادها، پیوند ناگسستنی میان دانشگاه و صنعت نفت شکل گرفت.

 

*** امضا ۱۳ قرارداد پژوهشی و کمک به صنعت نفت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در آخرین روز شهریور ۹۹، ۱۳ قرارداد کلان پژوهشی در حوزه ازدیاد برداشت میان شرکت ملی نفت ایران و چندین دانشگاه کشور امضا شد.

دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، سهند تبریز، شیراز، صنعت نفت، آزاد اسلامی، شهید چمران اهواز، فردوسی مشهد، پژوهشگاه صنعت نفت، علم‌ و صنعت، صنعتی اصفهان و خلیج فارس قرار است با همکاری شرکت ملی نفت ایران تولید نفت و گاز را افزایش دهند.

به گفته‌ مدیرعامل شرکت ملی نفت، ارزش کل قراردادهای واگذار شده از سوی شرکت نفت به دانشگاه‌ها بالغ بر ۱۰۰۸ میلیارد تومان و ۵۰ میلیون یورو است.

 

*** سابقه قراردادهای پژوهشی میان وزارت نفت و دانشگاه‌ها

 

اما این نخستین بار نیست که دانشگاه‌ها به کمک صنعت نفت کشور می‌آیند، به گفته‌ وزیر نفت، سابقه‌ این همکاری بیش از ۲۰ سال است، در سال ۱۳۹۶ برای سومین بار قراردادهای پژوهشی میان وزارت نفت و دانشگاه‌ها منعقد شد، این قراردادهای تحقیقاتی که در حوزه اکتشاف منعقد شده بود، حجمی معادل ۱.۵ میلیون یورو داشت، در این سری از قراردادها، دانشگاه شهید بهشتی قرارداد توسعه فناوری‌های نوین ژئوشیمیایی اکتشافی با تاکید بر مدل‌سازی هیدروکربوری حوضه رسوبی در ناحیه دزفول شمالی، دانشگاه فردوسی مشهد قرارداد توسعه فناوری‌ بهبود تصویرسازی زیرسطحی در اکتشافات منابع هیدروکربوری در حوضه رسوبی کوپه داغ و دانشگاه خوارزمی قراردادی با عنوان توسعه فناوری‌های سنگ‌های کربناته شکاف‌دار در ناحیه دشت آبادان را به امضا رساند.

علاوه بر آن، دانشگاه صنعتی شاهرود قرارداد کاربرد ژئومکانیک در اکتشاف منابع هیدروکربوری و فناوری‌های نوین حفاری و مهندسی نفت در چاه‌های اکتشافی و دانشگاه شهید چمران اهواز قراردادی با عنوان توسعه فناوری‌های نوین ژئوشیمیایی اکتشافی با تاکید بر ژئوشیمی سطحی و زیرسطحی در ناحیه دشت آبان را با وزارت نفت منعقد کرد.

 

***همکاری با شرکت ملی نفت

 

با امضای ۱۳  قرارداد کلان پژوهشی در۳۱ شهریور ۹۹، کل دانشگاه‌های نفتی کشور همکار شرکت ملی نفت شدند و به گفته وزیر نفت اکنون ۵۰ درصد از نفت کشور تحت پوشش این پژوهش‌ها قرار دارد، این قراردادها شامل ۱۱ میدان نفتی و دو میدان گازی است و با توجه به گفته‌های مدیرعامل شرکت ملی نفت، در این پروژه‌ها ایجاد ارتباط بین دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور نیز مدنظر قرار گرفته است.

طی امضای این قراردادها، مطالعه میدان نفتی مارون به منظور افزایش ضریب برداشت نفت از این منبع مهم نفتی به دانشگاه صنعتی اصفهان سپرده شد و دانشگاه خلیج فارس طی قراردادی ۱۰ ساله مجری طرح پژوهشی افزایش ضریب بازیافت میدان نفتی نوروز شد، انجام تحقیقات در خصوص افزایش میزان استحصال نفت از این میدان نفتی و ارائه طرح‌های جدید در راستای توسعه این میدان نفتی از وظایف دانشگاه خلیج فارس در این قرارداد است.

علاوه بر آن، دانشگاه شهید چمران نیز مسئول اجرای پروژه‌ مطالعاتی میدان گازی تنگ بیجار شد.

 

*** واگذاری میدان‌های نفتی به دانشگاه‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس آن چه در این قراردادها آمده است، مطالعات میدان دورود به دانشگاه علم و صنعت ایران، میدان یادآوران به دانشگاه تهران، میدان پارس جنوبی به دانشگاه صنعتی شریف، میدان رگ سفید به پژوهشگاه صنعت نفت، میدان مسجدسلیمان به دانشگاه سهند تبریز، میدان اسفند به دانشگاه شیراز، میدان خشت به دانشگاه آزاد اسلامی و میدان بینک به دانشگاه فردوسی مشهد واگذار شده است.

 

هر چند که  گزارش دقیقی از نتایج همکاری‌های گذشته‌ی وزارت نفت با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، رسانه‌ای نشده است اما به نظر می‌رسد امضای ۱۳ قرارداد کلان پژوهشی این وزارتخانه با دانشگاه‌ها گام موثری برای پیوند علم و صنعت در کشور باشد.

 

 

انتهای پیام///

 

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول