کد خبر:218833
پ
محمد علی طهماسبی
سرپرست معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی:

برداشت ۱۱۷ هزار تن برگ سبز چای در سال ۹۹

سرپرست معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از برداشت ۱۱۷ هزار و ۱۲۶ تن برگ سبز چای در سال ۹۹ خبر داد.

سرپرست معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از برداشت ۱۱۷ هزار و ۱۲۶ تن برگ سبز چای در سال ۹۹ خبر داد.

 

*** برداشت برگ سبز چای

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد علی طهماسبی، در خصوص میزان برداشت برگ سبز چای، اظهار داشت:

برداشت برگ سبز چای از ۲۵ هزار هکتار باغات چای گیلان و مازندران با ۵۰ هزار خانوار چایکار هر ساله از اول اردیبهشت آغاز و تا پایان مهر ادامه پیدا می‌کند.

طی سال جاری باوجود سرمای اول فصل و تأخیر ۱۰ روزه در عملیات برداشت، تاکنون ۱۱۷۱۲۶ تن برگ سبز چای شامل ۵۱ درصد درجه یک و ۴۹ درصد درجه دو برداشت و عملیات خرید تضمینی در ۱۶۱ کارخانه انجام گرفته است.

 

وی حمایت‌های دولت را در افزایش تولید برگ سبز چای مؤثر دانسته و خاطرنشان کرد:

برنامه‌ریزی‌های وزارتی و حمایت‌های به موقع دولت از جمله تخصیص به‌موقع منابع، افزایش بهای برگ سبز چای و جلوگیری از قاچاق چای و مهم‌تر از همه انتقال چای از گروه یک به گروه دو و تخصیص ارز نیمایی برای واردات چای خارجی که منجر به حفظ تراز تجاری چای تولیدی داخل نسبت به چای خارجی گردید، نقش اساسی در این روند داشته است.

 

*** اعتلای تولید چای

 

سرپرست معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در پایان پیرامون استفاده سازمان چای از امکانات و حمایت‌ها در راستای اعتلای تولید چای در کشور تصریح کرد:

از ثمرات این حمایت‌ها می‌توان به کاهش بار مالی ناشی از خرید تضمینی از ۴۰ درصد سهم دولت به ۲۵ درصد، ایجاد رقابت بین کارخانجات خرید فراتر از نرخ خرید تضمینی، پرداخت تسهیلات ۴ درصد برای عملیات زیربنایی باغ خرید ماشین‌آلات و تجهیز کارخانجات با بازپرداخت ۴ ساله اشاره کرد.

در سال ۹۸ بالغ به ۲۵ میلیارد تومان تسهیلات جاری با نرخ ۴ درصد به چای‌کاران و کارخانجات، از محل اعتبارات صندوق تخصصی حمایت از توسعه صنعت چای پرداخت شد.

با پرداخت بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه‌ای ۴ و ۷ درصدی به چای‌کاران و کارخانجات از طریق صندوق، ۳۲۰ هکتار باغات رها شده، احیا و ۵۰۰۰ هکتار به‌باغی تبدیل شده است.

همچنین با پرداخت این میزان تسهیلات، بالغ بر ۸۰۰ دستگاه ماشین برگ‌چین و هرس خریداری و ۷۰ کارخانه به برخی از ماشین‌آلات تجهیز شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول