کد خبر:218013
پ
سازمان گازی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

کشورهای شرق مدیترانه سازمان گازی تاسیس کردند

یونان، ایتالیا، مصر، رژیم صهیونیستی، قبرس و اردن یک سازمان دائمی برای تقویت همکاری در خصوص گاز طبیعی در شرق مدیترانه تاسیس کردند.

یونان، ایتالیا، مصر، رژیم صهیونیستی، قبرس و اردن یک سازمان گازی دائمی برای تقویت همکاری در خصوص گاز طبیعی در شرق مدیترانه تاسیس کردند.

 

*** تاسیس سازمان گازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ترکیه که با عملیات اکتشافی برای گاز در آب‌های مورد مناقشه، تنش‌هایی را در منطقه برانگیخته است، هنوز عضو این گروه نیست.

وزارت نفت و منابع معدنی مصر اعلام کرد وزیران انرژی اعضای گروه EMGO منشوری را برای تاسیس سازمان گازی شرق مدیترانه امضا کردند، مقر این سازمان در قاهره خواهد بود و به تحکیم همکاری منطقه‌ای متمرکز می‌شود.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: سایر کشورهای شرق مدیترانه می‌توانند به این سازمان بپیوندند، نمایندگانی از وزارت انرژی آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان ناظر این توافقنامه را امضا کردند.

 

وزیر نفت مصر در خصوص تاسیس سازمان دائمی در شرق مدیترانه، اظهار کرد:

لحظه تاریخی است و زمانی که این سازمان فعالیتش را آغاز کند، ما به زودی شاهد پروژه‌های مهمی خواهیم بود که برای همه کشورها ارزش بیشتری ایجاد می‌کنند.

 

*** تقویت روابط انرژی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اعضای این گروه سال ۲۰۱۹ چندین بار در قاهره دیدار کرده و توافق کردند برای اکتشاف ذخایر گاز با یکدیگر همکاری کنند.

یونان، قبرس و سایر کشورهای اتحادیه اروپا از اقدامات اخیر ترکیه در خصوص ذخایر گازی اکتشافی به شدت انتقاد کرده‌اند.

اعضای گروه EMGO در سال‌های اخیر به تقویت روابط انرژی پرداختند و توافق دو سال قبل رژیم صهیونیستی با قرارداد ۱۵ میلیارد دلاری برای صادرات گاز به مصر شامل آن می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

 

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول