کد خبر:218065
پ
سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس
سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس:

استقبال از پالایش یکم در مقایسه با دارا یکم

سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از استقبال از صندوق پالایش یکم استقبال از پالایش یکم در مقایسه با دارا یکم خبر داد.

سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از استقبال از صندوق پالایش یکم استقبال از پالایش یکم در مقایسه با دارا یکم خبر داد.

 

*** استقبال از صندوق پالایش یکم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، راضیه صباغیان در خصوص صندوق‌های قابل معامله دولتی، اظهار داشت:

استقبال از صندوق پالایش یکم به دلایلی مانند ارزندگی نمادهای پالایشی مقبول بوده است؛ به گونه‌ای که بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال پذیره‌نویسی شد.

این رقم اگرچه به طور دقیق در دست نیست اما بیش از ۲ برابر مبلغ پذیره‌نویسی دارا یکم بوده است.

 

وی با اشاره به استقبال عموم مردم در کنار محدودیت ۵ میلیون تومانی در پذیره‌نویسی، افزود:

مدیر این صندوق به مدت یک ماه جهت اخذ مجوز فعالیت فرصت دارد و پس از تجمیع پذیره‌نویسی‌های انجام شده، اطلاعات تجمیع شده سرمایه‌گذاران از سیستم بانکی و سیستم معاملات، را جهت ثبت اطلاعات دارندگان واحدها در اختیار شرکت سپرده‌گذاری قرار خواهد داد.

 

*** ارزش هر واحد صندوق پالایش یکم

سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، بیان کرد:

پس از مدت مذکور، نماد بازگشایی می‌شود و سهامداران امکان معامله واحدهای این صندوق را دارند. علاوه بر این سایر سهامداران حقیقی و حقوقی بدون هیچ محدودیت، امکان خرید واحدهای عرضه شده در سامانه بورس را خواهند داشت.

با توجه به اینکه در زمان پذیره‌نویسی تنها اشخاص حقیقی با محدودیت ۵ میلیون تومانی می‌توانستند واحدهای این صندوق را خریداری کنند، در زمان بازگشایی این محدودیت رفع و امکان معامله برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی وجود خواهد داشت.

 

وی در خصوص ارزش واحدهای این صندوق، تصریح کرد:

صندوق پالایش یکم با ارزش هر واحد ۱۰ هزار تومان پذیره‌نویسی شد که پس از بازگشایی بر اساس NAV هر یونیت و عرضه و تقاضای موجود در بازار با یک قیمت تعادلی معامله خواهد شد.

بنابراین عرضه واحدهای جدیدی از این صندوق توسط مدیر صورت نمی‌گیرد بلکه واحدهای پذیره‌نویسی‌ شده قبلی، قابل معامله خواهند بود.

 

*** نوسان قیمتی در مبادلات اوراق بهادار

 

سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به بازده کسب شده سرمایه‌گذاران دارا یکم، گفت:

پس از بازگشایی نماد دارا یکم شاهد یک بازده ۷۰ درصدی برای سرمایه‌گذاران این صندوق بودیم.

البته نوسانات قیمتی که این صندوق در ادامه با آن مواجه بود، جزو بدیهیات هر سهم و ورقه بهادار در بازار سرمایه است.

باید توجه کرد که حضور بازار گردان این نوسانات را کاهش می‌دهد. در حال حاضر نیز صندوق دارا یکم با توجه به عرضه و تقاضا در بازار سرمایه مبادله می‌شود. صندوق پالایش یکم نیز مانند دارا یکم با یک تخفیف عرضه می‌شود که هیئت‌وزیران تخفیف ۲۰ درصدی را برای آن در نظر گرفته‌اند.

احتمال اینکه درصد تخفیف پالایش یکم از ۲۰ درصد به ۳۰ درصد افزایش یابد وجود دارد که می‌تواند سرمایه‌گذاران را به سب بازدهی بالاتر امیدوارتر کند.

باید تأکید کرد که به ‌هر حال این سهام از ارزندگی بالایی برخوردار است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان، در این باره، اظهار داشت:

در صورتی‌ که بازار سرمایه یک ثباتی را به دست آورد و این صندوق پس از بازگشایی جایگاه خود را پیدا کند، پتانسیل رشد خوبی دارد، بنابراین سرمایه‌گذاران آن نیز از این مزیت بهره‌مند خواهند شد.

البته با توجه به ارزندگی سهام موجود در پرتفوی صندوق و تخفیفی که احتمالا ۳۰ درصدی باشد، بدون توجه به شرایط کوتاه‌مدت این صندوق ارزندگی بسیاری در بلندمدت دارد

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هجده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول