کد خبر:218162
پ
همتی
رییس کل بانک مرکزی:

اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی در دو سال اخیر/ تعیین تکلیف کالاهای انبار شده در گمرک

رییس کل بانک مرکزی ضمن اعلام اقدامات این بانک برای اصلاح نظام بانکی در دو سال اخیر از تعیین تکلیف کالاهای ضروری انبار شده در گمرک به محض اعلام لیست ثبت سفارش های مرتبط خبر داد.

رییس کل بانک مرکزی ضمن اعلام اقدامات این بانک برای اصلاح نظام بانکی در دو سال اخیر از تعیین تکلیف کالاهای ضروری انبار شده در گمرک به محض اعلام لیست ثبت سفارش های مرتبط خبر داد.

 

***  اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه شخصی خود، نوشت:

شبکه بانکی کشور در کنار خدمات ارزنده به اقتصاد کشور در بخش های تولید و خدمات، دارای اشکالات و ضعف‌هایی است که در روند بهبود تعامل با مشتریان در رصد بانک مرکزی قرار دارد.

همزمان با اینکه در نقد عملکرد بانک ها بایستی انصاف را رعایت کرد. باید به بانک ها هم کمک کرد که این مسیر را بهتر و با سرعت بیشتر طی کنند.

بانک مرکزی در دو سال اخیر برای اصلاح نظام بانکی، خصوصا نحوه امهال محاسبه سود بر اساسی مبانی شرعی اقدامات بنیانی انجام داده است و به طور جدی دنبال اصلاحات بیشتر است.

بانک مرکزی برای کنترل ترازنامه خود و مهار تورم چاره ای جز مقاومت در برابر خواسته هایی که در جای خود شاید ضروری باشد، ندارد. اجتناب از تسعیر ریالی ، تخصیص های ارزی صندوق توسعه ملی نیز در این راستا است. بی تردید کنترل نقدینکی در مهار تورم مهمترین قدم در بهبود و اصلاح کلان اقتصادی است.

در کنار کنترل پایه پولی، اعمال سیاست های کلان احتیاطی در دستور کار بانک مرکزی است. یکی از ابزارهای مهم این سیاست، اعمال محدودیت و کنترل رشد ترازنامه بانک ها است که در کنار مجموعه دیگری از سیاست های کلان احتیاطی اعمال خواهد شد تا ثبات سیستم مالی و پولی استحکام بیشتری پیدا کند.

 

*** ترخیص کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کل بانک مرکزی در پایان یادداشت خود آورده است:

حدود یک ماه از موافقت بانک مرکزی برای ترخیص کالاهای اساسی انبار شده در گمرک می گذرد و امروز در جلسه دولت مجددا بر آن تاکید کردم.

در خصوص مواد اولیه کارخانجات انبار شده در گمرک، براساس اعلام وزارت صمت و سازمان گمرک که در صف تخصیص ارز بودند، معادل یک میلیارد دلار گواهی ارزی صادر شده است.

در مورد مابقی کالاهای ضروری انبار شده در گمرک به محض اعلام لیست ثبت سفارش های مرتبط، به فوریت تعیین تکلیف خواهند شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − شش =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول