کد خبر:217406
پ
سرخابی ها
عضو فراکسیون ورزش مجلس:

واگذاری سرخابی‌ها منوط به ارائه لایحه نظام باشگاه‌‌داری به مجلس است

عضو فراکسیون ورزش مجلس، واگذاری سرخابی‌ها را منوط به ارائه لایحه نظام باشگاه‌‌داری به مجلس عنوان کرد.

عضو فراکسیون ورزش مجلس، واگذاری سرخابی‌ها را منوط به ارائه لایحه نظام باشگاه‌‌داری به مجلس عنوان کرد.

 

*** واگذاری سرخابی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجتبی یوسفی با بیان اینکه نحوه مدیریت و برنامه‌ریزی در حوزه ورزش کشور مطلوب نیست تاکید کرد:

تداوم باشگاه‌داری توسط دولت با مشکلات اقتصادی موجود و سوءمدیریت در این حوزه به صلاح نیست.
 
عضو فراکسیون ورزش مجلس در واکنش به درخواست معاون وزیر ورزش و جوانان از نمایندگان مجلس برای پیگیری لایحه نظام جامع باشگاه‌داری گفت:
نحوه مدیریت و برنامه‌ریزی در حوزه ورزش کشور مطلوب نیست، کما اینکه وزارت ورزش و جوانان نه در حوزه جوانان و نه در حوزه ورزش برنامه‌ درخوری ندارد.
 
 

*** ارتقاء ورزش حرفه‌ای 

 
 
نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان داشت:
اگر عملکرد وزارت ورزش و جوانان را از دو بُعد ورزش ملی و حرفه‌ای و ورزش همگانی مورد ارزیابی قرار دهیم، می‌توان گفت در حوزه باشگاه‌داری و ورزش حرفه‌ای برنامه‌ریزی برای اداره باشگاه‌ها به گونه‌ای نبوده است که رنکینگ‌های بین‌المللی یا برگزاری مسابقات در سطح باشگاه‌های آسیایی از خروجی مطلوبی برخوردار باشیم که در پی آن بتوان بازیکن‌هایی را تربیت کرد که هم در سطح آسیا و هم جام جهانی اثرگذار باشند.
متاسفانه در شرایط کنونی یک چشم‌انداز مشخص در حوزه ورزش حرفه‌ای برای کشور وجود ندارد و تنها منابع گسترده‌ای در این بخش هزینه شده اما خروجی قابل قبولی نداشته است.
 
 

*** وجود دوگانگی در مدیریت باشگاه‌های ورزشی کشور

 
 
یوسفی در ادامه اضافه کرد:
اغلب باشگاه‌ها در کشور به صورت خصولتی اداره می‌شوند به این صورت که در عمل از منابع عمومی ارتزاق می‌کنند، اما از قوانین دولتی تبعیت نمی‌کنند، از سوی دیگر در حوزه پرداخت حقوق و دستمزد، تامین تجهیزات و زیرساخت‌ها و ساخت ورزشگاه‌ها توسط وزارت ورزش و جوانان در استان‌ها توفیقی وجود نداشته است، چه برسد به وضعیت شهرهای کوچک که حتی فاقد زمین استاندارد ورزشی نیز هستند، در چنین شرایطی بستن قراردادهای میلیاردی بدون خروجی مثبت یا حتی گاه قراردادهایی با مربیان یا بازیکن‌های دسته چندم بدون تخصص، تبحر و تکنیک خاص که پای دلالانی برای تحقق آنها در میان بوده است، نشان می‌دهد در این حوزه شفافیت وجود ندارد و منابع به درستی هزینه نمی‌شوند.
راه برون‌رفت از این مشکلات در حوزه باشگاه‌داری این است که اداره ورزش را به متخصصان این حوزه بسپاریم، کما اینکه موفقیت ایران در رشته ورزشی همچون کُشتی و والیبال که مرهون استفاده از ظرفیت نیروهای متخصص داخلی است.
 
 

*** لایحه نظام جامع باشگاه‌داری

 
 
عضو فراکسیون ورزش مجلس در ادامه بیان کرد:
وقتی در برهه‌ای از زمان رشته‌های موفق ورزشی همچون کُشتی نیز دچار افول می‌شوند به این دلیل است که مدیران غیرحرفه‌ای و سیاسی برای اداره آنها منصوب شده‌اند، بنابراین راه‌حل مشکلات باشگاه‌داری این است که دولت تصدی‌گری خود را با یک برنامه جامع نه مثل خصوصی‌سازی‌هایی که تاکنون انجام داده که همگی با حواشی همراه شده است، در یک فرآیند شفاف همچون بورس عرضه کند.
اداره باشگاه‌های موفق دنیا به‌ویژه در حوزه فوتبال به این گونه است که نه تنها دولت‌ها برای آنها هزینه نمی‌کنند، بلکه از آنها مالیات هم اخذ می‌کنند، به این دلیل که هواداران آنها در یک سسیستم شفاف در انتخاب مربی، بازیکن‌ها و سایر موضوعات مرتبط سرمایه‌گذاری صحیحی برای حمایت از تیم مورد علاقه خود انجام داده‌اند.
بنابراین از این روش می‌توان برای اداره دو تیم پرسپولیس و استقلال که برای هوادارانشان ارزش غیرقابل وصفی دارند تاجاییکه برخی چند نسل با آنها حرکت کرده‌اند یا سایر باشگاه‌های معتبر کشور همچون صنعت نفت و تراکتورسازی نیز استفاده کرد.
 
 

*** واگذاری استقلال و پرسپولیس 

 
 
وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد:
لایحه نظام جامع باشگاه‌داری نیز باید از سوی دولت به مجلس فرستاده شود، ضمن اینکه در ادوار گذشته مجلس مصوبه‌ای ایجاد شده که نشان می‌دهد تداوم باشگاه‌داری توسط دولت با مشکلات اقتصادی موجود و سوءمدیریت در این حوزه به صلاح نیست.
بنابراین دولت باید آیین‌نامه‌هایی را برای اجرای مصوبه مجلس تدوین کند و ورزش را به ورزشکاران با انگیزه و صاحب نام واگذار کند و اگر در این زمینه از آمادگی لازم برخوردار نیست، طبق معمول مجلس یازدهم از این آمادگی برخوردار است که همچون موضوعات مرتبط با اخذ مالیات از خانه‌های خالی و طرح‌‎های دوفوریتی مسکن یا خرید محصولات کشاورزی در جهت حمایت از منافع مردم در مقابل سودجویی برخی بایستد.
 
 

*** استفاده از ظرفیت داخلی

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در پایان، تاکید کرد:
هم‌اکنون بسیاری از ورزشکاران ایران در دنیا شناخته شده هستند اما به دلیل نگاه دولت به خارج و عدم اعتماد به ظرفیت‌های داخلی از ظرفیت آنها برای ارتقا حوزه ورزش استفاده نمی‌شود، کما اینکه برای انعقاد قرارداد با مربیانی همچون کی روش و ویلموتس میلیاردها تومان هزینه شد و این در حالی است که اگر همین مبالغ را در جهت تقویت متخصصان داخلی هزینه می‌کردیم خروجی بهتری داشت، چرا که همین مربیانی که این مبالغ هنگفت را دریافت کردند بعد از ۱۲ سال بدون اینکه ورزشکار یا مربی درخوری در حوزه فوتبال تربیت کرده باشند یا رنکینگ کشور تغییر کرده باشد، ایران را ترک کردند.
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول