کد خبر:216815
پ
تولیدکنندگان با داخلی سازی پاسخ تحریم‌کنندگان را دادند
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

رشد تولید سه قلم صنعت لوازم خانگی در ۵ ماه نخست سال ۹۹

بررسی آمارهای رسمی منتشر شده توسط وزارت صنعت حاکی از رشد تولید صنعت لوازم‌ خانگی در پنج ماه نخست سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ دارد.

بررسی آمارهای رسمی منتشر شده توسط وزارت صنعت حاکی از رشد تولید صنعت لوازم خانگی در پنج ماه نخست سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ دارد.

 

*** رشد تولید لوازم خانگی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پنج ماهه سال ۹۹ تولید انواع تلویزیون با ثبت رشد ۷۸.۷ درصدی در همسنجی با پارسال به ۴۸۱ هزار و ۶۰۰ دستگاه رسید.

در این مدت ۶۷۳ هزار و ۸۰۰ دستگاه یخچال و فریزر در کشور تولید شد. این میزان تولید در مقایسه با پنج ماهه سال ۹۸ رشد ۱۸.۸ درصدی نشان می‌دهد.

برپایه این گزارش، تا پایان مردادماه شرکت‌های داخلی ۳۶۸ هزار و ۴۰۰ دستگاه ماشین لباسشویی تولید کردند که در همسنجی با پارسال رشد ۵۸ درصدی نشان می‌دهد.

رشد تولید این محصولات در شرایطی اتفاق افتاده که در برخی موارد به دلیل تداوم تحریم‌ها و شیوع کرونا، مشکلاتی وجود دارد.

همچنین تولیدکنندگان به تخصیص ناکافی ارز و تامین نشدن به موقع مواد اولیه به عنوان دو مشکل اساسی فراروی تولید اشاره می‌کنند.

پیشتر، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران بیان کرده بود که از حدود یک ماه و نیم پیش، تخصیص ارز برای فعالان این صنعت روان‌تر شده، امری که برای تحقق شعار جهش تولید یکی از نیازهای بدیهی این صنعت به منظور تامین مواد اولیه، اجزا و قطعات وارداتی و حتی داخلی است.

 

*** صنعت لوازم خانگی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در صنعت لوازم خانگی به ‌طور میانگین بین ۳۰ تا ۳۵ درصد اقلام وارداتی است و بقیه ۶۵ تا ۷۰ درصد بسته به پلتفرم واحدهای تولیدی، بومی‌سازی شده است.

در عین حال در صنعت لوازم خانگی گازسوز، داخلی‌سازی بیش از ۹۰ درصدی اتفاق افتاده است.

همچنین، پایین‌ترین میزان داخلی‌سازی مربوط به تلویزیون است که ۳۵ درصد بوده که در اکثر کشورهای تولیدکننده تلویزیون نیز به همین اندازه است، زیرا ماژول که بالاترین ارزش را در بین قطعات تلویزیون دارد، تنها توسط سه برند بزرگ در جهان تولید می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول