کد خبر:217205
پ
حسین-فلاح-جوشقانی
معاون وزیر ارتباطات:

شرایط تجدید پروانه انتقال داده بی‌سیم تصویب شد

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تصویب شرایط تجدید پروانه انتقال داده بی‌سیم خبر داد.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تصویب شرایط تجدید پروانه انتقال داده بی‌سیم خبر داد.

 

*** پروانه‌های انتقال داده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین فلاح جوشقانی در خصوص تصویب شرایط تجدید پروانه انتقال داده بی‌سیم، اظهار داشت:

 اعتبار اولین پروانه‌های صادر شده برای ارائه خدمات ارتباطات بی‌سیم در حال اتمام است و پس از ١٢ سال، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه خود اصول حاکم بر تجدید پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم را تصویب کرده است.

قابلیت‌هایی مانند ترابردپذیری و تحرک‌پذیری به این پروانه‌ها اضافه شده و از سوی دیگر در این مصوبه‌ پسوند ثابت از این پروانه‌ها حذف شده است.

براساس اعلام رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، این سازمان تصمیم گرفته تغییراتی را در پروانه‌های انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت (FWA ) ایجاد کند.

 

معاون وزیر ارتباطات در تشریح جزییات جدید پروانه‌ها، گفت:

قابلیت ترابردپذیری (Service Portability) و تحرک‌پذیری (Mobility) از جمله موارد مهمی است که به پروانه‌ها اضافه شده تا دارندگان پروانه بتوانند از باند فرکانسی ۳۵۰۰ (که تا دوسال بعدی به عنوان فرکانس نسل پنجم موبایل قابل بهره برداری خواهد بود) استفاده کنند.

این امکان باعث می‌شود دارندگان پروانه FWA در حوزه‌های عمده فروشی به اپراتورهای ثابت و موبایل ورود کنند. با توجه به امکان تحرک‌پذیری، یک دوره تنفس دو ساله برای دارندگان پروانه در نظر گرفته شده و دو سال پس از تمدید پروانه باید مانند اپراتورهای سیار ۱.۲۸ درصد از درآمد ناخالص سالیانه خود را به عنوان حق السهم پرداخت کنند.

 

*** مصوبه جدید حق السهم

 

فلاح جوشقانی با تاکید بر اینکه عمده تغییرات پروانه FWA در این دو حوزه بوده و دارندگان پروانه طبق مصوبه در سرویس عمده فروشی حق السهم نمی‌پردازند، تصریح کرد:

این تصمیم باعث می‌شود کم کم از بازار عمده فروشی هم سهمی به دست بیاورند.

 

وی درباره‌ی این که در مصوبه جدید حق السهم به جای حق الامتیاز در مصوبه قبلی، پیش‌بینی شده، افزود:

پیش از این در زمان صدور پروانه‌های FWA، مبلغ ثابتی به عنوان حق الامتیاز دریافت شده بود، با اتمام زمان اعتبار پروانه‌ها، اپراتورها یا باید مجدداً حق الامتیاز ثابت برای تجدید پروانه پرداخت می‌کردند که از نظر رگولاتوری این دیدگاه چندان با رویکرد توسعه سرویس متناسب نبود، یا اینکه متناسب با درآمدشان به رگولاتوری تسهیم درآمد پرداخت کنند.

حسن رویکرد دوم این بود که پولی به صورت یکجا از بخش ICT خارج نمی‌شد و توسعه اپراتورها آسیب نمی‌دید.

ضمن اینکه اگر در حوزه ارزش باند اختصاص یافته به اپراتورها، همه پارامترها را در نظر نگرفته باشیم، خود کسب و کار این موارد را لحاظ می‌کند اگر ارزش باند خیلی فراتر باشد اپراتور درآمد بیشتری دارد، پس تسهیم بیشتری پرداخت می‌کند.

در واقع در روش تسهیم درآمد ارزش باند فرکانسی که جزو منابع ملی محدود و انفال است، حفظ می‌شود.

 

*** اینترنت بی‌سیم ثابت

 

فلاح جوشقانی با بیان اینکه از سال ۸۷ تاکنون ۴ اپراتور FWA شروع به فعالیت کرده‌اند و در مجموع یک میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک دارند، خاطرنشان کرد:

‌با تمدید پروانه‌های جدید و اضافه شدن قابلیت‌هایی به آنها ضعف‌های چند سال گذشته در این زمینه جبران خواهد شد.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پایان با اشاره به مطالعات این سازمان روی بخش اینترنت بی‌سیم ثابت و تاثیرات آن بر اکوسیستم ICT کشور گفت:‌

روند بین‌المللی حاکی از رشد ۱۱۷ برابری کل بازار و رشد ۱۸۰ برابری بازار ارایه خدمات FWA در مدت ۷ سال آینده است.

ضمن آنکه پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد با توسعه و تجاری سازی نسل پنجم موبایل حدود ۲۵ درصد از ترافیک این نسل متعلق به اپراتورهای FWA است

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول