کد خبر:216765
پ
زادبوم
رییس کل سازمان توسعه تجارت:

۳۵۰ کارت بازرگانی در آستانه تعلیق

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از تعلیق کارت بازرگانی حدود ۳۵۰ صادرکننده‌ای که کمتر از ۷۰ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند، خبر داد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از تعلیق کارت بازرگانی حدود ۳۵۰ صادرکننده‌ای که کمتر از ۷۰ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند، خبر داد.

 

*** تعلیق کارت بازرگانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم با بیان این مطلب، اظهار داشت:

حدود ۳۵۰ صادرکننده بین ۳۱ تا ۶۹ درصد از تعهدات ارزی خود را به کشور پرداخت کرده‌اند و در صورتی که تا ۳۱ شهریورماه حساب های خود را به بیش از ۷۰ درصد نرسانند کارت بازرگانی آنها تعلیق می‌شود.

با توجه به اعلام‌های قبلی کارت بازرگانی آن دسته از صادرکنندگانی که کمتر از ۳۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را بازگرداندند در ۱۵ شهریورماه تعلیق شد که تعداد آنها به ۳۲۰ نفر می رسد.

 

رییس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه تاکنون کارت بازرگانی هیچ صادرکننده دارای واحد تولیدی تعلیق نشده است، افزود:

تعلیق کارت بازرگانی فعالیت این گروه از تجار را به دلیل پرداخت هزینه‌های جانبی و کارگر با مشکل مواجه می‌کند به همین دلیل تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

در ۳۱ شهریورماه کارت بازرگانی آن دسته از واحدهای تولیدی که صفر درصدی هستند به این معنا که به هیچ میزان از تعهدات ارزی خود عمل نکرده‌اند تعلیق خواهد شد، اما در مورد باقی صادرکنندگان در این بخش هنوز کمیته پایش سوء رفتار تجاری تصمیمی نگرفته است.

بسیاری از واحدهای تجاری در ماه‌های گذشته میزان تعهدات ارزی خود را افزایش داده‌اند و بانک مرکزی به طور مداوم در نامه‌هایی نام این افراد را به سازمان توسعه تجارت اعلام می‌کند و بر همین اساس صادرکنندگانی که بیش از ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده‌اند بدون مشکل می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

 

وی با اشاره به ۲ هزار و ۵۶ صادرکننده‌ای که ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده‌اند، تاکید کرد:

پیش‌بینی می‌شود در پایان شهریورماه تعداد تجاری که به تعهدات ارزی خود عمل کرده‌اند به ۲ هزار و ۶۰۰ نفر برسد.

 

***  آخرین مهلت ایفای تعهدات ارزی

 

۲۱ هزار و ۱۸۴ نفر در سال‌های ۹۷ و ۹۸ اقدام به صادرات کرده‌اند که از این تعداد تاکنون حدود ۱۰ درصد معادل ۲ هزار و ۵۶ نفر تعهدات خود را ایفا کرده و رقمی بالغ بر ۱۳ میلیارد یورو را به کشور بازگردانده‌اند، ۶۲۱ صادرکننده متعهد غیرتولیدی و بقیه یعنی یک هزار و ۴۳۵ صادرکننده از واحدهای تولیدی هستند.

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت روزانه یکصد میلیون یورو ارز صادراتی به سامانه‌های سنا و نیما واریز می شود که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود و نشان می‌دهد بسیاری از صادرکنندگان برای جلوگیری از تعلیق کارت بازرگانی خود به ایفای تعهدات ارزی اقدام کرده‌اند.

به گزاذش خبرگزاری صنایع، ۳۱ شهریورماه آخرین مهلت برای صادرکنندگان است تا حداقل ۷۰ درصد از تعهدات ارزی خود را پرداخت کنند در غیر این صورت کمیته پایش سوء رفتار تجاری با حضور نمایندگانی از سازمان توسعه تجارت، گمرک، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی در مورد تعلیق و سپس ابطال کارت‌های بازرگانی تصمیم‌گیری خواهند کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول