کد خبر:216814
پ
آبمیوه
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبمیوه و کنسانتره:

یک بشکه آبمیوه انار، ۱۵ برابر نفت ارزآوری دارد

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبمیوه و کنسانتره معتقد است، یک بشکه آبمیوه انار، ۱۵ برابر نفت ارزآوری دارد.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبمیوه و کنسانتره معتقد است، یک بشکه آبمیوه انار، ۱۵ برابر نفت ارزآوری دارد.

 

*** صنعت  آبمیوه و کنسانتره

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهرداد شمس مولوی در خصوص صنعت  آبمیوه و کنسانتره، اظهار کرد:

صنعت  آبمیوه و کنسانتره طی چهار ماه اول سال ۹۹ بیش از ۳۸ میلیون دلار به وزن ۴۸ هزار تن صادرات داشته که عمدتا به پاکستان و ترکیه و افغانستان و روسیه و مقداری هم به آلمان صادر شده است.

 

وی همچنین از کاهش صادرات آبمیوه و کنسانتره در سال جاری خبر داد و مشکلات ناشی از تحریم‌های بانکی و شیوع ویروس کرونا را از جمله دلایل آن عنوان کرد و افزود:

پتانسیل صادرات و ارزآوری این محصول اینگونه است که یک بشکه آبمیوه انار می‌تواند حدود ۱۵ برابر نفت ارزآوری داشته باشد که از این نظر یک محصول استراتژیک مانند زعفران و پسته به حساب می‌آید.

 

شمس مولوی درباره میزان کاهش صادرات در چهار ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ گفت:

که در این رابطه هنوز آماری منتشر نشده است.

مصرف داخلی آبمیوه هم مانند خیلی از مواد غذایی دیگر در پی شیوع ویروس کرونا کاهش یافته است.

 

*** مشکلات واحدهای تولیدی

 

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبمیوه و کنسانتره در پایان با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی به دلیل مشکلات عدیده ناشی از تحریم‌ها و اخیرا هم شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت:

تولیدکنندگان از دولت توقع بسته‌های حمایتی از جمله یارانه در نرخ سوخت مصرفی و آب و برق، تخفیف در مالیات و عوارض گمرکی و افزایش فرصت بازپرداخت وام‌های بانکی و تخفیف در نرخ بیمه کارگران را دارند.

در ایران پتانسیل صادرات و ارزآوری بسیار  بالایی در زمینه آبمیوه و کنسانتره وجود دارد، به طوری‌که یک بشکه آبمیوه انار می‌تواند حدود ۱۵ برابر نفت ارزآوری داشته باشد که از این نظر یک محصول استراتژیک مانند زعفران و پسته به حساب می‌آید.

 

*** تولید سالانه ۴۰۰ هزار تن کنسانتره

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،  توان تولید سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن کنسانتره در کشور وجود دارد، اما به دلایلی از جمله کمبود سرمایه، بازار مصرف و مواد اولیه در حال حاضر حدود ۸۰ هزار تن کنسانتره در کشور تولید و حدود نصف آن صادر می‌شود، اما در بخش آبمیوه مصرف داخل بیشتر از صادرات است.

با این وجود سرانه مصرف‌آبمیوه در ایران نهایتاً در سالی که مشکلات اقتصادی کمتر باشد به ۱۱ لیتر در سال می‌رسد و با بالا گرفتن مشکلات اقتصادی مصرف‌آبمیوه هم کمتر می‌شود، اما در کشورهای اروپایی ۳۵ تا ۴۰ لیتر در سال است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول