کد خبر:216376
پ
همتی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

گزارش رییس کل بانک مرکزی از گشایش‌های ارزی و بهبود صادرات نفت

رییس ‌کل بانک مرکزی، گزارشی را پیرامون گشایش‌های ارزی ایجاد شده و بهبود صادرات نفت ارائه داد.

رییس ‌کل بانک مرکزی، گزارشی را پیرامون گشایش‌های ارزی ایجاد شده و بهبود صادرات نفت ارائه داد.

 

*** صادرات نفت 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی در جلسه دوره‌ای خود با مدیران عامل بانک‌ها ضمن تقدیر از عملکرد شبکه بانکی در مقوله‌های کنترل نقدینگی، بازار بین بانکی، پرداخت تسهیلات مبارزه با کرونا، قرض‌الحسنه ازدواج جوانان و خصوصا بخش‌های پیشران و صنایع کوچک و متوسط، بر لزوم تداوم انسجام و همیت در همه ارکان اقتصادی کشور برای مواجهه موفقیت‌آمیز با شرایط جنگ اقتصادی تاکید کرد.

 

رییس ‌کل بانک مرکزی مرکز همچنین به وضعیت نرخ ارز در روزهای اخیر اشاره کرد و اظهار داشت:

آمریکا تمام تلاش خود را در این روزها به خرج داده است و نهایت جنگ روانی و فشار آنها، همین شرایطی است که این روزها شاهد هستیم.

 

وی ضمن اشاره به اخبار ناشی از گشایش‌های ارزی، گفت:

در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشورها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هر سه این عوامل تأثیرات مثبتی خواهند داشت، بر همین مبنا از بانک‌ها هم می‌خواهیم به انتقال و در دسترس قرار دادن منابع ارزی برای نیازهای تعریف شده ادامه دهند.

 

*** یارانه

 

رییس شورای پول و اعتبار درباره آنچه نظام بانکی در شرایط مبارزه با کرونا انجام داد، افزود:

یک اقدام تحسین‌برانگیز بود که توانستند در همان ابتدای شیوع کرونا ۲۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار خانوارهای یارانه‌بگیر قرار دهند و همین امر قدردانی رئیس جمهوری را به دنبال داشت.

 

همتی با توجه به برحذر داشتن بانک‌ها از رشد بی‌محابای ترازنامه‌، خاطرنشان کرد:

بانک‌ها باید به‌گونه‌ای عمل کنند که رشد ترازنامه‌شان را متناسب با وضعیت ترازنامه و ریسک بانک تنظیم کنند و به بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی کمک کنند.

 

*** خرید تضمینی گندم

 

وی با اشاره به عملکرد بانک‌ها در خصوص تسهیلات تکلیفی خرید تضمینی گندم، گفت:

بانک‌ها تاکنون ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در این زمینه پرداخت کرده‌اند که تا رسیدن به نقطه هدف و پایان این تکلیف، راه زیادی باقی نمانده است.

شبکه بانکی در یک ماه و نیم اخیر برای تسهیلات کرونایی واحدهای کسب و کار اقدامات خوبی انجام داده‌اند و ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند و لازم است در مقوله تسهیلات ودیعه مسکن نیز آن بخش از کار که به عهده شبکه بانکی است از جمله روند بررسی پرونده‌ها را تسریع بخشند و شرایط پرداخت این سرفصل تسهیلات را منطبق با ضوابط ستاد ملی مبارزه با کرونا با سرعت بیشتری به پیش ببرند.

 

*** طرح گواهی اعتبار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کل بانک مرکزی در پایان بر لزوم توجه بیشتر شبکه بانکی به طرح گواهی اعتبار مولد (گام) تاکید کرد و اظهار کرد:

این طرح از جمله طرح‌هایی است که متناسب با شعار سال و جهش تولید می‌تواند از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط حمایت‌های جدی کند و بر همین اساس ضرورت دارد بانک‌ها بیش از گذشته به آن بپردازند.

شرایط پیوستن بانک‌های خصوصی به طرح گام را به زودی فراهم می‌کنیم.

 

گفتنی است، در این جلسه مدیران بانک‌ها ضمن طرح مسائل و مشکلات خود پیشنهادهایی برای پیشبرد امور بانکی ارائه کردند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول