کد خبر:216688
پ
قیمت مسکن
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

قطب نمای ارزی بازار مسکن/ همسو بودن قیمت مسکن با نرخ ارز

تاثیر سایر متغیرها بر قیمت مسکن، قابل انکار نیست اما می‌توان بازار ارز را قطب نمای نسبتا کم خطایی برای بازار مسکن در نظر گرفت.

تاثیر سایر متغیرها بر قیمت مسکن، قابل انکار نیست اما می‌توان بازار ارز را قطب نمای نسبتا کم خطایی برای بازار مسکن در نظر گرفت.

 

*** دو اثر متضاد نرخ ارز بر قیمت مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نرخ ارز دارای دو اثر متضاد بر قیمت مسکن است:

۱- افزایش نرخ ارز، سطح عمومی قیمت‌‏ها را در اقتصاد کلان و اقتصاد مسکن افزایش می‌دهد.

این عامل، اثری همسو بر قیمت مسکن می‏‌گذارد، دراین حالت، ارز به منزله عامل تورم و بالطبع شاخصی برای قدرت خرید است در نتیجه افزایش نرخ ارز موجب افزایش قیمت‌مسکن می‌شود.

۲- بازار ارز، یکی از جایگزین‏‌های بازار مسکن است، بنابراین، افزایش نرخ ارز باعث کاهش تمایل سرمایه (علی‌الخصوص سرمایه‌‌های سوداگرانه) برای ورود به بازار مسکن می‌شود، این عامل اثری ناهمسو بر قیمت‌مسکن می‏ گذارد.

در این حالت، ارز به منزله رقیب مسکن است، در نتیجه افزایش نرخ ارز موجب کاهش قیمت‌مسکن می‌شود.

 

*** همسو بودن نرخ ارز و مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دو نیروی فوق، هم‌جهت نیستند اما شواهد یک دهه اخیر بازار مسکن کشورمان حاکی از قویتر بودن نیروی اول نسبت به نیروی دوم است، لذا در مجموع، قیمت‌مسکن همسو با نرخ ارز حرکت کرده و خود را با آن تطبیق داده است. به‌گونه‌ای که از سال ۹۰ به این سو، قیمت هر متر مربع مسکن در تهران حول و حوش ۱۰۰۰ دلار (۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار) بوده است، بر این اساس انتظار می‌رود بازار مسکن بیش از طرح‌های پرطمطراقی که رسانه‌ای می‌شوند از بازار ارز تاثیر بپذیرد.

در مجموع هرچند تاثیر سایر متغیرها بر بازار مسکن، قابل انکار نیست اما می‌توان بازار ارز را قطب‌نمای نسبتا کم خطایی برای بازار مسکن در نظر گرفت.

 

 

 

انتهای پیام///

 

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول