کد خبر:216932
پ
کنسانتره
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

جدال صادرکنندگان کنسانتره سنگ آهن با دادستان انقلاب

جدال صادرکنندگان و دارندگان امضای طلایی صادرات کنسانتره سنگ آهن با دادستان انقلاب این روزها به نقطه اوج خود رسیده است.

جدال صادرکنندگان و دارندگان امضای طلایی صادرات کنسانتره سنگ آهن با دادستان انقلاب این روزها به نقطه اوج خود رسیده است.

 

*** ورود دادستان انقلاب به صادرات کنسانتره

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، صادرات مواد اولیه صنعت فولاد این روزها خبرساز شده و از گوشه و کنار کشور اخباری مبنی بر اقدامات برخی از واحدهای صنعتی برای صادرات موادی همچون کنسانتره به گوش می رسد، اکنون شاهدیم در پی اخذ امضا طلایی صادرات کنسانتره و بارگیری محموله کنسانتره توسط یکی از واحدهای صنعتی در بندر شهید رجایی دادستان انقلاب به این موضوع ورود کرده است.

دادستان انقلاب ضمن اعلام مخالفت با خام فروشی و صادرات خوراک شرکت‌های تولیدی از کلیه فولادسازان درخواست کرده است لیست مواد اولیه مورد نیاز خود را فورا اعلام کرده تا از صادرات آن‌ها ممانعت به عمل آید، این موضوع منجر به ناکام ماندن صادرکنندگان مواد مورد نیاز فولادسازان کشور شده است، از سوی دیگر شنیده‌ها حاکی از این بود که پلیس امنیت اقتصادی نیز بر این موضوع ورود کرده و پیگیر صادرات کنسانتره شده است.

 

*** صادرات

 

بر اساس قانون تنها زمانی امکان صادرات وجود دارد که در ابتدا نیاز صنایع داخلی کشور تامین شود، در غیر این صورت صادرات ممنوع خواهد بود، از طرف دیگر در راستای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی در کشور نیز شاهد بودیم تا پیش از سال ۱۳۹۸ به طور متوسط حدود ۲۲ میلیون تن سنگ‌آهن خام از کشور صادر می‌شد که با تمهیدات اتخاذ شده این رقم هم اکنون به کمتر از ۳ میلیون تن رسیده و با تداوم روند موجود این میزان به زودی به حداقل ممکن خواهد رسید.

این موارد در حالی مطرح می‌شود که در برهه زمانی یادشده، تولیدکنندگان فولادی با کمبود مواد اولیه مواجه شده بودند که یکی از دلایل آن به دست گرفتن بازار کنسانتره از سوی دلالان به بهانه افزایش ضرایب قیمتی این محصول بود و از طرفی دیگر نیز با افزایش نرخ ارز صادرات برای دارندگان این محصول سود بیشتری برایشان به نسبت فروش در داخل کشور در پی داشت.

 

*** کشتی کنسانتره آماده جدایی از اسکله

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در شرایطی که با حساسیت رئیس قوه‌قضاییه در تامین خوراک شرکت‌های تولیدی، دادستان انقلاب استان هرمزگان به موضوع ورود کرده است، تلاش‌ها در سطح شرکت‌های معدنی و شرکت‌های واسطه برای صادرات فوری کالاهای دپو شده آغاز شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که علاوه بر تلاش یکی از شرکت‌های معدنی برای صادرات کنسانتره، یکی از شرکت‌های تولیدی بریکت در استان هرمزگان نیز در تلاش برای صادرات محصول خود است.

باید دید در شرایطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت هنوز سکاندار خود را نمی‌شناسد آیا دارندگان امضا طلایی صادرات موفق به صادرات محصول خود خواهند شد یا خیر؟

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول