کد خبر:216528
پ
جدی
عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس:

دولت عزمی برای تعیین تکلیف وزارت صنعت ندارد

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس معتقد است، دولت عزمی برای تعیین تکلیف وزارت صنعت ندارد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس معتقد است، دولت عزمی برای تعیین تکلیف وزارت صنعت ندارد.

 

*** نبود نظارت دولت بر بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی جدی در خصوص نبود نظارت دولت بر بازار و استمرار حضور سرپرست در وزارت صنعت، اظهار داشت:

نمایندگان مجلس به دلیل اهمال رییس جمهور در عمل به ایفای وظایفش در معرفی نکردن وزیر جهت پاسخگویی به مجلس درخواست اعمال ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی و به جریان افتادن این ماده را مطرح کردند و بنا داریم کوتاهی رییس جمهور در ایفای وظایفش را پیگیری کنیم.

رییس جمهور بایستی در فرصت زمانی خاصی وزیر را به مجلس معرفی می‌کرد اما به دلیل اینکه این کار را انجام نکرده و در ایفای وظایفش اهمال داشته است، درخواست به جریان افتادن ماده ۲۳۴ و ارجاع آن به قوه قضاییه را داده‌ایم و بنا داریم با اجرایی کردن این قانون دولت هرچه سریع‌تر وزیر صنعت را به مجلس معرفی کند و این وزارتخانه در شرایط فعلی از بلاتکلیفی خارج ‌شود.

 

*** وزارتخانه باید پاسخگوی گرانی بر بازار باشد

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس پیرامون اینکه وزارتخانه‌ها باید متولی داشته باشند، تصریح کرد:

در حالی که وزارت صنعت که ۴۰ درصد تولید ناخالص کشور را برعهده دارد بدون وزیر بوده و چهار ماه است که با سرپرست اداره می‌شود در حالی که ما در سال جهش تولید قرار داریم.

بیشترین متولی تولید در کشور وزارت صنعت است و این وزارتخانه باید پاسخگوی حجم زیادی از علت تورم و گرانی و نبود نظارت بر بازار باشد.

وزارت صنعت بدون وزیر است و اداره آن با سرپرست در چهار ماه اخیر نشان می‌دهد که دولت عزمی برای تعیین تکلیف آن ندارد.

 

وی درباره حضور سازمان‌های نظارتی در بازار و رصد قیمت اجناس و کالاها، گفت:

سازمان‌های نظارتی زیرمجموعه وزارتخانه صنعت هستند و اگر آنها بدانند که در رأس این وزارتخانه وزیری وجود ندارد به وظایف خود به خوبی عمل نمی‌کنند.

وزارتخانه دارای سرپرست نمی‌تواند پاسخگوی مجلس باشد و بایستی در ابتدا وزیر تعیین شود تا به مجلس پاسخ دهد ولی سرپرست بی‌اختیار که دردی از مردم دوا نمی‌کند.

 

جدی با توجه به اینکه مجلس برای نظارت بر عملکرد وزرا ابزارهای نظارتی لازم نظیر تذکر، سؤال، استیضاح و کمیسیون اصل ۹۰ و دیوان محاسبات را دارد، خاطرنشان کرد:

وقتی وزیر در وزارت صنعت وجود ندارد کار خاص نظارتی نمی‌توان کرد تا آنها در قبال مجلس پاسخگو باشند.

وزارت صنعت وقتی وزیر ندارد قطعا زیر مجموعه این وزارتخانه هم رها شده و حتی سرپرست هم با نهیب رییس جمهور مواجه می‌شود و توان جا به ‌جایی و عزل زیرمجموعه‌اش را ندارد.

 

*** اداره ۱۲۰ روز وزارتخانه با سرپرست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس در پایان با اشاره به اینکه رییس جمهور در طول ۱۲۰ روز اخیر نشان داده که مشکلات مردم برایش اهمیتی ندارد، اظهار داشت:

۱۲۰ روز از اداره وزارت صنعت با سرپرست می‌گذرد و بازار اجناس و کالاها و نظارت بر قیمت و حوزه‌های کاری این وزارتخانه رها شده است.

وزارت صنعت پیش از این متشکل از سه وزارتخانه بود و حتی دولت معتقد است که باید ۲ وزارتخانه باشد ولی اهمیت وزارت صنعت به گونه‌ای تنزل پیدا کرده که ۱۲۰ روز بدون وزیر است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول