کد خبر:216976
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک:

تمام خودروهای رامک خودرو ترخیص شد/ گمرک هیچ مسئولیتی ندارد

سخنگوی گمرک از ترخیص تمام خودروهای رامک خودرو خبر داد.

سخنگوی گمرک از ترخیص تمام خودروهای رامک خودرو خبر داد.

 

*** واردات رامک خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، از حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودرویی که طی سال‌های گذشته وارد کشور شد و در جریان تغییر شرایط ارزی یا ضوابط واردات خودرو که از مهمترین آن‌ها ممنوعیت سفارش و واردات خودرو قرار گرفت، حدود ۶۷۰ دستگاه مربوط به شرکت رامک خودرو بود که بعد از ثبت‌نام‌هایی که این شرکت انجام داد خودروهای آن درگیر حواشی خودروهای وارداتی شد.

طی دو سال گذشته براساس مصوبات دولت طی چهار مرحله فرصت تعیین شد تا صاحبان خودروهای وارداتی بتوانند براساس شرایط تعریف شده با انجام تشریفات گمرکی خودروهای خود را ترخیص کند، در این بین تعدادی که نزدیک به ۲۵۰۰ دستگاه بود دارای پرونده قضایی بودند که مشروط به صدور کم قطعی برائت امکان ترخیص داشتند که خودروهای رامک خودرو نیز در این گروه قرار می‌گرفتند.

اما چندی پیش چهارمین مرحله از فرصتی که دولت در اختیار صاحبان خودرو برای ترخیص کالا قرار داده به پایان رسید و گمرک نیز گزارشی در رابطه با وضعیت خودروهای ترخیص شده اعلام کرد که طی آن مشخص شد ۶۷۰ دستگاه خودروی رامک خودرو نیز به دلیل داشتن شاکی در گمرک متوقف شد با هماهنگی‌های قضایی از گمرک خارج شد و مقام قضایی رسیدگی‌های بعدی را انجام خواهد داد.

اما اخیرا مشتریان رامک خودرو با گلایه نسبت به وضعیت موجود اعلام کردند که بخشی از خودروها در انبارهای گمرک باقی مانده و با توجه به تصمیم‌گیری‌های قضایی صورت گرفته نسبت به تعیین تکلیف خودروهای خود سرگردان هستند، از سوی دیگر پاسخ مشخصی نیز از گمرک دریافت نکرده‌اند و در مجموع نمی‌دانند که تکلیف آن‌ها چگونه است.

 

*** دپو خودروها

 

براساس اعلام سخنگوی گمرک رامک خودرو حدود ۶۶۸ دستگاه خودرو در بین خودروهای دپو شده داشته است که چندی پیش براساس نظر مقام قضایی و طبق صورت جلسه  ۶۱۹ دستگاه به صورت امانی از گمرک بندرعباس به گمرک تهران منتقل شده و ۴۹ دستگاه دیگر با نظارت نیروی انتظامی به انبار رامک خودرو منتقل شده است.

 

سید روح اله لطیفی در ادامه افزود:

خودروهای رامک خودرو عمدتا از چندین مرجع قضایی از جمله: دادگاه کیفری، تعزیرات، دادگاه عمومی که با شکایت از افراد مختلف همراه بود احکام متفاوتی دارد، این در حالی است که رامک خودرو برای حدود ۴۰۰۰ نفر ثبت نام کرده و تعداد کمتری از آن به هر دلیل خودرو وارد کرده که می‌تواند دلیل آن به بسته شدن ثبت سفارش و یا تغییر ناگهانی مصوبات مربوطه نیز برگردد که باید در این رابطه خود شرکت رامک خودرو پاسخگو باشد.

 

وی پیرامون تعیین تکلیف خودروها، اظهار داشت:

با ورود دادستانی صدور حکم اصراری قرار بر این شد تا خودروها برای تعیین تکلیف و اولویت‌بندی در اختیار پلیس فاتب قرار بگیرد، بر این اساس ۲۶ شهریور ۹۹ تمامی خودروهای رامک خودرو از گمرک تهران ترخیص و در اختیار پلیس فاتب قرار گرفت.

 

*** انجام تشریفات گمرکی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی گمرک در پایان با بیان اینکه در حال حاضر هیچ خودروی از شرکت رامک خودرو در اختیار گمرک قرار ندارد، اظهار داشت:

این در حالی است که این خودروها حقوق و عوارض ورودی و در مجموع تشریفات گمرکی آن‌ها انجام و از گمرک خارج شده و دیگر گمرک هیچ مسئولیتی در قبال خودروهای این شرکت ندارد و پیگیری‌های بعدی از سوی پلیس فاتب و مرجع قضایی انجام خواهد شد.

در رابطه با خودروهای داری پرونده قضایی که در گمرک دپو شده بود لازم به یادآوری است که برای ترخیص این خودروها طبق مصوبه دولت نیاز به تمدید زمان نیست و محدودیتی از این نظر ندارند بلکه بعد از حل موانع قضایی و صدور حکم برائت امکان ترخیص خواهند داشت.

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول