کد خبر:216792
پ
ارونقی
معاون فنی گمرک:

آخرین وضعیت موجودی کالای اساسی در بنادر/ امکان ترخیص فوری ۲.۷ میلیون تن

معاون فنی گمرک ضمن تشریح آخرین وضعیت موجودی کالای اساسی در بنادر از امکان ترخیص فوری ۲.۷ میلیون تن از این کالاها خبر داد.

معاون فنی گمرک ضمن تشریح آخرین وضعیت موجودی کالای اساسی در بنادر از امکان ترخیص فوری ۲.۷ میلیون تن از این کالاها خبر داد.

 

*** ترخیص فوری کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

از چندی پیش طی توافقات صورت گرفته بین دستگاه‌های ذیربط این امکان فراهم شد تا پنج کالا بدون کد رهگیری ترخیص شوند.

 

وی با بیان اینکه برای انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا، ارائه کد رهگیری بانک مرکزی که نشان‌دهنده تائید منشأ ارز است، الزامی خواهد بود، افزود:

اما با تسهیلاتی که برای ترخیص سریع کالاهای اساسی پیش‌بینی شد، صاحبان کالاهای ذرت، جو، سویا، دانه‌های روغنی و روغن خام برای ترخیص نیاز به دریافت کد رهگیری بانک نداشته و می‌توانند برای انجام تشریفات گمرکی و ترخیص سریع کالاهای مذکور اقدام کنند.

 

*** موجودی کالاهای اساسی

 

معاون فنی و امور گمرکی ایران در ادامه به جزئیات موجودی ۳.۵ میلیون تنی کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت:

تا این تاریخ حدود یک میلیون و ۴۹۰ هزار تن ذرت، ۳۳۹هزار تن جو، ۲۳۷ هزار تن سویا، ۳۹۵هزار تن روغن خام و بیش‌ از ۲۵۵ هزار تن دانه‌های روغنی در بنادر موجود است.

در این حالت حدود ۲.۷ میلیون تن کالا از ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی شامل پنج قلم کالای سویا، جو، ذرت، دانه‌های روغنی و روغن خام امکان ترخیص فوری بدون نیاز به کد رهگیری را دارا هستند.

 

ارونقی به وضعیت سه کالای دیگر نیز اشاره کرد و افزود:

تا هفته گذشته بیش از ۳۶۰ هزار تن گندم، ۳۸۰ هزار تن شکر و حدود ۲۰۰ هزار تن برنج در بنادر وجود داشته است.

 

*** جزئیات موجودی

 

معاون فنی گمرک در پایان موجودی کالاهای اساسی به تفکیک بنادر را اعلام کرد و گفت:

از ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی بیش از ۲.۳ میلیون تن در بندر امام خمینی (ره)، ۳۷۸ هزار تن شهید رجایی، ۱۱۰ هزار تن انزلی، ۳۶۸ هزار تن امیر آباد، ۱۲۳۰ تن شهید باهنر قرار دارند.

همچنین ۸۹۷ تن از این کالاها در بندر بوشهر، ۳۰ هزار تن چابهار، ۱۶۵۰ تن خرمشهر، ۱۵۴ هزار تن نوشهر، ۷۵ هزار تن فریدون کنار و ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن در آستارا انبار شده است.

 

*** ترخیص کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با وجود اینکه در مدت اخیر مصوباتی در رابطه با تسهیل ترخیص کالاهای اساسی در دستور کار قرار گرفت اما همچنان برخی مشکلات پابرجاست که از مهمترین آنها می توان به مسایل ارزی اشاره کرد، این در حالی است که برخی اقلام به صورت اعتباری خریداری شده و به بنادر منتقل شده و اسناد مالکیت نیز در اختیار خریدار است و در خصوص بخشی از این کالاها هنوز مالکیت به صاحب کالا منتقل نشده است.

در عین حال که صاحبان پنج قلم کالایی که امکان ترخیص بدون دریافت کد رهگیری بانک را دارند، از این تسهیلات استقبال نکرده اند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول