کد خبر:216838
پ
خوروش
عضو هیئت مدیره انجمن نوردکاران:

عرضه کافی در بورس کالا، آسان‌ترین راه تعادل قیمت فولاد

عضو هیئت مدیره انجمن نوردکاران معتقد است، یکی از بهترین و آسان‌ترین راهکارهای برای متعادل کردن بازار فولاد عرضه مکفی در بورس کالا است.

عضو هیئت مدیره انجمن نوردکاران معتقد است، یکی از بهترین و آسان‌ترین راهکارهای برای متعادل کردن بازار فولاد عرضه مکفی در بورس کالا است.

 

*** آسان‌ترین راه تعادل قیمت فولاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، احمد خوروش عضو هیئت مدیره انجمن نوردکاران به مصوبات و ابلاغیه‌های متعدد وزارت صنعت در رابطه با حوزه فولاد اشاره کرد و افزود:

از چند سال گذشته و به ویژه انتهای سال ۹۸ در ستاد تنظیم بازار مکررا مصوباتی را شاهد بودیم که باید حداقل ۶۰ درصد تولیدات فولاد خام در بورس کالا عرضه شود تا واحدهای نوردی قادر به ادامه تولید و فعالیت خود باشند.

متاسفانه با کاهش میزان عرضه‌ای که از اواخر سال ۹۸ و مخصوصا طی ۵ ماهه ابتدایی سال ۹۹ اتفاق افتاده، عرضه ۶۰ درصدی فولادی ها در بورس به هیچ عنوان محقق نشده و در نتیجه بازار با کمبود عرضه مواد اولیه مقاطع فولادی روبه رو شد که این امر نهایتا گرانی در بازار فولاد را دامن زد و منجر به التهابات در این بازار شد.

البته تغییرات و نوسانات شدید قیمت ارز نیز در این گرانی‌ها بی‌تاثیر نبوده اما تاثیر عمده گرانی ها ناشی از همان عدم عرضه مکفی فولادی ها در بورس بوده است.

 

*** لزوم عرضه فوق العاده و ادامه‌دار

 

وی با اشاره به عرضه فوق العاده شمش در بورس طی روز جاری، اظهار داشت:

اگرچه این تصمیم می تواند تا حدودی به متعادل کردن بازار کمک کند اما در واقع عرضه‌های عقب افتاده فولادی‌ها است که به کف عرضه خود عمل نکرده‌اند.

در واقع فولادی‌هایی که تعهدات خود را انجام نداده‌اند، اکنون مکلف به عرضه گسترده در بورس شده‌اند.

با این حال، عرضه فوق العاده شمش در بورس کالا می‌تواند مسکنی برای کاهش التهاب بازار فولاد در شرایط فعلی باشد و امیدواریم این عرضه نه تنها مکفی بلکه از سوی فولادی‌ها ادامه‌دار باشد.

مسئله خیلی مهم در این بین، نظارت بر عرضه‌های صورت گرفته و جلوگیری از عرضه مواد اولیه بی کیفیت در بازار است و باید فکری به حال استاندارد محصولات عرضه شده در بازار آزاد کرد.

 

*** راه جولان متخلفان بسته شود

 

وی درباره موضوع ورود قوه قضائیه به موضوع فولاد و برخورد با متخلفان عدم رعایت کف عرضه در بورس کالا نیز، گفت:

مسائل این چنینی باید به صورت ریشه ای حل و فصل شود و اگرچه این ورود خوب است و می تواند تا حدودی در بهبود شرایط بازار راهگشا بوده و تلنگری به متخلفان احتمالی باشد، اما کافی نیست و تا زمانی که مسائل زنجیره فولاد یکجا حل نشود و دولتمردان اراده‌ای برای اصلاح وضعیت و حل مشکلات نداشته باشند، راه به جایی نخواهد برد.

به عبارتی باید راه‌های دور زدن بر روی متخلفان نیز بسته شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیئت مدیره انجمن نوردکاران در پایان پیرامون نقش وزارت صنعت در مدیریت بازار، اظهار داشت:

به دلیل پراکندگی مسئولیت‌هایی که در وزارت صنعت به وجود آمده، این وزارتخانه متاسفانه قادر به بررسی و حل و فصل مسائل به صورت متمرکز نیست و امیدواریم با تمرکز بیشتری نسبت به اصلاح شرایط گام بردارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول