کد خبر:216252
پ
محسن زنگنه
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس:

جزئیات طرح مجلس برای اصلاح ساختار بودجه/ ۱۴ حکم در قالب طرح دو فوریتی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، جرئیات طرح این کمیسیون برای اصلاح ساختار بودجه را تشریح کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، جرئیات طرح این کمیسیون برای اصلاح ساختار بودجه را تشریح کرد.

 

*** اصلاح ساختار بودجه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن زنگنه از تدوین طرح دوفوریتی اصلاح ساختار بودجه خبر داد و گفت:

اصلاح ساختار بودجه امری دو یا سه ماهه نیست و قطعاً فرایندی چندساله است که متأسفانه علی‌رغم تأکیدات رهبری در مجلس گذشته و از سوی دولت تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

 

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط کسری بودجه ای که برای دولت پیش آمده اصلاح ساختار بودجه جدی تر از گذشته شده است، ادامه داد:

این موضوع را در کمیته اصلاح ساختار بودجه کمیسیون برنامه و بودجه بررسی کردیم و نهایتاً به ۱۴ حکم رسیدیم که این احکام در قالب طرحی دو فوریتی آماده شده است و به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شده است.

یکی از احکامی که در این طرح مطرح شده است، درباره مالیات بر شرکت های تولیدی است که پیشنهاد شده پنج درصد مالیات آنها کاهش پیدا کند.

 

*** مالیات بر ارزش افزوده

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس عنوان کرد:

درباره مالیات بر ارزش افزوده نیز پیشنهاد شده که یک عدالت مالیاتی ایجاد شود و برخی از معافیت های مالیاتی که مصداق بی عدالتی است برداشته شود، به طور مثال پیشنهاد شده مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد برداشته شود و این گونه مالیات بدون در نظر گرفتن جغرافیا برای همه مناطق یکسان باشد.

در بحث شفافیت بودجه نیز بندی در طرح ذکر شده که پرداخت های نقدی به ذی‌نفع حقیقی انجام شود، به طور نمونه خزانه در بحث پروژه‌های عمرانی پول را به حساب وزارتخانه واریز می کند و وزارتخانه پول را به حساب استان و سپس استان نیز به حساب شهرستان و شهرستان نیز به حساب پیمانکار واریز می‌کند که این گردش مالی باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود ما در طرح خود پیش‌بینی کرده ایم پرداخت نقدی تنها به ذی‌نفع نهایی انجام شود و مابقی پرداختی ها اعتباری باشد.

 

وی با بیان اینکه در بحث شفاف‌سازی بودجه شرکت ملی نفت نیز پیشنهاداتی ارائه شده است، گفت:

اصولاً دعوای مجلس و دولت بر سر کمتر از ۱۲درصد از بودجه است چون سه‌چهارم بودجه، بودجه شرکت‌هایی است که مشخص و ثابت است و مجلس به آن ورود نمی‌کند که از این سه چهارم نیز ۸۰ درصد بودجه، برای ۶ شرکت بزرگ است، یکی از این شرکت‌های بزرگ شرکت ملی نفت با نهصد هزار میلیارد بودجه است که در احکام پیشنهادی در این طرح آورده شده بودجه شرکت ملی نفت باید شفاف باشد.

 

*** بودجه سال ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درباره اینکه آیا این طرح اصلاح ساختار بودجه برای تدوین بودجه سال ۱۴۰۰ استفاده خواهد شد یا خیر، اظهار داشت:

قطعاً به بودجه سال ۱۴۰۰ می‌رسد، ما به سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده‌ایم، اگر بدون این اصلاحات بودجه سال آینده به مجلس بیاید قطعاً نمایندگان مقاومت می‌کنند و بودجه را به دولت باز می‌گردانند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول