کد خبر:216694
پ
دریافت حق‌النظاره از کشاورزان را متوقف کنید!
مدیرعامل تشکل مردمی پیشگیری و مبارزه با فساد:

دریافت حق‌النظاره از کشاورزان را متوقف کنید

مدیرعامل تشکل مردمی پیشگیری و مبارزه با فساد با استناد به مواد قانونی متعدد خطاب به وزیر نیرو خواستار متوقف شدن دریافت حق‌النظاره از کشاورزان گلخانه‌ای شد.

مدیرعامل تشکل مردمی پیشگیری و مبارزه با فساد با استناد به مواد قانونی متعدد خطاب به وزیر نیرو خواستار متوقف شدن دریافت حق‌النظاره از کشاورزان گلخانه‌ای شد.

 

*** دریافت حق‌النظاره از کشاورزان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد محمدی پیرو شکایت جمعی از کشاورزان به دیوان عدالت اداری بابت دریافت حق‌النظاره وزارت نیرو از آنان، به وزیر نیرو نامه نوشت.

متن نامه به این شرح است:

کشاورزان از اقشار زحمتکش و قابل احترام جامعه هستند، با توجه به کمبود آب و ضرورت افزایش سطح بهره‌وری محصولات کشاورزی، چند سالی است که به کشت محصولات گلخانه‌ای توجه و تأکید شده است

در حالی که اکثر مسئولان و دستگاه‌های حاکمیتی در راستای حمایت از این قشر زحمتکش گام برمی‌دارند و فعالیت‌های کشاورزی از پرداخت هرگونه مالیات و عوارض معاف هستند وزارت نیرو بر خلاف قوانین و احکام قضائی صادره، با یک برداشت غیرقانونی و برای درآمدزایی، فعالیت گلخانه‌های کشاورزی را غیرکشاورزی تلقی کرده و در زمره فعالیت صنعتی و خدماتی قرار داده و مشمول بند (ب) ماده (۳۳) قانون توزیع عادلانه آب مصوب سال ۱۳۶۱ و ماده ۱۲ آیین‌نامه اجرایی آن دانسته است و با صدور صورتحساب‌های غیرقانونی و چندین میلیونی از چاه‌های آب گلخانه‌های کشاورزی تحت عنوان حق‌النظاره صنعتی یا خدماتی، کسب در‌آمد هنگفت و میلیاردی از کشاورزان در سطح کشور می‌نماید و چون کشاورزان فاقد سخنگو هستند و مانند برخی توان مراجعه به محاکم قضائی را ندارند به راحتی حقوق حق این قشر زحمتکش پایمال می‌شود که جای تأسف و تأمل دارد.

 

*** دلایل غیرقانونی بودن دریافت حق‌النظاره

 

دریافت حق‌النظاره از چاه‌های کشاورزی گلخانه‌ای به دلایل زیر غیرقانونی است:

۱- ماده (۱) آیین‌نامه اجرایی ماده (۱۱) قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، فعالیت‌های گلخانه‌ای را زیرمجموعه بخش کشاورزی دانسته است.

۲- تبصره (۴) الحاقی ماده (۱) قانون حفظ کاربری اراضی و باغی مصوب مجلس شورای اسلامی فعالیت‌های گلخانه‌ای را جزء فعالیت‌های کشاورزی محسوب کرده است.

۳- قانون‌گذار در تصویب قوانین مرتبط با محصولات کشاورزی تمامی محصولات کشاورزی اعم از زراعی، باغی و گلخانه‌ای را محصولات کشاورزی دانسته است از جمله بند (س) تبصره (۱۱) قانون بودجه سال ۱۳۸۵ مربوط به بهای برق، گاز و آب واحدهای تولیدی محصولات کشاورزی.

۴- آراء صادره از شعب یا هیئت عمومی دیوان عدالت اداری همگی صراحت بر کشاورزی بودن محصولات گلخانه‌ای دارد، از جمله:

۱- ۴- رأی شماره ۹۳۰۹۹۷۰۹۰۳۸۰۱۵۳۱ مورخ ۱۶/۱۲/۱۳۹۳ شعبه ۳۸ دیوان عدالت اداری دایر بر ابطال دریافت حق‌النظاره

۲- ۴- رأی قطعی شماره ۹۵۰۹۹۷۰۹۵۵۰۰۹۳۳ مورخ ۳/۳/۱۳۹۵ شعبه سوم تجدید نظر دیوان عدالت‌ اداری درباره ابطال حق‌النظاره

۳-۴- دستور موقت صادره از شعبه دهم دیوان عدالت اداری به شماره ۳۴۶۰ مورخ ۱۹/۰۷/۱۳۹۶ دایر بر توقف صدور صورتحساب حق‌النظاره

۴-۴- رأی هیئت عمومی به شماره ۵۳۲ مورخ ۲۲/۰۷/۱۳۸۵ درباره ابطال بند (ج) بخشنامه شماره ۱۰۰/۲۰/۳۰۴۰۰ مورخ ۱۴/۰۴/۱۳۸۵ وزارت نیرو که شمول قانون را مضیق و محدود کرده بود.

 

*** اقدام برای جبران خسارت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان نامه مدیرعامل تشکل مردمی پیشگیری و مبارزه با فساد، آمده است:

بنابراین اقدام وزارت نیرو در دریافت حق‌النظاره از کشاورزان بی‌پناه و زحمتکش غیرقانونی و از مصادیق فساد و جرم موضوع ماده ۶۰۰ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) می‌باشد.

صرف نظر از نحوه هزینه ‌کرد آن که قابل بررسی خواهد بود درخواست می‌شود به فوریت دستور فرمایید، صدور صورت‌حساب‌های حق‌النظاره برای کشاورزی متوقف و نسبت به اعاده و جبران خسارت این قشر بی‌پناه اقدام شود تا با عکس‌العمل آنان و افکار عمومی مواجه نشویم یا اقدام به شکایت کیفری نشود.

انتظار داریم ظرف یک هفته بعدی از نتیجه این تشکل را مطلع کنید.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول