کد خبر:215369
پ
ابوالقاسم حسین پور
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها:

بهره‌برداری از ۳۸۰ سایت آبخوانداری و پخش سیلاب در کشور

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از بهره‌برداری از ۳۸۲ سایت آبخوانداری و پخش سیلاب خبر داد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از بهره‌برداری از ۳۸۲ سایت آبخوانداری و پخش سیلاب خبر داد.

 

*** ارتقای طرح‌های زیربنایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ابوالقاسم حسین‌پور در خصوص تبیین اهمیت آبخوانداری، اظهار داشت:

رسالت ذاتی آبخوانداری، نفوذ باران و سیلاب به درون زمین و حفظ و پایداری آب در چرخه اکوسیستم طبیعت است که منجر به کاهش خسارات سیل، تقویت ذخیره آب سبز در خاک و آب آبی در آبخوان چاه‌ها، چشمه‌ها و قنوات، بهبود وضعیت رطوبتی خاک، کاهش فرسایش آبی و بادی، احیای پوشش گیاهی و حفظ تعادل اکولوژیک عرصه‌های طبیعی می‌شود.

 

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها با اشاره به ظرفیت‌های توسعه آبخوانداری در کشور افزود:

از مجموع ۶۳ میلیون هکتار اراضی کاملا نفوذپذیر کشور مشتمل بر ۲۲ میلیون هکتار نهشته‌های کواترنری و ۹ میلیون هکتار مخروط‌های افکنه، بیش از ۱۴ میلیون هکتار عرصه‌های مستعد پخش سیلاب شناسایی و ۱۱ میلیون هکتار آن به منظور توسعه طرح‌های آبخوانداری و پخش سیلاب در سطح کشور با اولویت حوزه‌های آبخیز مشرف به دشت‌های بحرانی در مناطق سیل خیز، هدف‌گذاری شده است.

 

حسین پور پیرامون راستای ارتقای استاندارد‌های فنی اینگونه طرح‌های زیربنایی در کشور، بیان کرد:

ضوابط و معیار‌های فنی مکان یابی، طراحی، اجرا و بهره برداری از طرح‌های آبخوانداری و پخش سیلاب توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تحت نظارت سازمان برنامه و بودجه در قالب نظام فنی – اجرایی کشور تدوین شده است.

 

*** بهره‌برداری از ۳۸۰ سایت آبخوانداری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها از پهنه‌بندی و اولویت‌بندی عرصه‌های مستعد پخش سیلاب در کشور در ردیف برنامه‌های مصوب دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها با مشارکت پژوهشکده آبخیزداری در جهت حفظ کاربری اراضی مستعد موصوف و توسعه طرح‌های یاد شده خبر داد و گفت:

۳۸۲ سایت‌آبخوانداری و پخش سیلاب شامل ۳۴۵ سایت اجرایی پخش سیلاب به وسعت ۱۴۳ هزار هکتار و ۳۷ ایستگاه‌آبخوانداری در زمره سایت‌های پژوهشی به مساحت ۶۳ هزار هکتار در کشور اجرا و به بهره‌برداری رسیده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول