کد خبر:215815
پ
آچار
خبرگزاری صنایع گزارش می دهد:

آشنایى با انواع آچار و کاربرد هر کدام + عکس

آچار وسیله اى است که با استفاده از آن مى توانیم پیچ و مهره ها را باز کنیم. البته با استفاده از آچارهاى متنوع مى توانیم هر وسیله را بچرخانیم و باز کنیم که این چرخش با استفاده از دسته آچار انجام مى شود.

آچار وسيله اى است كه با استفاده از آن مى توانيم پيچ و مهره ها را باز كنيم. البته با استفاده از آچارهاى متنوع مى توانيم هر وسيله را بچرخانيم و باز كنيم كه اين چرخش با استفاده از دسته آچار انجام مى شود.آچار،یکی از پر کاربرد ترین ابزارهای مکانیکی می باشد.

 

***آچار دو سر تخت

 

آچار

 

آچارى است كه دو سر آن باز مى باشد و به دليل اينكه دو سر آن باز مى باشد به راحتى با پيچ و مهره ها درگير مى شود و آنها را باز مى كنند در مكان هايى كه فضا محدود است از اين آچار استفاده مى كنيم. اندازه دو سر آچار مى تواند يكسان باشد ولى در بيشتر آچارهاى دو سر تخت ابعاد اين دو سر متفاوت مى باشد. اين آچارها در دو نوع اينچى و متريك موجود است.

 

***آچار يك سر تخت 

 

آچار يك سر تخت

 

آچارى است كه يك سر آن باز مى باشد و سر ديگر آن به صورت يك رينگ حلقوى است

 

***آچار دو سر رينگ

 

آچار

آچار دو سر رينگ را مى توانيد در نوع دو سر جغجغه اى نيز خريد كنيد. استفاده از آچارهاى دو سر جغجغه اى براى مواقعى كه به سرعت بالا نياز است بسيار كارامد مى باشد.

 

***آچار فرانسه

 

آچار

 

نوعی آچار با اندازهٔ دهانهٔ متغیر است که به مهره‌ها یا پیچ‌های شش گوش یا چهارگوش می‌خورد. این آچار دارای دو فک یکی ثابت و دیگری متحرک می‌باشد که فک متحرک آن با چرخاندن یک پیچ در وسط، به فک ثابت نزدیک و دور شده و در نتیجه قابلیت تطبیق با مهره‌های مختلف را پیدا می‌کند.این ابزار در سال ۱۸۴۲ توسط ریچارد کلابرن مهندس انگلیسی اختراع شد.

 

***آچار لوله گير

 

آچار

 

آچار لوله گير همچون آچار فرانسه داراى يك فك قابل تنظيم است كه براى شكل هاى گرد استفاده مى شود. دندانه هاى روى فك اين آچار باعث مى شود كه بتوان سطوح نرم و صاف را به راحتى گرفت و چرخاند. اين آچار بيشتر براى لوله ها كه داراى سطح صاف مى باشند كاربرد دارد.

 

***آچار آلن

 

آچار آلن

 

يكى از آچارهاى محبوب در سايزهاى پايين مى باشد و بارزترين مشخصه آچار آلن سر شش گوش آن است. از اين آچار فقط براى پيچ هاى آلن مى توان استفاده نمود. آچارهاى آلن استانداردهاى مخصوص به خود را دارد. اين آچار در دو نوع L شكل و T شكل ارايه مى شود.

 

***آچار ترک متر

 

آچار ترک متر

 

نوعی از آچار است که برای موارد خاص که نیاز به چرخاندن آچار تا حد خاصی است کاربرد دارد. به عنوان مثال در بیشتر پیچ های اتومبیل نیاز است که بعضی پیچ ها تا حد خاصی بسته شوند و در صورتی که فشار بیش از اندازه با استفاده از آچار به آنها وارد شود آسیب می بینند. در این موارد با استفاده از ترک متر به راحتی یک گشتاور با مقدار متناسب با پیچ به آنها وارد می شود. 

 

***انبر قفلى

 

انبر قفلى

 

انبر قفلى يا Mole Grip را بيشتر به عنوان يك كمكى استفاده مى كنند. مثلا در باز كردن يك مهره در صورتى كه پيچ دچار چرخش شود از سمت ديگر با انبر قفلى مى گيرند تا دچار لغزش نشود. در انتهاى انبر قفلى يك مهره وجود دارد كه با چرخاندن آن مى توانيد دهانه آن را تنظيم كنيد و سپس قفل كنيد.

 

***آچار تسمه اى

 

آچار تسمه اى

 

آچار تسمه اى يا Strap Wrench نوعى از آچار است كه براى كاربردهاى عمومى تر استفاده مى شود به عنوان مثال هنگامى كه درب يك بطرى بزرگ باز نمى شود را مى توان با آچارهاى تسمه اى باز كرد.

 

***آچار زنجيرى

 

آچار

 

آچار زنجيرى يا Chain Wrench براى سايزهاى بزرگ بسيار مفيد و كارآمد است. با استفاده از این آچار می توان انوع لوله ها و تجهیزات سایز بالا باز و بسته کرد. دندانه های روی فک آن به خوبی تجهیز مورد نظر را نگه می دارد.

 

***آچار کلاغی

 

آچار

 

آچار کلاغی یا Plumber Wrench دارای دو فک می باشد که به دلیل شبیه بود فک های آن به نوک کلاغ با این نام خوانده می شود. آچار کلاغی دارای فک قابل تنظیم است و برای مکان هایی که محدودیت های خاصی از نظر مکان وجود دارد کاربردی است.

 

 

انتهای پیام///

 منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول