کد خبر:214962
پ
وطن پور
مدیرکل توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت:

آخرین وضعیت واکسن ایرانی کرونا/ اخذ مجوز کارآزمایی بالینی سلول درمانی

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ضمن اعلام اخذ مجوز کارآزمایی بالینی سلول درمانی به تشریح آخرین وضعیت تولید واکسن ایرانی کرونا در ایران پرداخت.

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ضمن اعلام اخذ مجوز کارآزمایی بالینی سلول درمانی به تشریح آخرین وضعیت تولید واکسن ایرانی کرونا در ایران پرداخت.

 

*** وضعیت واکسن ایرانی کرونا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین وطن پور درباره آخرین وضعیت تهیه واکسن ایرانی کرونا و چالش‌های تهیه واکسن، اظهار داشت:

شرکت‌های تولیدکننده واکسن ایرانی کرونا تست‌های حیوانی را انجام داده‌اند و در مرحله‌ ورود به فاز انسانی هستند، بنابراین استفاده از واکسن و پروتکل هدف آن باید در کمیته واکسیناسیون ملی مورد تایید قرار گیرد.

استفاده از واکسن به هر حال چالش‌هایی را دارد که از جمله آن این است که اگر ویروس خودبه‌خود ضعیف شود، ما دیگر نیازی به واکسن نداریم.

 

*** شرکت‌های دانش بنیان

 

وی درباره اقدامات انجام شده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه‌ی تولید واکسن، بیان کرد:

در حوزه‌ی تولید واکسن نیز اقداماتی انجام شده است، ما در حال حاضر به قدر کافی به دانش فنی تولید واکسن دسترسی داریم، اما با توجه به این که استفاده از واکسن چالش‌هایی دارد و هنوز واکسن‌ها به تایید سازمان بهداشت جهانی نرسیده است، ما هم فعلا منتظر گزارش‌های علمی تهیه و مصرف واکسن هستیم.

 

*** مراحل تهیه واکسن

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران در خصوص مراحل تهیه واکسن، اظهار کرد:

تولید واکسن مراحل مختلفی دارد، واکسن یک محلول تزریقی است که باید در خصوص ایمنی، ترکیب مواد، ویژگی‌های ظاهری و کارایی آن به اطمینان کامل رسید.

بعد از ساخت واکسن تست‌های حیوانی آن آغاز می‌شود و عوارض و تاثیرات آن به خوبی مورد بررسی قرار می‌گیرد، پس از آن در انسان تست می‌شود و اثر آن بر روی گروه‌های مختلف بررسی می‌شود، بیش از یک سال طول می‌کشد تا یک واکسن همه‌ی فرآیندهای مذکور را طی کند.

 

وی در ادامه افزود:

اکنون جنبه‌های اقتصادی تولید واکسن کرونا تقویت شده و باید مراقب باشیم ایجاد فضاهای اقتصادی در مسیر علمی تولید واکسن یا دارو خللی وارد نکند.

 

*** روش سلول درمانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در پایان درباره‌ی وضعیت فعلی استفاده از سلول درمانی برای مقابله با کرونا، اظهار داشت:

چند شرکت در زمینه سلول درمانی نیز مشغول به فعالیت هستند که مجوز کارآزمایی بالینی سلول درمانی در دستگاه تنفس را نیز اخذ کرده‌ایم، علاوه بر آن در زمینه‌ی پلاسما هم شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول فعالیت هستند.

برخی از گیاهان دارویی می‌توانند در درمان التهاب‌های دستگاه تنفس موثر باشند و چندین شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلامت در حال حاضر مشغول تحقیق و پژوهش در این زمینه هستند.

 

 

 

انتهای پیام///

 

 

منبع
خبرگزاری صنایع
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول