کد خبر:214860
پ
خدابخشی
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

دولت برنامه‌ای برای مدیریت نقدینگی ندارد/ دلیل افزایش قیمت دلار

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است دولت برنامه‌ای برای مدیریت نقدینگی ندارد و این مسئله باعث گرانی دلار شده است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است دولت برنامه‌ای برای مدیریت نقدینگی ندارد و این مسئله باعث گرانی دلار شده است.

 

*** مدیریت نادرست نقدینگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد خدابخشی با اشاره به افزایش شدید قیمت دلار به مدیریت نادرست نقدینگی در کشور انتقاد و اظهار داشت:

بخش عمده‌ای از علت گرانی دلار به مدیریت نادرست نقدینگی باز می‌گردد، چرا که نقدینگی گسترده‌ای در کشور وجود دارد اما این نقدینگی به شکل مطلوب مدیریت نمی‌شود.

 

وی در ادامه افزود:

متاسفانه مسئولان ذیربط مانع رشد فزاینده‌نقدینگی در کشور نمی‌شوند و از سوی دیگر این نقدینگی‌به خوبی مدیریت نمی‌شود.

 

*** سیاستگذاری‌های درست

 

خدابخشی خاطر نشان کرد:

باید با سیاستگذاری‌های درست، نقدینگی‌جامعه به سمت بازارهای مختلف و بویژه به بخش‌هایی تزریق شود که بیش از بازارهای دیگر نیازمند نقدینگی هستند.

سرگردان بودن نقدینگی‌باعث می‌شود که گاهی درصد قابل توجهی از این نقدینگی‌به سمت بازار ارز، گاهی به سمت بازار خودرو و گاهی اوقات هم به سمت بازار مسکن سرازیر شود که به محض این‌که این نقدینگی‌به سمت این بازارها می‌رود، شاهد افزایش قیمت در این بازارها هستیم.

 

*** نقش بانک مرکزی

 

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بانک مرکزی برنامه‌ای برای مدیریت‌نقدینگی ارائه نکرده است، گفت:

کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از رییس کل بانک مرکزی دعوت کرد و از وی خواستیم که برنامه خود را برای مدیریت‌نقدینگی ارائه کند اما هیچ برنامه‌ای در این زمینه تاکنون ارائه نداده است.

باید نقدینگی‌سرگردان در جامعه توسط بانک مرکزی مدیریت شود تا از این طریق شاهد گرانی در بخش‌های مختلف نباشیم و از سوی دیگر ارزش پول ملی افزایش یابد.

 

*** نقش دولت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پایان به نقش دولت در مدیریت نقدینگی کشور اشاره و اظهار داشت:

ابزار اجرایی در اختیار دولت بویژه تیم اقتصادی دولت و بانک مرکزی است و آنان باید نقدینگی‌جامعه را مدیریت کنند و ابزار اجرایی در اختیار دولتمردان است که آنان باید مدیریت‌نقدینگی را در دستور کار قرار دهند.

 

 

 

انتهای پیام///

 

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول