کد خبر:215005
پ
تصمیمات جلسه ستاد تنظیم بازار
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تصمیمات ستاد تنظیم بازار برای ذخیره‌سازی سیب و پرتقال/ رشد تولید پرتقال

در جلسه ستاد تنظیم بازار تصمیمات مهمی در مصوبات جدید برای ذخیره‌سازی سیب و پرتقال اتخاذ کرد.

در جلسه ستاد تنظیم بازار تصمیمات مهمی در مصوبات جدید برای ذخیره‌سازی سیب و پرتقال اتخاذ کرد.

 

*** تصمیمات ستاد تنظیم بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در جلسه ستاد تنظیم بازار با توجه به دریافت اخباری مبنی بر ورود تجار کشورهای همسایه به کف بازار استان‌ها برای خرید محصولات کشاورزی سیب و پرتقال به قیمت سر درخت و صادرات این محصولات به نام خود، اتاق‌های بازرگانی و تعاون مکلف شدند تا با برگزاری جلسات تخصصی راهکار قانونی برای تأمین حداکثر سود صادرات برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را به کارگروه تنظیم بازار ارایه دهند.

همچنین برای اینکه مقادیر افزایش صادرات در قالب نرخ ارز تأثیرگذار در بازار منجر به بالا رفتن قیمت این محصولات برای مصرف کننده نشود، کارگروهی مکلف به رصد و پایش موضوع شد.

در این راستا اعلام شد که برای حمایت از تولیدکننده، مصرف‌کننده و فعال اقتصادی به وضع عوارض صادراتی نیز در صورت لزوم توجه خواهد شد.

طرح ذخیره‌سازی سیب و پرتقال هر ساله با دو هدف اصلی انجام می‌شود که حمایت از تولیدکننده در فصل برداشت یکی از این اهداف است و وقتی دولت بعنوان یک عامل کمی به بازار ورود می‌کند و خرید انجام می‌دهد، قاعدتا افزایش تقاضا محسوب می شود و با افزایش قیمت سر درخت برای باغدار سودمند خواهد شد.

 

*** رشد ۱۵ درصدی تولید پرتقال در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طبق گزارشی که وزارت جهاد کشاورزی در جلسه ستاد تنظیم بازار ارایه کرد، اعلام شد که در تولید پرتقال در سال جاری حدود ۱۵ درصد افزایش تولید خواهیم داشت.

بر اساس این آمار، سال ۹۹ در زمینه انواع پرتقال ناول، والنسیا، خونی و سایر اقلام حدود سه میلیون و ۴۷۱ هزار تن تولید می‌شود که نسبت به سه میلیون تن پارسال تقریبا ۱۵ درصد رشد خواهد داشت.

همچنین اعلام شد که در تولید سیب نیز حدود یک درصد نسبت به سال ۹۸ رشد خواهیم داشت که با این رشد تولید، بازار نیز متعادل خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول