کد خبر:214871
پ
کلامی
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت:

بانک مرکزی، تامین ارز کود و سم را با اولویت ویژه انجام دهد

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، اعلام کرد که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار بانک مرکزی باید تامین ارز نهاده های پایه مانند کود و سم را با اولویت ویژه انجام دهد.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، اعلام کرد که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار بانک مرکزی باید تامین ارز نهاده های پایه مانند کود و سم را با اولویت ویژه انجام دهد.

 

*** تأمین ارز کود و سم محصولات کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا کلامی در خصوص مصوبات ستاد تنظیم بازار کشور، اظهار کرد:

ستاد تنظیم بازار مصوب کرد که با توجه به تاثیر نهاده‌های کشاورزی مانند کود و سم بر محصولات کشاورزی به خصوص محصولات باغی، بانک مرکزی تامین ارز نهاده های پایه مانند کود و سم را با اولویت ویژه انجام دهد.

با توجه به دریافت اخباری مبنی بر ورود تجار کشورهای همسایه به کف بازار استان‌های ما برای خرید محصولات کشاورزی سیب و پرتقال به قیمت سردرخت و صادرات این محصولات به نام خود، اتاق‌های بازرگانی و تعاون مکلف شدند تا با برگزاری جلسات تخصصی راهکار قانونی برای تأمین حداکثر سود صادرات برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را به کارگروه تنظیم بازار ارایه دهند.

برای اینکه مقادیر افزایش صادرات در قالب نرخ ارز تأثیرگذار در بازار منجر به بالا رفتن قیمت این محصولات برای مصرف کننده نشود، کارگروهی مکلف به رصد و پایش موضوع شد.

برای حمایت از تولیدکننده، مصرف کننده و فعال اقتصادی به وضع عوارض صادراتی نیز در صورت لزوم توجه خواهد شد.

 

*** دو هدف اصلی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت در پایان با یادآوری اینکه طرح ذخیره‌سازی سیب و پرتقال را هر ساله با دو هدف اصلی انجام می‌دهیم که حمایت از تولیدکننده در فصل برداشت یکی از این اهداف است، بیان کرد:

وقتی دولت بعنوان یک عامل کمی به بازار ورود می‌کند و خرید انجام می‌دهد، قاعدتا افزایش تقاضا محسوب می شود و با افزایش قیمت سر درخت برای باغدار سودمند خواهد شد.

طبق گزارشی که وزارت جهاد کشاورزی در جلسه ستاد تنظیم بازار ارایه کرد، خوشبختانه در تولید پرتقال در سالجاری حدود ۱۵ درصد افزایش تولید خواهیم داشت.

سال ۹۹ در زمینه انواع پرتقال ناول، والنسیا، خونی و سایر اقلام حدود سه میلیون و ۴۷۱ هزار تن تولید می‌شود که نسبت به سه میلیون تن پارسال تقریبا ۱۵ درصد رشد خواهد داشت.

همچنین در تولید سیب نیز حدود یک درصد نسبت به سال ۹۸ رشد خواهیم داشت که امیدواریم با این رشد تولید، بازار نیز متعادل شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول