کد خبر:214763
پ
برنج
دبیر انجمن واردکنندگان برنج:

واردات برنج ۴۸ درصد کاهش یافت

دبیر انجمن واردکنندگان برنج از کاهش ۴۸ درصدی واردات برنج خبر داد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج از کاهش ۴۸ درصدی واردات برنج خبر داد.

 

*** دلایل گرانی برنج

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مسیح کشاورز با اشاره به دلایل گرانی قیمت برنج در بازار، اظهار داشت:

نوسانات فعلی قیمت برنج خارجی ریشه در گذشته دارد، چرا که اختصاص ارز نیمایی و ۴۲۰۰ تومانی هر یک در زمان خود به قدری کند بود که تمامی این عوامل به سبب خواب سرمایه و انبارداری هزینه‌هایی برای واردکنندگان در بر دارد.

 

وی قیمت فعلی برنج هندی را ۲۰ هزار تومان و برنج پاکستانی را بالای ۲۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود:

با نوسان نرخ ارز، قیمت برنج دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار می‌گیرد که با این وجود مسئولان ذیربط باید تدابیری بیندیشند تا اقشار ضعیف کمتر آسیب ببینند.

 

*** انتقاد به دبیر انجمن

 

کشاورز در واکنش به اظهار نظر دبیر انجمن برنج مبنی بر واردات بی‌رویه، بیان کرد:

دبیر انجمن برنج‌متوجه اعداد و ارقام نیستند و تنها با شایعاتی به دنبال گرانی برنج‌ایرانی هستند، بدین منظور واردات را بزرگ‌نشان‌ می دهند تا برنج‌داخل را با نرخ پایین از کشاورزان خریداری کنند و پس از خارج کردن برنج‌از دست برنج‌کاران به بهانه‌های مختلف همچون عدم تخصیص ارز لازم به واردات برنج‌خارجی، نرخ برنج‌داخلی را بالا می‌برند.

 

*** میزان واردات

 

وی درباره آخرین وضعیت واردات برنج‌به کشور، اظهار کرد:

بنابر آمار ۵ ماهه گمرک ۵۰۰ هزار تن برنج وارد شده است، در حالی که این میزان سال ۹۸ تنها ۹۲۰ تا ۹۳۰ هزار تن بوده که این امر بیانگر کاهش ۴۸ درصدی واردات است.

به گفته کشاورز، برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان سال ۹۹ واردات ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن برنج‌بود که به دلیل عدم تخصیص ارز و کرونا واردات این محصول کاهش یافت.

 

*** نبود ارتباط تولید داخلی با خارجی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،دبیر انجمن واردکنندگان برنج‌در پایان با بیان اینکه برنج‌تولید داخل ارتباطی به برنج‌خارجی ندارد، اظهار داشت:

با افزایش قیمت‌برنج ایرانی ممکن است اقشار متوسط جامعه دیگر قادر به خرید این محصول نباشند که با این وجود به نظر می‌رسد برخی افراد با اعلام آمار‌های غلط منافع دیگری جز حمایت از مصرف‌کننده را دنبال می‌کنند.

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید