کد خبر:214812
پ
جهانگیری معاون اول رئیس جمهور
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

مصوبات مهم جلسه شورای اقتصاد / طرح فروش اوراق سلف نفتی لغو نشد/ تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع جهش تولید

معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای اقتصاد ضمن تشریح ویژگی‌ها و ضرورت‌های بودجه سال ۱۴۰۰ از لغو نشدن طرح فروش اوراق سلف نفتی و تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع جهش تولید مورد تاکید رهبر معظم انقلاب خبر داد.

معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای اقتصاد ضمن تشریح ویژگی‌ها و ضرورت‌های بودجه سال ۱۴۰۰ از لغو نشدن طرح فروش اوراق سلف نفتی و تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع جهش تولید مورد تاکید رهبر معظم انقلاب خبر داد.

 

*** محورهای امروز جلسه شورای اقتصاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اسحاق جهانگیری در جلسه امروز شورای اقتصاد با تاکید بر اینکه باید جهت‌گیری‌های اصلی بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور متمرکز بر حل مسائل و رفع دغدغه‌های اصلی اقتصاد کشور باشد، اظهار داشت:

یکی از این مسائل گرانی و تورم است که باید برنامه‌هایی دقیق برای کنترل و مهار تورم و گرانی در لایحه بودجه سال آینده تدوین شود و بعنوان جهت‌گیری‌های اصلی آن لحاظ شود.

 

وی با اشاره به اینکه مردم از نظر اقتصادی و معیشتی در شرایط دشواری قرار دارند، افزود:

با توجه به آثار مثبت کمک‌های حمایت معیشتی و نیز پرداخت تسهیلات قرض الحسنه یک میلیون تومانی در سال جاری، باید در بودجه سال آینده نیز به دنبال استمرار برنامه‌های حمایتی و کمک‌های معیشتی به مردم باشیم.

 

*** کاهش سرمایه‌گذاری

 

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه جلسه شورای اقتصاد از کاهش سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی اقتصاد کشور، گفت:

باید برای افزایش سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی به دنبال تدوین راهکارهای اجرایی و عملی باشیم.

باید برنامه‌های حمایتی نظیر ارائه تسهیلات بانکی با حداقل نرخ سود مدنظر قرار گیرد و با چنین روش‌هایی از بخش خصوصی حمایت و آنها را نسبت به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی ترغیب و تشویق کنیم.

 

*** بهبود فضای کسب و کار

 

وی در ادامه به ضرورت توجه به بهبود فضای کسب و کار اشاره و بیان داشت:

بهبود فضای کسب و کار از ضرورت‌های اقتصادی کشور است و باید در تنظیم لایحه بودجه سال آینده مدنظر قرار گیرد.

جهانگیری در این رابطه ضمن انتقاد از استعلام‌های متعدد و دست و پاگیر و زمان‌بر برای صدور مجوزهای کسب و کارهای جدید در دستگاه‌ها، از هیات مقررات‌زدایی خواست با تمرکز بیش از پیش بر حذف مقررات دست و پاگیر و استعلام‌های تکراری و موازی، زمینه راه‌اندازی کسب و کارها در کشور را تسهیل کند.

 

*** تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع جهش تولید

 

معاون اول رئیس جمهور در ادامه جلسه شورای اقتصاد با اشاره به اینکه کارگروه ویژه رفع موانع جهش تولید بنا به تاکید رهبر معظم انقلاب، تشکیل و اولین جلسه آن فردا برگزار خواهد شد، گفت:

در این کارگروه نیز تلاش خواهد شد تصمیمات لازم برای حمایت از سرمایه‌گذاری و بهبود کسب و کار و رونق تولید اتخاذ شود.

وی همچنین جهت‌گیری توسعه صادرات در تدوین بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۰ را مثبت ارزیابی و اضافه کرد:

در کنار توسعه صادرات، مدیریت واردات نیز موضوعی پراهمیت است که البته لازم است به مدیریت تراز تجارت خارجی نیز توجه جدی صورت گیرد.

 

*** لغو نشدن طرح فروش اوراق سلف نفتی

 

جهانگیری در ادامه جلسه شورای اقتصاد با قدردانی از تلاش‌ها و ابتکارهای وزارت نفت برای صادرات و فروش نفت در شرایط فشار و تحریم، افزود:

با وجود صدور مجوزهای متعدد برای دستگاه‌هایی که داوطلب فروش نفت شده بودند، اما در نهایت دستگاهی جز وزارت نفت نتوانست در این زمینه اقدام موثری انجام دهد.

بنابراین ضرورت توجه به سرمایه‌گذاری در بخش نفت برای افزایش توان تولید و صادرات وزارت نفت بیش از پیش احساس می‌شود.

 

وی همچنین با اشاره به پیشنهاد و طرح فروش اوراق سلف نفتی، گفت:

علی رغم طولانی شدن فرآیند بررسی این طرح و نیز لزوم ایجاد هماهنگی با سایر قوا، طرح مذکور از دستور کار دولت خارج نشده است و دولت همچنان بر اجرای آن اصرار داشته و پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد.

 

*** خصوصی‌سازی در بودجه سال ۱۴۰۰

 

جهانگیری با تاکید بر ضرورت توجه به موضوع خصوصی‌سازی به عنوان یکی دیگر از جهت‌گیری‌های بودجه سال ۱۴۰۰ خاطر نشان کرد:

متاسفانه برخی از مقامات کشور تا رسانه‌های مختلف هر روز علیه خصوصی‌سازی سخنانی مطرح می‌کنند و با توجه به طرح شبهات و مطالب منفی، موضوع خصوصی‌سازی در کشور با مشکلات زیادی مواجه شده است.

باید در جهت‌گیری‌های بودجه سال آینده به شکلی دیگر بر موضوع خصوصی‌سازی تمرکز داده شود تا شاهد توسعه خصوصی‌سازی و رفع ابهامات و شبهات باشیم.

 

*** مصوبات شورای اقتصاد

 

در جلسه امروز شورای اقتصاد، نماینده سازمان برنامه و بودجه گزارشی از بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۰ ارائه کرد و به تشریح تصویر کلی از اقتصاد کلان مشتمل بر روند بلند مدت اقتصاد و پیش بینی های آینده و نیز سیاست‌های حمایتی بودجه سال ۱۴۰۰ پرداخت.

در این گزارش همچنین به سیاست‌های مالی پیشنهادی سال آینده و‌ مقابله فعالانه با اثرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا نیز پرداخته شد و جهت‌گیری‌های مختلف بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۰ مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست همچنین خرید تضمینی محصولات زراعی و باغی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم در خصوص قیمت خرید تضمینی این محصولات اتخاذ شد.

 

*** مصوبات درخواست‌های دستگاه‌های اجرایی

 

برخی درخواست‌های دستگاه‌های اجرایی که در جلسه امروز مطرح شد و پس از بحث و بررسی به تایید شورای اقتصاد رسید، شامل موارد ذیل بود:

  • اصلاح مصوبه شورای اقتصاد برای افزایش سرمایه‌گذاری طرح تعویض پوشش و تعویض خطوط نفت خام و فرآورده از جمله درخواست‌های وزارت نفت
  • انتشار اوراق مالی اسلامی توسط شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی جهت اجرا، تکمیل و توسعه طرح‌های نیروگاهی
  • تعیین میزان خرید تجهیزات، موضوع بند (ب) ماده (۵) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مصوب ۱۳۹۸/۲/۱۵ مجلس شورای اسلامی برای پروژه خرید و تامین تجهیزات مرکز داده شبکه ملی اطلاعات
  • اصلاح مصوبات مربوط به سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی
  • سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای پروژه تجهیز و تغییر کاربری اسکله‌های پتروشیمی در بندر پارس ـ عسلویه
  • طرح احداث ایستگاه‌های تقویت فشار میادین گازی هما، وراوی و مرکز تفکیک تابناک با استفاده از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور
  •  
*** حاضرین جلسه شورای اقتصاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در جلسه امروز شورای اقتصاد که به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، وزرای نفت، نیرو، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس اتاق بازرگانی ایران حضور داشتند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول